Test karty graficznej MSI RX 470 Gaming X: 8 GB vs 4 GB

Test karty graficznej MSI RX 470 Gaming X: 8 GB vs 4 GB

Radeon RX 470 z 8 GB pamięci, podobnie jak jego uboższy odpowiednik, to optymalna karta graficzna do rozgrywki w rozdzielczości Full HD, aczkolwiek z oczywistych przyczyn cechująca się chwilowo gorszym stosunkiem wydajności do ceny. Wśród gier wykorzystanych do przeprowadzenia pomiarów tylko Call of Duty: Black Ops 3 i Doom (2016) potrafią spożytkować nadprogramową ilość pamięci - ale nie da się wykazać tego na wykresach, bo chodzi wyłącznie o możliwość ustawienia wyższej rozdzielczości tekstur (ponad preset Ultra), czego nie stosuję z uwagi na konieczność zbalansowania procedury pod kątem możliwie szerokiego spektrum układów. Różnica w osiągach pomiędzy kartami MSI RX 470 Gaming X 8 GB a XFX RX 470 RS Triple X 4 GB wynika przede wszystkim ze stabilniejszego, a także wyższego taktowania rdzenia tej pierwszej. Nie da się jednak wykluczyć, że w przyszłości gry mimo wszystko skorzystają z 8 GB VRAM, co przedstawia testowany akcelerator jako lepszą inwestycję na przyszłość.

MSI RX 470 Gaming X to karta relatywnie wydajna i bardzo cicha, wyceniona adekwatnie do swych możliwości.

Sama konstrukcja MSI zasługuje natomiast na duże słowa uznania. Układ chłodzenia Twin Frozr VI radzi sobie na chipie Ellesmere Pro bardzo dobrze, zapewniając wzorową kulturę pracy i relatywnie niską temperaturę pod obciążeniem - a to skutkuje, jak już wspomniałem, wysokim i stabilnym Boostem. Nawet potencjał O/C - o dziwo - przedstawia się nieźle, czego o większości Polarisów powiedzieć nie można. Zainstalowanie dwóch HDMI 2.0b to ukłon w stronę miłośników VR. Szczerze powiedziawszy, z uwagi na moc obliczeniową, Radeon RX 470 nie jest kartą sensu stricto zgodną z Wirtualną Rzeczywistością - ale dobrze, że producent ma na względzie takie detale. Zasadniczo, wady są symboliczne i dotyczą kwestii pobocznych. Po pierwsze, moim zdaniem akcelerator tej klasy powinien mieć backplate, po drugie - podświetlenie jest totalnie nietrafione. Na co komu logo z iluminacją typu RGB skoro większa część maskownicy świeci stałym, czerwonym światłem?

Ostatnie istotne zagadnienie stanowi cena - ta w zależności od sklepu waha się w przedziale od 1100 do 1200 złotych. Średnio 15% różnicy względem tańszego wariantu 4 GB nie oddaje rozbieżności na polu wyników w grach, ale moim skromnym zdaniem dopłatę warto rozważyć. Zwłaszcza, jeśli nie myślimy o karcie na przysłowiowy jeden sezon. Jako, iż głośniejszy i gorzej podkręcający się RX 470 RS Triple X otrzymał czwórkę z plusem, nie pozostaje mi nic innego jak zamknąć skalę. Karta MSI zasłużyła ponadto na szczerą rekomendację.

 

MSI RX 470 Gaming X 8 GB

Wydajność w tej klasie cenowej, 8 GB pamięci GDDR5, półpasywny i bardzo cichy układ chłodzenia, niezłe możliwości O/C, energooszczędność, HDMI 2.0b i DisplayPort 1.4 HDR

Brak DVI-I, nie pogardziłbym backplatem, trochę bezsensowny system oświetlenia

Cena (na dzień 26.9.2016) : około 1100-1200 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-rx-570-gaming-x-4gb-gddr5-256-bit-dvi-d-hdmi-dp-box-rx-570-gaming-x-4g-976964/

 

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test karty graficznej MSI RX 470 Gaming X: 8 GB vs 4 GB

 0