Test ASUSTOR AS6404T - multimedialny NAS o olbrzymich możliwościach

Test ASUSTOR AS6404T - multimedialny NAS o olbrzymich możliwościach

Podsumowując

ASUSTOR AS6404T jest zaawansowanym serwerem sieciowym skierowanym do małych i średnich firm. Naszym zdaniem ze zdecydowanym naciskiem na to drugie - ponieważ taka wydajność będzie potrzebna raczej tylko w wymagających scenariuszach i bardzo rozbudowanej infrastruktury sieciowej (dużo stanowisk w firmie). Jest to serwer z czterema zatokami na dyski - więc daje olbrzymią elastyczność. Można stworzyć zarówno macierz RAID 5 z czterech dysków twardych, która pozwala uzyskać świetną wydajność oraz bezpieczeństwo danych (nawet dwa dyski z czterech mogą się uszkodzić, a dane pozostaną na swoim miejscu) jak i zainstalować cztery dyski niezależnie i udostępniać je tylko określonym użytkownikom lub grupom użytkowników. AS6404T obsługuje do 4096 użytkowników, do 512 grup użytkowników, do 512 udostępnionych folderów oraz do 512 równoległych połączeń. W wykorzystaniu tak ogromnych możliwości z pewnością pomoże aż 8 GB pamięci RAM oraz dwa interfejsy Gigabit Ethernet które można połączyć na wiele sposobów (na przykład w celu podwojenia przepustowości albo lepszego rozkładania obciążenia) lub po prostu podłączyć serwer do dwóch całkowicie niezależnych sieci. Połączenie dwóch interfejsów w celu uzyskania przepustowości 2 Gbit wymaga jednak wyspecjalizowanej infrastruktury sieciowej - switch sieciowy musi taką agregację obsługiwać. Zdecydowanie na plus urządzenia przemawia bardzo dobre oprogramowanie - oraz liczba aplikacji. W centrum aplikacji znajdziemy ponad 200 apek, które pozwolą dostosować AS6404T do naszych potrzeb w sposób analogiczny do smartfona. Wśród nich znajdziemy wiele aplikacji: multimedialnych, do automatyzacji domu, do tworzenia kopii zapasowych w bardzo wielu scenariuszach, wspierających pracę biurową i eCommerce, serwerów bazodanowych i wielu wielu innych.

ASUSTOR AS6404T to czterodyskowy NAS dla bardzo wymagających użytkowników biznesowych, i bardzo rozbudowanych środowisk sieciowych. Tylko tam będzie w stanie pokazać swój potencjał.

ASUSTOR AS6404T kosztuje około 3500 zł (bez dysków) i jest to już cena spora jak na polskie warunki. Trzeba to jasno powiedzieć - nawet jak na system czterodyskowy to dużo. Ta cena nie wzięła się jednak znikąd, serwer ma aż 8 GB pamięci RAM, 2 interfejsy Gigabit Ethernet z funkcją agregacji 802.11 ad, jednoczesna obsługa aż 512 połączeń - to parametry zdecydowanie na wyrost biorąc pod uwagę potrzeby 80% naszych krajowych firm. AS6404T będzie opłacalnym wyborem tylko w przypadku naprawdę wielkich biur wyposażonych w co najmniej kilkadziesiąt stanowisk komputerowych lub takich operujących na bardzo ciężkich multimediach (np. montujących filmy 4K czy tworzących bardzo dużo ciężkiego contentu). Dobrze było by też jakby firmowy monitoring był obsługiwany przez ten serwer, i troszkę szkoda że w tym wypadku mimo takiej ceny otrzymujemy gratis jedynie 4 licencje na kamery (wobec obsługi nawet do 36). AS6404T posiada również praktycznie wszystkie funkcje tańszych modeli jeśli chodzi o scenariusz użytkowania HTPC - jednak naszym zdaniem nie jest to prawdziwa tożsamość tego modelu, i zakup go z myślą użytkowania w domu nie ma większego sensu. To urządzenie skierowane dla biznesu, i to w naszych polskich realiach - naprawdę dużych firm. 

ASUSTOR AS6404T

 

  Bardzo wysoka jakość wykonania; 3 porty USB 3.0 w tym jeden typu C; dwa interfejsy Gigabit LAN z możliwością agregacji na wiele sposobów; aż 8 GB RAM w testowanej wersji; możliwość uruchamiania maszyn wirtualnych z różnymi systemami; wyświetlacz LCD oraz przyciski do podstawowej konfiguracji; olbrzymie możliwości multimedialne (HDMI 2.0, obsługa KODI i PLEX wraz z pluginami); wydajność przy odtwarzaniu filmów 4K oraz 1080p60; dobre oprogramowanie - i w całości spolszczone; synchronizacja z popularnymi chmurami (Dropbox, Google Drive, Onedrive); bardzo dużo aplikacji dodatkowych i częste aktualizacje firmware; obsługa aż do 36 kamer monitoringu

  Dyski mogły by mieć zapewnione lepsze tłumienie drgań; delikatne zgrzyty w aplikacji dla Androida służącej do odtwarzania filmów z chmury; głośność pracy urządzenia jest spora; biorąc pod uwagę cenę urządzenia - darmowa licencja tylko na obsługę czterech kamer monitoringu (dodatkowe trzeba dokupić)

Cena (na dzień 30.6.2017): 3500 zł (bez dysków)

Gwarancja: 36 miesięcy

Sprzęt do testów dostarczył

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUSTOR AS6404T - multimedialny NAS o olbrzymich możliwościach

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł