Tenda TX9 Pro - test routera Wi-Fi 6. Tani i dobry?

Tenda TX9 Pro - test routera Wi-Fi 6. Tani i dobry?

Tenda TX9 Pro - konfiguracja i oprogramowanie

Wstępna konfiguracja routera z poziomu komputera jest dziecinnie prosta i raczej nikt nie powinien mieć z nią problemów, ponieważ producent cały czas prowadzi nas za rączkę, a wszystko jest też klarownie wytłumaczone. Cieszy fakt, że cały interfejs przetłumaczono na język polski, co niewątpliwie jest sporym ułatwieniem dla wielu osób. Proces ogranicza się do udania się pod wskazany adres (192.168.0.1 lub alternatywnie tendawifi.com), utworzenia hasła logowania, wyboru typu połączenia oraz ewentualnie zmiany domyślnej nazwy sieci (SSID) i hasła Wi-Fi. Jedyne, czego tu zabrakło, to sprawdzenie na poziomie konfiguracji, czy posiadamy najnowszy firmware i jego ewentualnej aktualizacji.

Tenda TX9 Pro - test routera Wi-Fi 6. Tani i dobry?

Zasadniczy dashboard otrzymał spory lifting względem tego, co znamy z testów poprzednich routerów Tendy. Zmiana nie jest jednak drastyczna, ponieważ ponownie otrzymujemy GUI w typowych dla producenta pomarańczowych odcieniach z główną belką z zakładkami po prawej stronie. Tym razem jednak na górnej belce umieszczono jedynie opcję zmiany języka i wyjścia z oprogramowania. Co więcej, poszczególne opcje zunifikowano z aplikacją mobilną, co oznacza, że zawierają one te same charakterystyczne okrągłe ikonki. Sprawia to wrażenie bardziej przystępnego dashboardu dla mniej doświadczonych użytkowników, ale również nieco bardziej wykastrowanego z funkcjonalności. Jeśli jednak wgryziemy się w menu nieco głębiej, to okazuje się, że większość opcji została zachowana, tylko nieco inaczej ustrukturyzowana.  

GUI wydaje się jeszcze bardziej intuicyjne, gdyż w podstawowych zakładkach znajdują się głównie najbardziej podstawowe opcje, a te bardziej rozbudowane ukryto w ustawieniach zaawansowanych. Odświeżony interfejs prezentuje się też zdecydowanie nowocześniej. Nie odnotowaliśmy też żadnych wpadek przy tłumaczeniu na język polski. Oprogramowanie wciąż jednak nie doczekało się systemu pomocy, takiego jak choćby w routerach TP-Link, ale większość funkcji zawiera krótkie opisy z ich wyjaśnieniem, więc nie stanowi to większego problemu. Niestety, router nie wspiera także alternatywnego oprogramowania, jak DD-WRT, ale to akurat norma w typowo konsumenckich modelach.

Tenda TX9 Pro - test routera Wi-Fi 6. Tani i dobry?

Wszystkie opcje pogrupowano w ośmiu zakładkach z lewej strony panelu kontrolnego. Oczywiście większość to typowy standard i karta Internet Status to oczywiście status naszego połączenia z podstawowymi informacjami o systemie. W Ustawieniach Internetowych możemy zmienić rodzaj połączenia z Internetem i ustawienia DNS. Zakładka dedykowana łączności bezprzewodowej (Ustawienia Wi-Fi) kryje już więcej elementów - oprócz typowych funkcji związanych z nazwami i hasłami sieci bezprzewodowych, ich kanałem oraz szerokością oraz WPS, znajdziemy tu ustawienia siły sygnału (mniejsza oznacza większą energooszczędność) czy przełącznik dla trybu punktu dostępowego oraz harmonogram sieci Wi-Fi. Kolejna zakładka to Sieć dla gości, gdzie możemy określić przepustowość, ustawić hasło czy czas dostępności. 

Tenda TX9 Pro - test routera Wi-Fi 6. Tani i dobry?

Nie zabrakło też Kontroli rodzicielskiej, która również nie jest przesadnie rozbudowana, ale powinna spełniać swoją rolę. Możemy tu bowiem przypisać urządzenia objęte ograniczeniami, określić czarną lub białą listę stron, a następnie ustalić godziny i dni ich dostępu do internetu oraz strony, z których mogą korzystać (lub też nie). Szkoda jednak, że ustawienia te są globalne dla wszystkich urządzeń, a nie zindywidualizowane i jeśli mamy dzieci w różnym wieku, to tego nie rozgraniczymy. Router otrzymał także wsparcie dla IPv6 i doczekał się nawet zakładki dedykowanej temu protokołowi (możemy tu włączyć wsparcie dla takowej adresacji). 

Tenda TX9 Pro - test routera Wi-Fi 6. Tani i dobry?

Dalej mamy już Ustawienia zaawansowane, gdzie kryją się choćby Ustawienia przepustowości, czyli swoisty QoS, ale w najbardziej podstawowej formie, bo możemy tu jedynie narzucić limity pobierania i przesyłania (niezależnie) dla poszczególnych klientów. Umieszczono tu też opcję IPTV czy Tryb uśpienia, gdzie możemy zarządzać diodą LED (wyłączyć ją lub ustawić w jakich godzinach ma być dezaktywowana). Zakładka ta kryje również opcje związane z filtrowaniem adresów MAC (czarna i biała lista), Zaporą, Routingiem statycznym, Serwerem wirtualnym, a także Host DMZ, protokołem UPnP czy DDNS. Ostatnia karta o nazwie Ustawienia systemu oprócz typowych funkcji administracyjnych, takich jak przywracanie do ustawień fabrycznych, resetowanie, eksportowanie ustawień czy aktualizacja firmware’u, niespodziewanie oferuje też możliwość konfiguracji LAN i WAN czy też Rezerwacji DHCP. Jest to dość dziwne miejsce na tego typu opcje i chyba lepiej było je wyodrębnić w osobnej zakładce, ale Tenda miała inny pomysł.

Tenda TX9 Pro - test routera Wi-Fi 6. Tani i dobry?

Aplikacja mobilna

Kilka słów należy się także mobilnej aplikacji. Na początek drobna uwaga, bo dostęp do niej zyskujemy tylko, jeśli mamy połączenie z internetem i nie wystarczy, że znajdujemy się w jednej sieci, co wydaje się mało zrozumiałym rozwiązaniem. Sama apka oferuje dość podstawowe możliwości, ale nie ogranicza się jedynie do podglądu klientów czy sprawdzania stanu sieci oraz jej parametrów, ale oferuje też opcje związane ze zmianą nazwy i hasła sieci bezprzewodowych, działaniem kontrolki, zarządzaniem czarną listą, hasłem logowania, aktualizacją systemu, a pozwala też na reset. W sekcji inteligentne aplikacje umieszczono zaś funkcję "przyspiesz Wi-Fi", gdzie analizowane są zakłócenia, przeciążenia kanału, szybkość transmisji oraz jakość sygnału i na tej podstawie automatycznie dobierane są optymalne ustawienia. Poza tym umieszczono tu m.in. harmonogram Wi-Fi, zdalne wybudzanie czy opcje sieci dla gości. Aplikacja mobilna okazuje się więc całkiem przydatnym narzędziem do zdalnego kontrolowania pracy naszego routera.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tenda TX9 Pro - test routera Wi-Fi 6. Tani i dobry?

 0