Test pięciu laptopów z GeForce RTX 3060 na pokładzie, czyli jak TGP przekłada się na wydajność

Test pięciu laptopów z GeForce RTX 3060 na pokładzie, czyli jak TGP przekłada się na wydajność

Nowe - niekoniecznie lepsze - porządki

Max-Q nie spełniło swojej roli, więc NVIDIA porzuciła ten system dwa lata temu wraz z wprowadzeniem na rynek kart graficznych Ampere, czyli serii GeForce RTX 3000, a co więcej Zieloni powrócili do znaczących różnic w specyfikacji desktopowych i laptopowych grafik, które nie wykorzystywały już tego samego GPU lub posiłkowały się jego inną konfiguracją (przeważnie mobilne warianty były bardziej przycięte). Nie trzeba chyba wyjaśniać, że to doprowadziło do jeszcze większego zamieszania na rynku, gdyż teraz kupując nowego laptopa z kartami graficznymi RTX 30 (ale i RTX 40) nie mamy pewności, jakiej klasy wydajności spodziewać się po konkretnych modelach. NVIDIA podejmując tę decyzję tłumaczyła, że zachęca partnerów do podawania zegarów i innych technologii obsługiwanych przez ich laptopy, takich jak Advanced Optimus, Dynamic Boost 2 itp. Dodała jednak, że ostatecznie decyzja w zakresie promowania poszczególnych elementów specyfikacji i funkcji należy do producentów. Co prawda większość firm zdaje się podawać TGP zastosowanego GPU, ale w szczegółowej specyfikacji produktu, na co zwracają uwagę przede wszystkim mocno zorientowani w sprawie konsumenci. Co więcej, taka informacja w sumie niewiele nam mówi, bo niektóre mobilne karty graficzne posiadają kilkanaście (a nawet więcej) wariantów i trudno określić, jaka będzie różnica w wydajności GPU o TGP 90 W względem wersji 100 W.

nvidia gpu mobile

Dla przykładu NVIDIA umożliwia wykorzystywanie w laptopach procesorów graficznych GeForce RTX 3070 o mocy 140 W i procesorów graficznych GeForce RTX 3080 o mocy zaledwie 85 W lub nawet niższej. Jak można się domyślać, może prowadzić to do kuriozalnych sytuacji - niektóre modele laptopów z pozornie mocnym układem RTX 3080 będą w rzeczywistości mniej wydajne niż egzemplarze ze "słabszym" RTX 3070, a wszystko z powodu bardzo szerokich możliwości ustawiania TGP, o czym decydują sami producenci. Rozrzut wydajnościowy w obrębie tego samego modelu GPU potrafi być więc bardzo duży, co postaramy się zweryfikować w naszych testach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test pięciu laptopów z GeForce RTX 3060 na pokładzie, czyli jak TGP przekłada się na wydajność

 0