Test ASUSTOR AS6404T - multimedialny NAS o olbrzymich możliwościach

Test ASUSTOR AS6404T - multimedialny NAS o olbrzymich możliwościach

Oprogramowanie - po podłączeniu do zewnętrznego ekranu poprzez HDMI

ASUSTOR AS6404T podobnie jak poprzednio testowany model ma wyjście obrazu HDMI, tym razem w wersji 2.0. Po podłączeniu dodatkowego ekranu zyskujemy dostęp do ASUSTOR Portal, czyli nakładki graficznej analogicznej jak w przypadku niższych modeli w ofercie firmy. Umożliwia ona bardzo wiele - jej funkcjonalność tak naprawdę zależy tylko i wyłącznie od tego co chcemy uzyskać - podobnie jak w przypadku smartfona. Można korzystać z internetu w przeglądarkach Firefox, Chrome czy Chromium. Z punktu widzenia firm istotną funkcją będzie na pewno możliwość podglądu kamer monitoringu - w tym przypadku do 36 sztuk. Jest też możliwość korzystania z maszyn wirtualnych dzięki pluginowi Virtual Box - obsługiwane są systemy Windows, Linux, Solaris oraz Mac OS X.

Nakładka graficzna, która widoczna jest na ekranie daje dostęp do wielu serwisów VOD, muzycznych - a także oferuje dostęp do przeglądarek internetowych takich jak Firefox, Chrome czy Chromium. Spora część pluginów (zwłaszcza jak chodzi o serwisy VOD) to tak naprawdę tylko linki do poszczególnych serwisów internetowych, i taki Netflix czy inne serwisy otwierają się w przeglądarce. Po zastanowieniu się ma to jednak sens - długotrwałe utrzymywanie własnych pluginów wraz ze zmieniającymi się serwisami, i ciągle nowo powstającymi było by bardzo kosztowne - a być może nawet niemożliwe do wykonania. Znam wiele urządzeń sieciowych, które z czasem straciły większość swojej funkcjonalności właśnie w wyniku zaprzestania supportu przez producentów. Wyjątkiem jest np. Spotify w wersji dla Linuxa, które włącza się jako osobna aplikacja.

Jeśli chodzi o możliwości multimedialne to podobnie jak w przypadku innych modeli jest możliwość instalacji KODI i PLEX. Ten pierwszy daje możliwość dostępu do kilkuset serwisów VOD dostępnych na rynku (wśród nich nawet Netflix) - a ten drugi umożliwia korzystanie z multimediów nagromadzonych na NASie na praktycznie wszystkich możliwych platformach - z Windows Phone, Xbox One, PS4 i Xbox 360 włącznie. ASUSTOR zachował się bardzo sprytnie - bo nie musi utrzymywać własnych pluginów i tworzyć nowych. Bo po co powielać pracę community pracującego nad rozwojem dodatków do KODI? Nie ma potrzeby wyważania otwartych drzwi. Możliwości multimedialne KODI są ogromne, i możemy sobie bezkarnie przeglądać praktycznie wszystkie polskie serwisy VOD jak Player, Ipla, TVP VOD czy VOD Onet (bez reklam!). To samo dotyczy z resztą wielu zagranicznych - pełną listę pluginów możecie znaleźć tutaj

Zdecydowaliśmy się także na filmowe przedstawienie nakładki i jej funkcji przechwytując obraz grabberem HDMI AverMedia Live Gamer Extreme.

  • Menu, działanie aplikacji, przeglądarek internetowych, prezentacja działania KODI i pluginu Telewizja Polska (repozytorium sb-xbmc.org), wydajność odtwarzania filmu 1080p.

 

  • Wydajność odtwarzania filmu 1080p w 60 klatkach w YouTube poziomu przeglądarki internetowej

Jak widać AS6404T gubi klatki w trybie 1080p60 i płynność nie jest idealna. Widać też w monitorze aktywności, że procesor nie może być w pełni obciążony - prawdopodobnie dlatego że NAS musi zapewnić także stabilne działanie innych usług. Zapewne znacznie ważniejszych w przypadku NASa dla biznesu.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUSTOR AS6404T - multimedialny NAS o olbrzymich możliwościach

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł