Test ENDORFY Fluctus 140 mm PWM - wentylator, który zrobi istne tornado w obudowie

Test ENDORFY Fluctus 140 mm PWM - wentylator, który zrobi istne tornado w obudowie

Specyfikacja i zastosowane technologie ENDORFY Fluctus 140 PWM

ENDORFY Fluctus 140 PWM to 140-milimetrowy wentylator o wysokim ciśnieniu statycznym i w porównaniu do standardowych modeli, kieruje on skoncentrowany strumień powietrza ku środkowi. Dzięki temu wzrasta ciśnienie statyczne, co powoduje większe możliwości przepływu powietrza przez radiator układu chłodzenia. Większa gęstość finów (np. w chłodzeniach typu AiO) wymaga mocnego strumienia powietrza, czyli wentylatora o wysokim ciśnieniu statycznym powietrza, który bez problemu usunie gorące powietrze z wymiennika ciepła. Zanim jednak przejdziemy do testów, zapoznajmy się ze specyfikacją Fluctus 140 PWM. 

Specyfikacja ENDORFY Fluctus 140 PWM

Model

ENDORFY Fluctus 140 PWM

Wymiary

140x140x25 mm

Napięcie zasilania

12 V, sterowanie sygnałem PWM

Ilość łopatek

Obroty

250-1800 obr./min

Wtyczka zasilania

4-pin PWM

Podświetlanie

brak

Przepływ powietrza

Brak danych

Ciśnienie statyczne

Brak danych

Rodzaj łożyska

FDB

Gwarancja

6 lat

Obroty na poziomie 1800 obr./min gwarantują nam bardzo wysoką wydajność, ale jak to zwykle bywa, wysokie obroty nie zawsze idą w parze z kulturą pracy. Tutaj Synergy Cooling współpracujący z ENDORFY opracował łopatki w kształcie "sierpa". Nie jest to nowością, ale dodatkowo wzorem Fluctus 120 PWM, łopatki posiadają charakterystyczne ząbki na górnej krawędzi. Taka konstrukcja ma powodować, że zasysane powietrze jest wręcz przecinane i nie powoduje turbulencji generujących nieprzyjemne dźwięki. 

Prędkość obrotowa mieści się w zakresie od 250 do 1800 obr./min i sterowana jest sygnałem PWM. Dzięki zastosowaniu łożyska FDB żywotność określona jest na 100 000 godzin, a praca jest bezpieczna w każdej pozycji. Wentylator może pracować półpasywnie, wyłączając się poniżej 5% wypełnienia sygnałem PWM i włączając się po przekroczeniu 10% sygnału PWM. Fluctus 140 PWM przy tych samych obrotach jest zdolny wytworzyć większe ciśnienie statyczne niż konkurencyjne produkty, oferując przy tym wysoki przepływ powietrza (wyrażony w m3/h).

Ramka jest solidnie wykonana, jest wystarczająco sztywna, w miejscu otworów montażowych mamy dwa poprzeczne wzmocnienia. Ponadto widzimy zaokrąglony kształt wewnętrznej strony ramki i ma to powodować łagodniejszy przepływ powietrza. Z tyłu ramka również na krawędzi jest wyprofilowana pod kątem, ale większym niż z przodu. Na rogach znajdziemy gumowe elementy antywibracyjne i mimo że wyglądają (czytaj trzymają) lepiej to mocowanie można by zrobić trochę lepiej.

Wentylator, mimo wysokich obrotów, jest relatywnie cichy. W tym wypadku Synergy Cooling zadbało o optymalizację psychoakustyczną, czyli wspomniane ząbkowane krawędzie łopatek wentylatora podczas natarcia na powietrze zmniejszają postrzeganą przez ludzkie ucho intensywność dźwięku. Finalnie obniża to natężenie ciśnienia akustycznego w niektórych przedziałach częstotliwości. 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ENDORFY Fluctus 140 mm PWM - wentylator, który zrobi istne tornado w obudowie

 0