Tenda AC10 - recenzja niedrogiego routera 802.11ac Wave 2.0

Tenda AC10 - recenzja niedrogiego routera 802.11ac Wave 2.0

Pomiarów siły sygnału routera dokonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. Wybraliśmy 5 różnych punktów przedzielonych ścianami - warto zaznaczyć, że ta pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetonu, a resztę przedziela karton-gips. Muszę przyznać, że zastosowanie konstrukcji wyposażonej w cztery anteny dookólne 5 dBi przekłada się na realne osiągi, ponieważ rezultaty uzyskiwane w tym zakresie przez AC10 są rewelacyjne (straty wraz z odległością są naprawdę niewielkie zarówno dla sieci 2,4 GHz, jak i bardziej wrażliwej na wszelkiego rodzaju przeszkody 5 GHz). Pozwala to na stabilną i bezproblemową pracę urządzenia nawet w większych mieszkaniach i sprzęt Tendy ani razu nie zawiódł mnie w trakcie 2-tygodniowych testów, w czym zasługę zapewne miała też funkcja automatycznej obsługi technicznej.

Tenda AC10

  2,4 GHz 5 GHz
Punkt pomiarowy 1 -21 dBm  -28 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -30 dBm  -37 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -42 dBm  -48 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -40 dBm  -44 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -45 dBm  -55 dBm 

Tenda AC10 nie zawodzi także w przypadku połączeń przewodowych z wykorzystaniem gigabitowych portów LAN i WAN. Przeprowadzone testy (syntetyczne, jak i praktyczne) potwierdziły tylko, że możemy liczyć niemal na maksymalną przepustowość w tym aspekcie a router nie odstaje tutaj nawet od najdroższych modeli i nie można mu niczego zarzucić, jeśli chodzi o wydajność tego elementu. Sprzęt powinien więc świetnie spisywać się w przypadku małych domowych sieci, gdzie możemy pozwolić sobie na podłączenie najważniejszych urządzeń (PC, konsole czy TV) za pomocą kabla Ethernet.

Testując maksymalną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi, trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia (i nocy), by możliwie najlepiej sprawdzić pełen potencjał AC10. W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych zakłóceń z naszą testową siecią. Z tego też powodu wyniki uzyskiwane przez Was na tym samym sprzęcie mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Procedura testowa opierała się na laptopie (który posłużył nam za serwer) podłączonym był do portu LAN routera, natomiast komputer z kartą sieciową Asus PCE-AC88 pełnił rolę klienta. Wydajność sieci 5 GHz z bliska wypadła świetnie i okazała się dużą niespodzianką. Zaskoczyły mnie tu jednak dość wyraźne spadki wydajności wraz z odległością i przeszkodami na drodze (ściany), ponieważ po testach siły sygnału oczekiwałem tu lepszych rezultatów, choć te i tak nie są złe. W przypadku 2,4 GHz wyniki również wypadają bardzo dobrze i przeważnie przebijają to, co oferują konkurenci w tym paśmie - poza tym, obyło się już bez takich spadków wraz z odległością. AC10 to jeden z wydajniejszych routerów w swojej klasie, a w tej kategorii cenowej trudno będzie o rywala, który go przebije.

Tradycyjnie, nie omieszkaliśmy sprawdzić wydajności routera w transferach pomiędzy urządzeniami połączonymi jedynie w sieci bezprzewodowej Wi-Fi. W tym celu przygotowaliśmy 1 GB plik i skorzystaliśmy z protokołu FTP, a także komputerów wyposażonych w karty sieciowe Asus PCE-AC88 oraz TP-Link Archer T9UH. W testach mieszanych, czyli wykorzystujących połączenie 2,4 GHz - 5 GHz, to właśnie klient korzystający z karty Asusa podłączony był do sieci o niższej częstotliwości linkiem 300 Mb/s. Wyniki potwierdzają bardzo dobrą wydajność routera Tendy. Poza tym jako że sprzęt nie został wyposażony w port USB, to tym razem zmuszeni byliśmy pominąć ten aspekt.

Pozostała jeszcze kwestia poboru mocy i tu czekało mnie kolejne zaskoczenie, ponieważ 3,6 W w stanie spoczynku, czyli braku aktywności ze strony klientów, to bardzo niski wynik, który niewątpliwie zasługuje na pochwały. Podobnie ma się sytuacja w przypadku wzmożonej aktywności, kiedy to przeprowadzaliśmy równocześnie 2 syntetyczne testy, a do AC10 jednocześnie podłączonych było przynajmniej 5 urządzeń. Tutaj zużycie energii elektrycznej dochodziło w porywach do 6,4 W. W obu przypadkach rezultaty były praktycznie o połowę niższe od spodziewanych, co uznać trzeba za zaletę testowanego urządzenia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tenda AC10 - recenzja niedrogiego routera 802.11ac Wave 2.0

 0