Wyniki testów wydajności
ASUSTOR AS6404T ma możliwość zmostkowania dwóch portów Gigabit Ethernet - między innymi w trybie "802.11ad link aggregation" który może dać dwa razy wyższą przepustowość danych. Jest jednak wiele warunków które muszą być spełnione by to działało. Przede wszystkim potrzebny jest wysokiej klasy switch sieciowy. Nasz testowy router Linksys WAG320N niestety sobie z tym nie poradził. Drugim nie mniej ważnym warunkiem jest to, by komputer był wyposażony w dwie karty sieciowe Gigabit Ethernet, i najlepiej serwerowy system Windows Server 2012. W przypadku innych systemów "cywilnych" muszą taką funkcję obsługiwać bezpośrednio sterowniki kart sieciowych - a mówiąc bardziej wprost obie karty muszą być Intela. W przypadku płyt głównych i kart zintegrowanych jest to rzadkością. Wobec ograniczeń łącza 1 Gbit jedynym sensownym trybem do testów z dwoma dyskami twardymi jest tryb RAID 1 - czyli ten klonujący zawartość jednego dysku na drugi w czasie rzeczywistym.
Testy rzeczywiste - przesyłanie plików
Sieć Windows (CIFS) - dyski wewnętrzne (2 x WD Red 2 TB/64 MB cache w RAID 1)
Wydajność przy kopiowaniu dużego pliku ociera się o możliwości standardu Gigabit Ethernet. W przypadku mniejszych plików (7000 zdjęć) średnia prędkość jednak zauważalnie spada, ale nie jest to dziwne. Niestety w sprawie małych plików nic się nie zmienia względem poprzednio testowanego modelu AS3204T - ponieważ proces SMB w NASie odpowiadający za serwer plików (SMBD) pracuje wykorzystując tylko jeden rdzeń procesora Celeron. W przypadku najmniejszych plików dość często obciążony był cały jeden rdzeń. Podobnie jak w poprzednim teście AS3204T transfer do NASa przebiegał szybciej niż pobieranie z niego danych - ponieważ pamięć RAM komputera (DDR4-2800) była znacząco szybsza niż ta zainstalowana w AS6404T (DDR3L-1333).
Sieć Windows (CIFS) - dysk zewnętrzny (1 x Seagate Barracuda 7200.14 2 TB 7200 RPM w obudowie USB 3.0 Inter-Tech Argus USB 3.0)
Nie można mieć zarzutów co do tych wyników - jak na zewnętrzny dysk USB 3.0 podłączany wprost do NASa AS6404T osiągnął dobre wyniki.
FTP
Wyniki nie odbiegają tutaj znacząco od przesyłania poprzez sieć Windows (SMB/CIFS). Są tylko minimalnie słabsze, co jest zjawiskiem naturalnym.
Testy syntetyczne
ATTO Disk Benchmark 3.05
Wydajność jest dobra, co ciekawe nawet przy najmniejszym bloku 512 bajtowym nie jest tak najgorzej - i jednocześnie znacząco lepiej niż w poprzednim teście AS3204T. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że był on testowany z inną parą dysków twardych - 2 x Seagate Iron Wolf 1 TB. AS6404T testowaliśmy z użyciem dwóch dysków WD Red o pojemności 2 TB. Jednak wyniki przy blokach większych od 16 kB to już tylko i wyłącznie ograniczenia standardu Gigabit Ethernet.
Intel NAS Performance Toolkit (NASPT)
Testy wielozadaniowe (streaming 1,2,4 filmów HD naraz, nagrywanie filmu HD (np. z tunera DVB-T) i jednoczesne odtwarzania pokazują że ten test nie jest już większym wyzwaniem ani dla procesorów zawartych w NASach - ani też dla dysków twardych. Wszędzie dobijamy do granicy możliwości standardu Gigabit Ethernet. Jedynym testem który wymaga nieco więcej są operacje na małych plikach - test Content creation. Wypadł nieco lepiej niż w poprzednio testowanym ASUSTORZE AS3204T - ale ponownie może to być zasługa dysków.
Czas uruchamiania (do momentu pełnej gotowości do pracy) wynosił około 45 sekund, i jest to norma w przypadku urządzeń tego typu.
Zmierzony pobór energii elektrycznej
W uśpieniu i podczas pracy z dyskami w trybie czuwania pobór energii był nieco wyższy niż deklarowany przez producenta. W przypadku pracy szczytowy pobór energii z dwoma dyskami WD Red 2 TB wynosił ok. 41 W. Producent deklaruje 24 W - ale bez dysków. Trudno tu zatem wyciągać jakieś daleko idące wnioski.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUSTOR AS6404T - multimedialny NAS o olbrzymich możliwościach