Tenda AC8 - testujemy niedrogi router AC1200

Tenda AC8 - testujemy niedrogi router AC1200

W ostatnim czasie było nam dane testować raczej routery ze średniej lub wyższej półki cenowej, nierzadko ze wsparciem dla standardu Wi-Fi 6. Jak pokazuje jednak praktyka, przeciętni użytkownicy sprzętów sieciowych niechętnie wydają na tego typu produkty więcej niż 150 zł, a duża część osób zadowala się często tym, co dostała od swojego operatora internetowego. Tymczasem warto dokonać bardziej świadomego wyboru i tu rodzi się pytanie, co możemy otrzymać w tak ograniczonym budżecie. Dla przykładu postanowiliśmy sprawdzić, na co stać router Tenda AC8, obsługujący standard Wi-Fi 5 (ac). Ten kupić można już od 129 zł, więc jest to przystępna propozycja, na którą pozwolić może sobie przeciętny Kowalski. Producent obiecuje, że wraz z relatywnie niską ceną otrzymujemy też wysoką wydajność i funkcjonalność typową dla droższych produktów. 

Postanowiliśmy sprawdzić, na co stać router Tenda AC8, obsługujący standard Wi-Fi 5 (ac), który kupić można już od 129 zł.

Na papierze Tenda AC8 zapowiada się naprawdę dobrze, ponieważ otrzymujemy sprzęt klasy AC1200. Podwójne pasmo zapewnia łączną prędkość do 1167 Mb/s, czyli 300 Mb/s dla 2,4 GHz i 867 Mb/s dla 5 GHz. Pasmo 5 GHz jest w tym przypadku ustawione jako priorytetowe, a częstotliwość szybszego sygnału ma być przydzielona automatycznie przez system dynamicznej optymalizacji. Poza tym, router wyposażony jest w gigabitowe porty o przepustowości do 1000 Mb/s. Producent chwali się też obecnością czterech anten dookólnych 6 dBi, które spełniają wymagania zasięgu dla małych i średnich gospodarstw domowych o powierzchni do 90 metrów kwadratowych i poradzą sobie z przenikaniem sygnału nawet przez dwie warstwy ścian (w czym pomóc ma technologia Beamforming). To jeszcze nie wszystko, ponieważ AC8 obsługuje również technikę MU-MIMO, która pozwala na jednoczesną komunikację z kilkoma urządzeniami (warto jednak pamiętać, że te także muszą wspierać to rozwiązanie, a poza tym funkcja ta działa tylko na częstotliwości 5 GHz i jedynie przy połączeniach w kierunku klienta). Producent obiecuje też bezproblemową obsługę i błyskawiczną konfigurację, w czym pomóc ma m.in. aplikacja mobilna. Tym samym pod względem możliwości nowy router Tendy rzeczywiście nasuwa skojarzenia z droższymi modelami.     

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tenda AC8 - testujemy niedrogi router AC1200

 0