Tenda TX9 Pro - test routera Wi-Fi 6. Tani i dobry?

Tenda TX9 Pro - test routera Wi-Fi 6. Tani i dobry?

Tenda TX9 Pro - wyniki wydajności

Siła sygnału

Testy zaczynamy tradycyjnie od sprawdzenia siły sygnału. Pomiaru dokonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. W tym celu wybraliśmy 5 różnych punktów przedzielonych ścianami - ta pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetu, a resztę przedziela karton-gips. Jak wypada Tenda TX9 Pro? Trzeba przyznać, że dość przeciętnie, żeby nie powiedzieć rozczarowująco. Zarówno w przypadku pasma 2,4 GHz, jak i 5 GHz, siła generowanego sygnału wypada gorzej niż w przypadku konkurencji. Nie zwiastuje to najlepszych wyników w przypadku testów z dalszych odległości. Pochwalić trzeba za to stabilność pracy urządzenia, gdyż w trakcie testów nawet razu nie musieliśmy wykonywać resetu routera.

Tenda TX9 Pro - test routera Wi-Fi 6. Tani i dobry?

  2,4 GHz 5 GHz
Punkt pomiarowy 1 -36 dBm  -32 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -46 dBm  -53 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -67 dBm  -62 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -60 dBm  -61 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -64 dBm  -73 dBm 

Wydajność LAN/WAN

Router nie zawodzi za to w przypadku połączeń przewodowych z wykorzystaniem gigabitowych portów LAN i WAN. Przeprowadzone testy (syntetyczne, jak i praktyczne) potwierdziły tylko, że możemy liczyć niemal na maksymalną przepustowość w tym aspekcie (953 Mb/s przy pobieraniu danych przez LAN). Sprzęt powinien więc świetnie spisywać się w przypadku małych domowych sieci, gdzie możemy pozwolić sobie na podłączenie najważniejszych urządzeń (PC, konsole czy TV) za pomocą kabla Ethernet. Pewnym utrudnieniem jest tu jednak liczba złączy. 

Wydajność bezprzewodowa - Wi-Fi-LAN

Testując maksymalną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi, trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia (i nocy), by możliwie najlepiej sprawdzić pełen potencjał testowanego sprzętu. Staraliśmy się więc maksymalnie zniwelować wpływ niepotrzebnych zakłóceń z naszą testową siecią i w związku z tym wyniki uzyskiwane przez Was na tym samym sprzęcie mogą odbiegać od przedstawionych tu rezultatów, o czym warto pamiętać. Wyniki testów dla wydajniejszego pasma 5 GHz wykorzystują praktycznie pełen zakres możliwości połączenia LAN, które stanowić może tu wąskie gardło. Coś, co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia w przypadku wykorzystania gigabitowych złączy. Także w ramach 2,4 GHz uzyskujemy bardzo wysokie rezultaty. Niestety zgodnie z przewidywaniami, wraz ze zwiększaniem odległości od routera prędkości wyraźnie spadają, choć wciąż trudno uznać je za niskie. 

Wydajność bezprzewodowa - Wi-Fi-W-Fi

Jeśli zaś chodzi o testy z wykorzystaniem jedynie łączności bezprzewodowej, wydajność dla pasma 5 GHz przynosi świetne rezultaty. Prędkości przebijają tu możliwości gigabitowych złączy ethernetowych, uzyskując średnio 960 Mb/s dla pobierania, a chwilami potrafią dochodzić do 1096 Mb/s. Pasmo 2,4 GHz także nie zawodzi, praktycznie deklasując rywali z tego segmentu (trzeba jednak pamiętać, że testy te wykonane są z bliskiej odległości, ok. 1,5 m od routera). 

Pobór energii

Produkt Tendy w stanie spoczynku, czyli praktycznie zerowej aktywności, pobiera 4,8 W, co jest przeciętnym wynikiem (mniej więcej środek stawki naszego rankingu). Pod obciążeniem sytuacja wygląda bardzo podobnie, ponieważ TX9 Pro pobiera w takim scenariuszu niecałe 11 W. Urządzenie nawet pracując 24 godziny na dobę przez cały rok, nie będzie więc stanowiło istotnego obciążenia dla naszego domowego budżetu.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tenda TX9 Pro - test routera Wi-Fi 6. Tani i dobry?

 0