​​​​​​​Tenda AC21 - test routera klasy AC2100 w dobrej cenie

​​​​​​​Tenda AC21 - test routera klasy AC2100 w dobrej cenie

Tenda AC21 - Podsumowanie

Tenda od lat słynie z tego, że jej routery zapewniają przeważnie wysoką wydajność w niskiej cenie, ale okupione jest to pewnymi cięciami. Nie inaczej jest w tym przypadku, ponieważ model AC21 zdaje się być najtańszą propozycją na rynku w standardzie AC2100, a przy tym jest też jednym z najwydajniejszych modeli w tym segmencie. Co prawda różnica względem o połowę tańszego AC8 jest mniejsza niż można się było spodziewać (szczególnie w paśmie 5 GHz, gdzie oczekiwać można było większego dystansu), ale mimo wszystko to wciąż bardzo dobre wyniki. Co więcej, prędkości transferów w ramach połączeń przewodowych są w pełni satysfakcjonujące, a to dzięki gigabitowym portom, podobnie zresztą jak dla połączeń bezprzewodowych, a przynajmniej z bliskiej odległości. Nieco więcej spodziewaliśmy się zaś po sile sygnału, a to za sprawą obecności aż 6 zewnętrznych anten, choć router radzi sobie z typowym mieszkaniem, gdzie znajdują się nawet betonowe ściany, to jednak spadki wydajności wraz z odległością są spore. Dużym plusem jest tu również wsparcie dla MU-MIMO 4X4 w paśmie 5 GHz, co nie jest jeszcze standardem nawet w przypadku znacznie droższych modeli.

Tenda AC21 zdaje się być najtańszą propozycją na rynku w standardzie AC2100, a przy tym jest też jednym z najwydajniejszych modeli w tym segmencie.

​​​​​​​Tenda AC21 - test routera klasy AC2100 w dobrej cenie

Do tego AC21 prezentuje się całkiem stylowo i nie mamy większych uwag co do jakości jego wykonania. Sprzęt nie nagrzewa się też tak wyraźnie jak AC8. Do atutów tego produktu zaliczyć trzeba również prostą i intuicyjną aplikację mobilną oraz przeglądarkowe oprogramowanie, choć nie wiedzieć czemu to nie doczekało się odświeżonej wersji, znanej już z AC8. Jeśli mielibyśmy wytknąć tu jakiś potknięcia czy wady, to na pewno trzeba wspomnieć o tylko trzech portach LAN, braku szyfrowania WPA3 czy jakiegokolwiek portu USB. Trzeba jednak pamiętać, że router Tenda AC21 kupić można za jedyne 259 zł, co jak na router w standardzie AC2100 jest niezwykle okazyjną kwotą (co ciekawe, producent posiada w swoje ofercie także model AC23, który zdaje się różnić od AC21 praktycznie jedynie obecnością siódmej anteny), szczególnie że produkt objęty jest 3-letnią gwarancją producenta. Sprzęt otrzymuje od nas więc ocenę 4/5 gwizdek i odznaczenie opłacalności.

Tenda AC21

 Wydajność w ramach 5 GHz, niski pobór mocy, gigabitowy porty, wsparcie dla MU-MIMO 4X4, cena, 3 lata gwarancji 

 brak portu USB, tylko trzy porty LAN, pewne braki w oprogramowaniu, siła sygnału nie zachwyca (co powoduje spore spadki wydajności wraz z odległością)

Cena (w dniu publikacji): 259 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

Do testu dostarczyła firma:

Pokaż / Dodaj komentarze do: ​​​​​​​Tenda AC21 - test routera klasy AC2100 w dobrej cenie

 0