Test pięciu laptopów z GeForce RTX 3060 na pokładzie, czyli jak TGP przekłada się na wydajność

Test pięciu laptopów z GeForce RTX 3060 na pokładzie, czyli jak TGP przekłada się na wydajność

Limit mocy, TDP i TGP, czyli o co chodzi

Zanim przejdziemy do ich omówienia, warto zatrzymać się przy kilku istotnych pojęciach, takich jak limit mocy lub TDP i TGP, czyli skrótów, które często pojawiają się w tym kontekście. Co dokładnie one oznaczają i czym się różnią? 

Współczesne karty graficzne są projektowane tak, by mieścić się w określonym z góry budżecie energetycznym. Rdzeń graficzny pracuje z dynamiczną częstotliwością, która kiedy tylko zużycie energii staje się zbyt wysokie, zostaje stosownie obniżona. Napięcie w bezpośredni sposób wpływa na zapotrzebowanie karty, a zatem po ustawieniu na zbyt wysoką wartość, może spowodować spadek wydajności. 

TDP (Thermal Design Power) to najczęściej spotykane określenie używane do oznaczenia poboru mocy procesora graficznego, czyli GPU. To jednak nie uwzględnia dodatkowych elementów karty graficznej, takich jak kości pamięci, sekcja zasilania, chłodzenie itd. Z tego też tytułu TDP nie jest jednoznaczne z całkowitym poborem mocy karty graficznej.

I tu dochodzimy właśnie do skrótu TGP, który jest wykorzystywany choćby przez NVIDIĘ i oznacza Total Graphics Power, czyli pobór mocy całej karty graficznej, a więc zarówno GPU, jak i innych elementów elektronicznych (choć bez wentylatorów wykorzystywanych do chłodzenia). Z tego względu TGP jest dużo lepszym wyznacznikiem zapotrzebowania na energię elektryczną kart graficznych niż TDP. 

test laptopów
 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test pięciu laptopów z GeForce RTX 3060 na pokładzie, czyli jak TGP przekłada się na wydajność

 0