Test komputera Asus GR8 II - wysoka wydajność w rozmiarach konsoli

Test komputera Asus GR8 II - wysoka wydajność w rozmiarach konsoli

Asus ROG GR8 II zdecydowanie jest godnym następcą poprzedniego modelu, wyposażonego jeszcze w procesor czwartej generacji i kartę graficzną Nvidia Maxwell. Druga wersja jest od poprzednika znacznie grubsza i cięższa - ale również nieporównywalnie potężniejsza, bliższa pod tym względem większemu i cięższemu modelowi ROG G20. Egzemplarz, który zawitał do redakcji, został uzbrojony w: Core i5-7400, 8 GB pamięci RAM, kartę grafiki GeForce GTX 1060 3 GB i dysk SSD typu SATA o pojemności 128 GB. Niemniej komputer ma być oferowany także w wersji z Core i7-7700, a ponadto wersje sklepowe będą wyposażone w dwa dyski: SSD M.2 o pojemności 128 - 256 GB oraz 2,5-calowego talerzowca o pojemności 500 GB lub 1 TB. Żałować należy tylko braku wariantu z potężniejszą kartą graficzną, np. GTX 1060 6 GB albo GTX 1070.

Asus ROG GR8 II jest sprzętem zdecydowanie lepszym od poprzednika, bliżej mu bowiem do pełnoprawnej stacjonarki niż gadżetu pod telewizor. Szkoda tylko, że producent nie pokusił się o odrobinę wydajniejszą kartę graficzną.

Core i5-7400 w parze z GeForce GTX 1060 3 GB to całkiem sprawny duet, choć procesor - mimo, iż czterordzeniowy - taktowany jest stosunkowo niskim zegarem, a sam akcelerator grafiki okrojono w stosunku do najpopularniejszej wersji 6 GB. Z tych właśnie względów ROG GR8 II wypada w niektórych aplikacjach i grach słabiej od komputerów wyposażonych w procesory Core i7 - tak model 6700(K), jak również mobilnego 6700HQ. A do tej pory w zasadzie tylko takie testowałem. Natomiast jeśli chodzi o GeForce GTX 1060 3 GB - trzeba przyznać, że ten do najwydajniejszych też nie należy, aczkolwiek z reguły (jeśli ograniczeniem nie była wydajność procesora) był znacznie wydajniejszy od GeForce GTX 970, co jest bardzo dobrym osiągnięciem jak na tak mały komputer. Producent mógł się jednak pokusić o zastosowanie GeForce GTX 1060 z 6 GB pamięci graficznej - 3 GB to wartość ledwo wystarczająca na dziś. Już teraz nie pozwoli na płynną grę w detalach Ultra, w części najnowszych produkcji, a za rok czy dwa może być tylko gorzej... Różnica w cenie całości pewno nie byłaby wielka, a sprzęt wystarczyłby na dłużej.

Tytułowego sprzętu jeszcze nie ma w polskich sklepach, ale w Wielkiej Brytanii to wydatek około 950 funtów, co po przeliczeniu daje niespełna 5000 zł. Uwzględniając wyższy VAT i "podatek od nowości", można śmiało założyć, że w naszym kraju cena nie będzie niższa niż 5500 zł. Trudno jednak wyrokować ostatecznie, czy jest to zakup nieopłacalny, bo GR8 II to konstrukcja specyficzna - i stwierdzenie, że będzie droższy od markowej "skrzyni" nie ma większego sensu. Takie komputery mimo że mogą mieć podobną specyfikację, tak naprawdę skierowane są do innej grupy klientów. Prostolinijne porównanie byłoby nadużyciem. Kontynuując, GR8 II to bardzo dobrze zaplanowany i wykonany sprzęt, który z pewnością wpasowuje się w swoją niszę. Trzeba pochwalić firmę Asus za bardzo dobre wykonanie obudowy, rozplanowanie wnętrza, wysoką kulturę pracy i relatywnie dobrą wydajność. Cechy te, po uwzględnieniu dużej ilości portów USB i możliwości instalacji dwóch dysków, pozwalają widzieć GR8 II w roli mniejszego zamiennika typowej "skrzynki". Wszystko jest dopracowane, imponuje wysokiej klasy moduł Wi-Fi, Centrino Wireless 8260 AC. Tylko ta karta graficzna w wersji 3 GB...

 

Asus GR8 II

  unikalność konstrukcji i jej nietuzinkowy design; bardzo dobra jakość wykonania; wysoka kultura pracy; w wersjach handlowych zarówno dysk SSD jak i HDD, dobra wydajność w grach, chociaż...

... zastosowana karta graficzna mogła by mieć 6 GB pamięci graficznej - była by bardziej przyszłościowa

Cena: nieznana, testowana konfiguracja nie trafi do sprzedaży (dysk)

Gwarancja: 24 miesięce

 

Sprzęt do testu dostarczył:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test komputera Asus GR8 II - wysoka wydajność w rozmiarach konsoli

 0