Test KFA2 GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC) GDDR6. Szybsze kości na ratunek?

Test KFA2 GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC) GDDR6. Szybsze kości na ratunek?

KFA2 GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC) GDDR6: opakowanie

Testowana karta KFA2 GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC) GDDR6 dotarła do mnie w relatywnie skromnym wielkościowo pudełku, którego kolorystyka opiera się głównie na barwie czarnej, z dodatkiem koloru srebrnego i zieleni, tradycyjnie kojarzonej z firmą NVIDIA. Front częstuje nas wizerunkiem schowanego w cieniu jegomościa, w nieco innym wydaniu niż dla wcześniej recenzowanych produktów tej marki, a także informuje o zastosowanym układzie graficznym oraz serii, do której należy produkt, dodatkowo dostarczając krótki wykaz najistotniejszych, zdaniem producenta, technologii. Natomiast na odwrocie przeczytamy solidną porcję marketingowych haseł, na temat tego, dlaczego warto wybrać właśnie ten produkt i w jaki sposób możemy spożytkować jego potencjał. W środku, oprócz akceleratora, znajduje się podstawowa instrukcja obsługi (montaż i instalacja sterowników).

KFA2 GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC) GDDR6 – fabryczne opakowanie

KFA2 GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC) GDDR6: wymiary, system chłodzenia

Opisywana KFA2 GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC) GDDR6 to jedna z najkrótszych kart graficznych, jakie miałem okazję recenzować – całość mierzy około 20 cm i warto przy tym dodać, że system chłodzenia minimalnie wystaje poza laminat. Wspomniany cooler to jednolity aluminiowy blok, tym razem pozbawiony wsparcia przez rurkę heatpipe, który dba o optymalne warunki pracy wszystkich istotnych komponentów, włączając w to pamięć VRAM oraz sekcję zasilania. Wysokość akceleratora jest standardowa, tzn. zajmuje on w komputerze dokładnie dwa sloty. Z kolei rozpraszaniem ciepła zajmują się dwa wentylatory o średnicy 80 mm. Co ciekawe, te ostatnie nie potrafią pracować w trybie półpasywnym, przez co obracają się także w spoczynku. Dotychczas recenzowane konstrukcje tego producenta na ogół nie były obarczone opisywaną przypadłością (to drugi tego typu przypadek).

KFA2 GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC) GDDR6 – front

KFA2 GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC) GDDR6: rewers, zasilanie, iluminacja

W celu obniżenia kosztów, firma KFA2 zdecydowała się zrezygnować z podświetlenia LED i płytki usztywniającej (ang. backplate), tak więc rewers akceleratora jest nagi. Oczywiście nie wpływa to w żaden negatywny sposób na pracę karty, aczkolwiek nieco kłuje w oczy i sprawia, że komponenty zamontowane na odwrocie laminatu nie są chronione przed uszkodzeniami, co jest w gruncie rzeczy najistotniejszą zaletą dodatkowego kawałka aluminium. Dodatkowych gniazd zasilania nie uświadczymy, co jest związane ze współczynnikiem TDP ustalonym na 75 W (bez możliwości podniesienia limitów), dzięki czemu slot płyty głównej jest wystarczający. W temacie firmowego oprogramowania mamy aplikację Xtreme Tuner Plus, gdzie jesteśmy w stanie aktywować tryb 1-Click OC, a także ręcznie dostosować parametry pracy.

KFA2 GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC) GDDR6 – tył, backplate

KFA2 GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC) GDDR6: złącza wideo

Jeżeli chodzi o złącza wideo, to do dyspozycji mamy po jednym DisplayPort 1.4, DVI-D oraz HDMI 2.0b. Jest to więc odejście od typowo praktykowanego w przypadku Turingów zestawu trzech DisplayPort, pojedynczego HDMI oraz dodatkowego USB Type-C, realizującego standard dla urządzeń wirtualnej rzeczywistości VirtualLink. Jeżeli chodzi o kwestie związane z tą decyzją, wszystko wskazuje na to, że po prostu taka była wola producenta. Po pierwsze, akceleratory tej klasy posiadają zróżnicowane pakiety gniazd. Po drugie, warto popatrzeć na przypadek znajdującego się wyżej w hierarchii układu GeForce RTX 2060, gdzie referencyjny model Founders Edition jest jedną z nielicznych konstrukcji wyposażonych w USB-C (skrócona nazwa standardu), z kolei projekty partnerów zielonych najczęściej są go pozbawione. Trudno zatem mówić o tym, aby w przypadku któregokolwiek GPU firma NVIDIA wydawała odgórne polecenia odnośnie tego, jakie wyjścia obrazu montować. Zaś na deser dodam jeszcze, że choć zestaw wyjść obrazu jest relatywnie skromny, bo trzyelementowy, to jednak powinien być bardziej niż wystarczający dla większości nabywców.

KFA2 GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC) GDDR6 – złącza wideo

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test KFA2 GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC) GDDR6. Szybsze kości na ratunek?

 0