Test karty graficznej Zotac GTX 1080 AMP Extreme - Pascal ekstremalny

Test karty graficznej Zotac GTX 1080 AMP Extreme - Pascal ekstremalny

Do sprawdzenia zużycia energii posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz przetwornikiem True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające 1 W. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Pomiar dokonywany jest podczas rozgrywki, a nie w aplikacjach syntetycznych typu Furmark. Wynik reprezentuje realne użytkowanie karty. Zużycie energii wzrośnie w najbardziej wymagających syntetykach, dlatego dobierając zasilacz na podstawie poniższych wykresów, warto dodać 100-150 W.

Chęć wyżyłowania rdzenia zmusiła Zotaca do mocnego poluzowania Power Limitu. Jak na 16-nanometrowego Pascala, ekstremalny AMP lubi sobie "zjeść", ale wciąż wypada znacznie lepiej niż topowy Maxwell, czyli GTX 980Ti. W spoczynku bez odstępstwa od normy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test karty graficznej Zotac GTX 1080 AMP Extreme - Pascal ekstremalny

 0