Tenda TX2 Pro - test routera Wi-Fi 6 z niższej półki

Tenda TX2 Pro - test routera Wi-Fi 6 z niższej półki

Tenda TX2 Pro - testy wydajnościowe i pobór energii

Siła sygnału 

Testy zaczynamy tradycyjnie od sprawdzenia siły sygnału. Pomiaru dokonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. W tym celu wybraliśmy 5 różnych punktów przedzielonych ścianami - ta pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetu, a resztę przedziela karton-gips. Jak wypada Tenda TX2 Pro? Trzeba przyznać, że dość przeciętnie, żeby nie powiedzieć rozczarowująco. Zarówno w przypadku pasma 2,4 GHz, jak i 5 GHz, siła generowanego sygnału wypada gorzej niż w przypadku konkurencji. Widać, że większy nacisk położono na szybsze pasmo (zapewne obsługiwane jest przez większość anten), co jest zrozumiałe, ale nie najlepiej radzi sobie ono z penetracją grubych ścian z żelbetu. Nie zwiastuje to najlepszych wyników w przypadku testów z dalszych odległości. Pochwalić trzeba za to stabilność pracy urządzenia, gdyż w trakcie testów nawet razu nie musieliśmy wykonywać resetu routera.

Siła sygnału

  2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -36 dBm  -30 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -45 dBm  -46 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -61 dBm  -58 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -58 dBm  -63 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -73 dBm  -68 dBm 

Wydajność LAN/WAN

Router nie zawodzi za to w przypadku połączeń przewodowych z wykorzystaniem gigabitowych portów LAN i WAN. Przeprowadzone testy (syntetyczne, jak i praktyczne) potwierdziły tylko, że możemy liczyć niemal na maksymalną przepustowość w tym aspekcie (944 Mb/s przy pobieraniu danych przez LAN). Sprzęt powinien więc świetnie spisywać się w przypadku małych domowych sieci, gdzie możemy pozwolić sobie na podłączenie najważniejszych urządzeń (PC, konsole czy TV) za pomocą kabla Ethernet. Pewnym utrudnieniem jest tu jednak liczba złączy. 

Wydajność bezprzewodowa - Wi-Fi-W-Fi

Jeśli zaś chodzi o testy z wykorzystaniem jedynie łączności bezprzewodowej, wydajność dla pasma 5 GHz przynosi przyzwoite rezultaty, pozostawiając jednak lekki niedosyt - prędkości sięgają tu blisko 650 Mb/s dla pobierania, nieźle, ale mogło być lepiej. Pasmo 2,4 GHz jednak zawodzi, osiągając najsłabsze wyniki, jakie dotychczas odnotowaliśmy w routerach Wi-Fi 6. Z drugiej strony jest to pierwszy router bazujący na tym standardzie klasy AX1500, jaki testujemy, więc można było się tego spodziewać. 

Wydajność bezprzewodowa - Wi-Fi-LAN

Testując maksymalną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi, trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia (i nocy), by możliwie najlepiej sprawdzić pełen potencjał testowanego sprzętu. Staraliśmy się więc maksymalnie zniwelować wpływ niepotrzebnych zakłóceń z naszą testową siecią i w związku z tym wyniki uzyskiwane przez Was na tym samym sprzęcie mogą odbiegać od przedstawionych tu rezultatów, o czym warto pamiętać. Wyniki testów dla wydajniejszego pasma 5 GHz wypadają tu wyraźnie lepiej niż przy testach z wykorzystaniem łączności bezprzewodowej po obu stronach. W ramach 2,4 GHz nie uzyskaliśmy jednak istotnej poprawy. Co więcej, zgodnie z przewidywaniami, wraz ze zwiększaniem odległości od routera, prędkości wyraźnie spadają i trzeba mieć to na uwadze. 

Pobór energii

Produkt Tendy w stanie spoczynku, czyli praktycznie zerowej aktywności, pobiera tylko 3,7 W, co jest bardzo dobrym wynikiem. Pod obciążeniem sytuacja wygląda bardzo podobnie, ponieważ TX2 Pro pobiera w takim scenariuszu niecałe 7 W. Urządzenie, nawet pracując 24 godziny na dobę przez cały rok, nie będzie więc stanowiło istotnego obciążenia dla naszego domowego budżetu.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tenda TX2 Pro - test routera Wi-Fi 6 z niższej półki

 0