Test ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC. Ampere w wydaniu wyczynowym

Test ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC. Ampere w wydaniu wyczynowym

Test ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC: temperatury

Wszystkie odczyty podczas testów karty graficznej ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC dokonywano przy wykorzystaniu niezmienionej platformy testowej, obudowa była zamknięta i postawiona obok biurka, podobnie jak u większości użytkowników. Temperatura w pomieszczeniu wahała się w zakresie 23-24 °C. Do przeprowadzenia pomiarów posłużył program MSI Afterburner w wydaniu 4.6.3 Beta 2. Test w spoczynku polegał na uruchomieniu wychłodzonego komputera oraz 10-minutowym okresie wyświetlania pulpitu, przy minimalnym zużyciu zasobów. Z kolei test pod obciążeniem to 15-minutowa rozgrywka w Metro Exodus. Wartości na wykresach są najwyższymi spośród zarejestrowanych.

* Prędkość obrotowa wentylatorów pod obciążeniem wynosiła 1300/1800 RPM.

Warunki testu głośności ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC

Do sprawdzenia głośności wentylatorów na testowanej karcie ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC użyłem decybelomierz Voltcraft SL-100 o zakresie pomiarowym 30-130 dBA, a także dokładności ±1,5 dBA. Pomiary były wykonywane w godzinach nocnych, tak aby poziom tła był jak najniższy. W celu zapewnienia możliwie dokładnych odczytów, wyjątkowo korzystałem w ich trakcie z półpasywnego zasilacza SilentiumPC Supremo M1 700 W, dzięki czemu to karta graficzna była jedynym źródłem hałasu. Jednocześnie oznacza to, że pomiar pod obciążeniem był symulowany, poprzez ustawienie prędkości obrotowej wentylatorów na maksymalny zanotowany podczas testów temperatur poziom, bez dodatkowego obciążenia w postaci gry, co pozwala nie przekroczyć limitu powodującego aktywację chłodzenia zasilacza. Decybelomierz został umieszczony w odległości 30 cm od obudowy komputera, a tło wynosiło 33,5 dBA.

Warunki testu poboru prądu ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC

Do pomiaru zużycia energii akceleratora ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz przetwornikiem True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, zaś częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej. Z uwagi na wysoką jakość sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające kilku watów. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu.

Pomiar dokonywany jest podczas rozgrywki, a nie w aplikacjach syntetycznych typu FurMark. Wynik reprezentuje zatem realne użytkowanie karty. Zużycie energii wzrośnie w najbardziej wymagających syntetykach, toteż dobierając zasilacz na podstawie poniższych wykresów, warto dodać 100-150 W.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC. Ampere w wydaniu wyczynowym

 0