Test Radeon RX 7600. Udany następca RX 6600?

Test Radeon RX 7600. Udany następca RX 6600?

Test AMD Radeon RX 7600: konkluzje

Zaczynając od wydajności, Radeon RX 7600 wyraźnie zdystansował swojego protoplastę, tzn. RX 6600, w typowej dla tej półki cenowej rozdzielczości 1080p wyprzedzając go średnio o ~35% - to naprawdę solidny zysk względem poprzedniej generacji. Jednocześnie oznacza to, że nowość jest szybsza od Radeonów RX 6600 XT oraz RX 6650 XT, z przewagą odpowiednio ~9/5%. Przy czym, co ciekawe, dzisiejszy bohater nie zawsze wygrywa z tymi GPU, choć patrząc na specyfikację nie powinno być takich wyjątków, a to każe wysnuć wniosek, że poprawki generacji RDNA 3 nie zawsze przynoszą pożądany efekt. Nie zmienia to rzecz jasna faktu, że w ogólności Radeon RX 7600 w temacie osiągów to zaskoczenie na plus i tak na marginesie dodam jeszcze, że GeForce RTX 3060 12 GB został przez niego pokonany o ~20%. Postępu nie ma za to w kwestii efektywności energetycznej, co jest konsekwencją użycia starszej litografii. Różnica w poborze prądu względem Radeona RX 6600 XT jest w zasadzie taka sama jak w wydajności, zaś w porównaniu do RX 6600 stosunek zużycia energii do liczby FPS wręcz się lekko zdegradował (wyżyłowanego do granic możliwości RX 6650 XT pomijam w tych rozważaniach). Odnośnie OC, firma AMD mocno ograniczyła potencjał blokadami, ale przesunięcie suwaków maksymalnie w prawo i tak pozwoliło nieco zwiększyć osiągi - średnio o ok. 4%.

Radeon RX 7600 to GPU wyraźnie wydajniejsze od poprzednika, ale niestety istnieje ryzyko, że rzeczywiste ceny sklepowe mogą "zabić" tę premierę.

Test GeForce RTX 4060 Ti. Nie tak skromnego postępu oczekują gracze

Wykonanie karty, chłodzenie, opłacalność nowego GPU oraz ocena końcowa

Jeżeli chodzi o kartę graficzną PowerColor, jest to produkt w mojej ocenie przyjemny dla oka, dobrze wykonany i z nienachalnym podświetleniem LED, które w razie potrzeby można bardzo łatwo wyłączyć. Fanów wielobarwnej iluminacji może jednak rozczarować brak RGB. Mamy też sensowny cooler, który zapewnia rozsądne temperatury podzespołów przy dobrej kulturze pracy, a jak pokazały dodatkowe pomiary, nie będzie kłopotu z dalszą redukcją hałasu, poprzez zastosowanie własnej krzywej obrotów. Zmierzając ku końcowi, nadszedł czas, by zastanowić się, jak ocenić premierę Radeona RX 7600. Nawiązując do tytułu, co prawda nie jest to przesadnie mocne GPU, gdyż za takie w obecnych czasach trzeba zapłacić przynajmniej ok. 2700-2800 zł, ale w swojej niszy ma szansę trochę namieszać. Warunek jest jeden - w miarę szybki spadek cen do poziomu zbliżonego do Radeona RX 6600. Piszę o tym dlatego, że w chwili tworzenia tekstu za mniejsze pieniądze niż wspomniane we wstępie 1379 zł można było nabyć nie tylko przed chwilą wspomniane GPU, ale też Radeona RX 6650 XT. Innymi słowy, choć wzrost osiągów względem poprzedniej generacji jest sensowny, niestety istnieje ryzyko, że ceny sklepowe mogą na dłuższy czas "zabić" Radeona RX 7600.

Test Radeon RX 7600. Panie Areczku, wydajne GPU są dla zarządu

Reasumując, układ graficzny Radeon RX 7600 oceniam na trzy i pół gwiazdki, a kartę firmy PowerColor na cztery i pół gwiazdki, do których dorzucam odznaczenie rekomendacja. Jeżeli za jakiś czas stanie się to, o czym pisałem akapit wyżej, tj. koszt zakupu spadnie do poziomu niewiele wyższego od Radeona RX 6600, to osoby szukającego GPU za nieco ponad 1000 zł dostaną ciekawą propozycję i miejmy nadzieję, że właśnie tak będzie. Jednocześnie recenzowana karta to produkt godny uwagi, który warto mieć na oku, gdybyście zdecydowali się na Radeona RX 7600. A jakie jest Wasze zdanie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

 

AMD Radeon RX 7600

Ocena układu graficznego AMD Radeon RX 7600

PowerColor Radeon RX 7600 Hellhound

Ocena karty graficznej PowerColor Radeon RX 7600 HellhoundOcena karty graficznej PowerColor Radeon RX 7600 Hellhound

PowerColor Radeon RX 7600 Hellhound - opinia

PowerColor Radeon RX 7600 Hellhound - plusy

 • Wyraźny wzrost wydajności względem Radeona RX 6600
 • Przyzwoite chłodzenie (sensowne temperatury i niezła kultura pracy)
 • Dobra jakość wykonania i podświetlenie LED
 • Sprzętowe wsparcie śledzenia promieni
 • Nowy koder wideo ze wsparciem AV1 i DisplayPort w wersji 2.1
 • Klasyczne złącze zasilania 8-pin (dla niektórych)
 • Cena sugerowana na dobrym poziomie

PowerColor Radeon RX 7600 Hellhound - minusy

 • Rzeczywiste ceny sklepowe raczej szału nie zrobią
 • Tylko 8 GB VRAM (dla niektórych)
 • Brak postępu w efektywności energetycznej
 • Bardzo restrykcyjne blokady podkręcania
 • Iluminacja LED niestety bez RGB
 • Wydajność RT za niska, by myśleć o grze ze śledzeniem promieni

Cena PowerColor Radeon RX 7600 Hellhound (na dzień publikacji): b.d.

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test Radeon RX 7600. Panie Areczku, wydajne GPU są dla zarządu

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Radeon RX 7600. Udany następca RX 6600?

 0