Premierowy test procesora Intel Core i9-11900K. Topowy Rocket Lake w akcji!

Premierowy test procesora Intel Core i9-11900K. Topowy Rocket Lake w akcji!

Intel Core i9-11900K – test procesora

Gdy mniej więcej w połowie 2015 roku na rynku pojawiły się procesory Intela bazujące na architekturze Skylake, chyba nikt nie myślał, że okaże się aż tak długowieczna. Początki były bowiem typowe - nowa podstawka, zgodnie z cyklem wydawniczym, ale za to całkiem sensowny wzrost osiągów na takt zegara, porównywalny do tego, jakim mogła się pochwalić bardzo dobrze przyjęta Sandy Bridge. Niemniej pierwsza lampka ostrzegawcza zaświeciła się już na początku 2017 roku, wraz z premierą rodziny Kaby Lake, której przedstawiciele co prawda o kilka procent wyprzedzali poprzedników, ale tylko dzięki wyższym zegarom. W przeszłości zaś nawet przy takich odświeżeniach niebiescy majstrowali przy rdzeniach (patrz Ivy Bridge). Dalej poszło w zasadzie z górki - 8., 9. i 10. generacja to cały czas Skylake w z grubsza niezmienionej formie, gdyż pojawiły się tylko poprawki bezpieczeństwa związane z wykrytymi lukami, a głównym argumentem przemawiającym za wymianą CPU była zwiększająca się liczba rdzeni. Do rywalizacji z AMD to zwyczajnie wystarczało, chociaż w HEDT i serwerach pierwsze kłopoty pojawiły się wraz z debiutem Zen 2, gdzie czerwoni pozbyli się kłopotliwych domen NUMA, zaś architektura Zen 3 dała solidny wycisk Intelowi także w segmencie domowym. Zmiany były zatem konieczne i ich owocem jest linia Rocket Lake, której topowy przedstawiciel Core i9-11900K jest bohaterem niniejszego testu. Zobaczmy, co ma do zaoferowania.

Intel Core i9-11900K to topowy przedstawiciel serii Rocket Lake. Czy model ten jest warto swojej ceny? Tego dowiecie się czytając niniejszy test.

Premierowy test procesora Intel Core i9-11900K. Topowy Rocket Lake w akcji!

Specyfikacja Intel Core i9-11900K
Generacja Rocket Lake
Architektura Cypress Cove
Liczba rdzeni 8 + SMT
Taktowanie 3,5-5,3 GHz
Cache L2 8x 512 KB
Cache L3 16 MB
Kontroler RAM DDR4-3200
Mnożnik odblokowany
Współczynnik TDP 125 W

 Test procesora AMD Ryzen 5 5600X. AMD utarło nosa Intelowi?

Komentarz odnośnie 11. generacji serii Core

Zanim przejdziemy do wyników wydajności, wypadałoby kilka słów powiedzieć na temat nowości związanych z 11. generacją serii Core. Jak wspomniałem wcześniej, rdzenie Skylake są już bardzo wysłużone, więc dobrze się stało, że wreszcie zostały zastąpione nowszą architekturą - Cypress Cove, tj. przeniesioną do 14 nm Sunny Cove. Dzięki temu nowe procesory mają wsparcie instrukcji AVX512 oraz powinny być ok. 19% szybsze zegar w zegar. Dodano też obsługę PCIe 4.0, wzorem Ryzenów cztery linie dedykowane dyskom M.2 NVMe, a także podniesiono oficjalną certyfikację kontrolera RAM do 3200 MHz. Z kolei co do połączenia pomiędzy CPU a mostkiem południowym, Intel zdecydował się poprawić aspekt, na który od lat narzekała część entuzjastów, czyli przepustowość łącza DMI 3.0, podnosząc liczbę linii przeznaczonych na ten cel z czterech do ośmiu. Chociaż, by skorzystać z tego usprawnienia, naturalnie musimy wyposażyć się w płytę główną na chipsecie z serii 500, gdyż starsze układy były projektowane pod Comet Lake z czterema liniami DMI. Poza tym, w gronie tych ostatnich wsparcie Rocket Lake otrzymały tylko H470 oraz Z490, ergo posiadacze modeli na H410 oraz B460 muszą obejść się smakiem. Wracając zaś do pamięci RAM, niebiescy wreszcie poluzowali kaganiec i tańsze mostki B560/H570 mają zdjęte ograniczenia jej taktowania, a także mamy wprowadzony tryb Gear 2 dla częstotliwości kontrolera, będący odpowiednikiem dzielnika UCLK na platformach AMD (nie mylić z asynchronicznym zegarem FCLK, czyli Infinity Fabric!).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Premierowy test procesora Intel Core i9-11900K. Topowy Rocket Lake w akcji!

 0