Test coolera ARCTIC Freezer 33 eSports ONE

Test coolera ARCTIC Freezer 33 eSports ONE

Platforma testowa zmieniła się nieco od wielkiego testu chłodzeń CPU. Phenom II X4 955, którego wykorzystywaliśmy do tej pory, to już dość leciwy procesor. Dlatego też zdecydowaliśmy się wymienić go na coś bardziej współczesnego. Nasz wybór padł na Core i7-7700K, czyli procesor, który ma swoje wymagania co do chłodzenia. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na overclocking i oczekujemy po układzie chłodzenia realnego obniżenia temperatury pracy procesora. Biorąc pod uwagę jakość spoiwa termicznego pod rozpraszaczem ciepła w procesorach Intela, jak i jego potencjalną degradację (a platforma ta ma służyć mniej więcej przez dwa lata), zdecydowaliśmy się przeprowadzić deliding, zastępując fabryczne spoiwo termiczne Intela ciekłym metalem Thermal Grizzly Conductonaut.

Obudowa, z której korzystamy, to w dalszym ciągu LC-POWER GAMING 980B Skytower. Jest duża, przestronna oraz dobrze przystosowana do chłodzenia cieczą. Na topie można bez przeszkód zamontować chłodnicę 360 mm, a takie zestawy AIO, nawiasem mówiąc, także będziemy testować. Wentylacja fabryczna obejmuje dwa wentylatory 120 mm na przedzie i jeden 120 mm na tyle. Typowa obudowa standardowo używana przez osoby samodzielnie składające komputer ma mniej więcej taką konfigurację. Ciekawostką jest, że top naszej skrzynki można bezproblemowo odkręcić, uzyskując wygodniejszy dostęp do coolera, co w przypadku testów tego typu urządzeń ma fundamentalne znaczenie.

 

Pasta termoprzewodząca, którą wykorzystujemy w testach to SilentiumPC Pactum PT-2.

Resztę zestawu stanowi karta graficzna Gigabyte GeForce 8600 GT 256 MB DDR3 w wersji z chodzeniem Zalmana oraz dysk SSD ADATA SP550 o pojemności 120 GB. Komputer pracuje pod kontrolą systemu Windows 10 w wersji 64-bitowej. Numer kompilacji 16299. Test polega na włączeniu testu OCCT LINPACK (OCCT 4.4.4) na pół godziny oraz zanotowaniu najwyższej temperatury procesora. Aplikacją służącą do odczytu temperatury jest HWINFO64.

Jeśli chodzi o ustawienia procesora, dobraliśmy trzy naszym zdaniem najbardziej reprezentatywne ustawienia:

  • Domyślne ustawienia procesora (4,2 GHz, 1,15 V) - regulacja szybkości wentylatora(ów) poprzez płytę główną w trybie Silent
  • Ustawienie OC (5 GHz, 1,35 V) - regulacja szybkości wentylatora(ów) poprzez płytę główną w trybie Silent
  • Ustawienie OC (5 GHz, 1,35 V) - brak regulacji szybkości wentylatora(ów) - obroty maksymalne

Testy głośności przeprowadzamy sonometrem Voltcraft SL100. Minimalny poziom, jaki potrafi on zmierzyć to 30 dBA. Dlatego też, jeśli na wykresie głośności widzicie 30 dBA, to znaczy, że cooler na 99% był dla tego urządzenia niemierzalny (pracował zbyt cicho).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test coolera ARCTIC Freezer 33 eSports ONE

 0