be quiet! Dark Power 13 1000 W - Analiza wnętrza
Za chłodzenie elektroniki odpowiada autorski, 135-milimetrowy wentylator be qiuet! Silent Wings 3 z łożyskiem FDB i prędkością maksymalną 2100 obr./min o oznaczeniu BQ SIW3-13525-HF. Wentylator nie posiada ramki, którą zastępują dwa elementy plastikowe, tworząc kształt leja zmniejszając turbulencję przepływającego powietrza, co przekłada się na niższy hałas układu chłodzącego PSU. Wentylator oparto o 6-polowy silnik, dzięki czemu Silent Wings 3 może pracować płynnie z bardzo niskimi obrotami. Sam wentylator mocowany jest na trzech kołkach dystansowych dokładnie na środku PCB.
Dark Power Pro 13 korzysta z platformy analogowej, a producentem OEM jest FSP. Korzysta z topologii pełnego mostu, układu rezonansowego LLC, synchronicznego prostownika i przetwornic DC-DC, oraz - wzorem Dark Power 12 - aktywnego prostowania (mostek prostowniczy zastąpiono tranzystorami, co zwiększa efektywność energetyczną). Z takiego rozwiązania od dawna korzysta np. Super Flower w swoich modelach z 80 PLUS Titanium. Dark Power 13 to de facto zmodyfikowana wersja Dark Power 12. Do chłodzenia kluczowych elementów w be quiet! Dark Power 13 wykorzystano pięć radiatorów. Największe dwa aluminiowe radiatory o zwiększonej pojemności cieplnej są anodowane na czarny kolor, a te chłodzą sekcję APFC i tranzystory kluczujące w topologi pełnego mostu. Wcześniej mamy dwie równoległe blachy chłodzące tranzystory aktywnego prostownika. Kolejne dwie małe blaszki wspomagają tranzystory sekcji prostowania.
Rozmieszczenie elementów sprzyja dobrej cyrkulacji powietrza - po lewej stronie znajduje się filtr EMI, a jego pierwsza część zaczyna się na małej PCB na wtyku zasilania. Drugą część filtra znajdziemy na głównym laminacie, po lewej stronie, gdzie umieszczono bezpiecznik, warystor, kondensatory Cx i Cy i dwie cewki. Wyżej widzimy radiatory wspomnianego aktywnego prostownika, cewkę i sekcję PFC, a przy krawędzi mamy pionowy laminat zawierający układy sterowania PFC. Niżej widzimy dwa wysokonapięciowe, japońskie kondensatory o łącznej pojemności 940 uF. Niżej jest kolejny radiator, który odbiera ciepło z tranzystorów kluczujących, pracujących w topologi pełnego mostu, natomiast pod nim mamy elementy układu rezonansowego. Obok kondensatorów jest transformator obwodu 5 Vsb oraz pionowe PCB kontrolera PWM. Na środku znajduje się transformator, a zaraz obok niego niewielkie radiatory chłodzące sekcję prostowania, która znajduje się po stronie lutowania. W ich okolicy mamy baterię kondensatorów aluminiowo-polimerowych i elektrolitycznych. Na dole jest laminat z konwerterami DC-DC, a przy samej krawędzi prawej strony obwód drukowany, zawierający złącza modularnego okablowania, który jest połączony spoiwem lutowniczym z głównym laminatem - znajdziemy na nim dodatkowe kondensatory aluminiowo-polimerowe. Całość jest dobrze zaprojektowana i wykorzystuje wysokiej jakości elektronikę, co potwierdza słuszny, dziesięcioletni okres gwarancyjny.
Test be quiet! Pure Power 12 M 1000 W z ATX 3.0 i PCIe 5.0
Jakość lutowania jest bardzo dobra i oceniam ją na 5 w sześciostopniowej skali. Producentem OEM jest FSP.
Na rewersie PCB znajdują się dodatkowe elementy elektroniczne, takie jak tranzystory sekcji prostowania czy obwodu 5 Vsb oraz dwa układy scalone sterowników bramek tranzystorów Novosense NSi6602BD.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test be quiet! Dark Power 13 1000 W - tak dobry, że nie nadążają z produkcją