​​​​​​​Tenda AC21 - test routera klasy AC2100 w dobrej cenie

​​​​​​​Tenda AC21 - test routera klasy AC2100 w dobrej cenie

Tenda AC21 - Wyniki testów

Siła sygnału

Pomiarów siły sygnału routera dokonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. Wybraliśmy 5 różnych punktów przedzielonych ścianami - warto zaznaczyć, że ta pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetonu, a resztę przedziela karton-gips. Musimy przyznać, że mieliśmy nieco wyższe oczekiwania względem konstrukcji wyposażonej w sześć anten dookólnych 6 dBi, ponieważ uzyskiwane wyniki nie były jakoś znacząco lepsze od modeli oferujących cztery anteny. Co ciekawe, siła sygnału w naszym przypadku była wyższa dla 5 GHz pasma, co tłumaczyć trzeba faktem, że korzysta ono z czterech spośród sześciu dostępnych anten. Rezultaty są jednak na tyle dobre, byśmy nie musieli obawiać się o stabilną i bezproblemową pracę urządzenia nawet w nieco większych mieszkaniach. Warto też odnotować, że sprzęt Tendy ani razu nie zawiódł w trakcie dwutygodniowych testów, w czym zasługę miała zapewne funkcja automatycznej obsługi technicznej (opcja automatycznego resetu o wyznaczonej godzinie).

​​​​​​​Tenda AC21 - test routera klasy AC2100 w dobrej cenie

  2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -32 dBm  -30 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -50 dBm  -40 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -66 dBm  -65 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -65 dBm  -59 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -68 dBm  -70 dBm 

Wydajność przewodowa LAN/WAN

Router nie zawodzi także w przypadku połączeń przewodowych z wykorzystaniem gigabitowych portów LAN i WAN. Przeprowadzone testy (syntetyczne, jak i praktyczne) potwierdziły tylko, że możemy liczyć niemal na maksymalną przepustowość w tym aspekcie, a router nie odstaje tutaj od konkurencji z tego segmentu, przez co nie można mu nic zarzucić, jeśli chodzi o wydajność tego elementu. Sprzęt powinien więc świetnie spisywać się w przypadku małych domowych sieci, gdzie możemy pozwolić sobie na podłączenie najważniejszych urządzeń (PC, konsole czy TV) za pomocą kabla Ethernet. Problemem jest tylko fakt, że do dyspozycji otrzymujemy jedynie trzy gniazda LAN, co oznacza, że wbudowany switch może okazać się niewystarczający na nasze potrzeby.

Wydajność bezprzewodowa LAN-Wi-Fi

Na wstępie warto przypomnieć, że testując maksymalną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi trzeba mieć na względzie takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia (i nocy), by możliwie najlepiej sprawdzić pełen potencjał AC21. W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych zakłóceń z naszą testową siecią. Z tego też powodu wyniki uzyskiwane przez Was na tym samym sprzęcie mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Procedura testowa opierała się na komputerze, który posłużył nam za serwer, podłączonym do portu LAN routera i komputerze z kartą sieciową Asus PCE-AC88, pełniącym rolę klienta. Wyniki uzyskiwane przez router są naprawdę dobre, choć pozostawiają lekki niedosyt, gdyż model AC8, który niedawno mieliśmy okazję testować, wypadł niewiele gorzej, pomimo że jest to model AC1200 za połowę ceny AC21 (AC2100). To najpewniej kwestia tego, że AC8 wypadł nadspodziewanie dobrze jak na swoją klasę, ponieważ trudno mówić o rozczarowaniu rezultatami AC21.

Wydajność bezprzewodowa -Wi-Fi-Wi-Fi

Podobnie ma się sytuacja w przypadku połączeń wykorzystujących jedynie łączność bezprzewodową Wi-Fi, choć tutaj warto podkreślić bardzo dobre wyniki routera w ramach pasma 2,4 GHz. Także w przypadku 5 GHz nie ma żadnych powodów do narzekań, wręcz przeciwnie, możemy liczyć na naprawdę szybkie transfery jak na standard Wi-Fi 5.

Pobór mocy

Router nie posiada żadnego portu USB, więc od razu możemy przejść do sprawdzenia zużycia energii zarówno w stanie czuwania, kiedy klienci nie wykazują praktycznie żadnej aktywności oraz w stanie wysokie obciążenia (benchmark TomaSoft Throughput + przesyłanie 5 GB pliku oraz oglądanie materiału wideo na kanale ITHardware). Tutaj nie ma się do czego przyczepić, ale Tenda przyzwyczaiła nas już do tego, że jej routery są energooszczędne.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ​​​​​​​Tenda AC21 - test routera klasy AC2100 w dobrej cenie

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł