Procesor
Testowany wariant wyposażono w procesor Intel Core i5-7400 z najnowszej rodziny Kaby Lake - w tym przypadku wersja bez dopisku "K", czyli taka której nie można podkręcać. Procesor ma cztery fizyczne rdzenie, 6 MB pamięci cache L3 i obsługuje do czterech wątków. Taktowanie bazowe jednostki wynosi 3 GHz, lecz w trybie Turbo może ona przyspieszać do 3,5 GHz. Mimo, że jest to procesor czterordzeniowy, to jednak najsłabszy w bieżącej ofercie Niebieskich. Zwróćcie uwagę na stosunkowo niską częstotliwość pracy.
Płyta główna
Zastosowana płyta główna bazuje na układzie logiki Intel H110, i nie jest to typowa konstrukcja ITX. Powstała specjalnie dla tego komputera. Podsystem audio wykorzystuje układ Realtek ALC1150. Jakość wyjścia słuchawkowego jest bardzo dobra.
Karta graficzna
Karta graficzna to GeForce GTX 1060 w odmianie z 3 GB pamięci RAM. Oprócz dwukrotnie mniejszej ilości pamięci RAM, procesor graficzny został okrojony ze 128 jednostek cieniujących (1152 vs 1280 w modelu 6 GB) oraz 8 jednostek teksturujących TMU (72 vs 80 w modelu 6 GB). Należy się spodziewać podobnej wydajności do fabrycznie podkręconych wersji GeForce GTX 970, choć trzeba pamiętać, że tutejsza karta ma nieco mniej pamięci graficznej.
Pamięć RAM
W komputerze znalazło się 8 GB pamięci DDR4-2400 w dwóch 4 GB modułach SO-DIMM, kojarzonych na co dzień z notebookami. To podstawowa ilość RAM dla komputera Asus GR8 II, jednak producent daje możliwość rozbudowy do 32 GB. 8 GB stanowi wystarczającą ilość pamięci RAM do dzisiejszych gier, ale jeśli chodzi o bardziej zaawansowane zastosowania takie jak edycja wideo z dodawaniem dodatkowych efektów, komputer może dostać czkawki tworząc pliki wynikowe.
Przestrzeń dyskowa
Testowy egzemplarz GR8 II został dostarczony z dyskiem SSD typu SATA, wyprodukowanym przez Sandisk, o pojemności 120 GB. Niestety parametry tego nośnika, delikatnie ujmując, na kolana nikogo nie powalą. Znaczącym minusem są kości TLC.
Nie jest o jednak zestaw, który będzie dostępny w sprzedaży detalicznej. Sklepowa wersja ma mieć docelowo dysk M.2 o pojemności 128 - 512 GB oraz dodatkowo 2,5-calowy HDD o pojemności 500 GB - 1 TB i szybkości obrotowej 7200 obr./min. To optymalne rozwiązanie, które zapewni zarówno szybkie działanie systemu i najczęściej używanych aplikacji, jak i dużo miejsca na własne dane oraz gry.
Zainstalowane oprogramowanie
Fabrycznie zainstalowano 64-bitowy system Windows 10 w wersji Home. Dodano także troszkę oprogramowania "od siebie" (ASUS Command), służącego do konserwacji komputera, tworzenia kopii zapasowych, zarządzania energią i... regulacji koloru diod LED na przodzie obudowy. Trzeba przyznać, że w szczególności ta ostatnia funkcja, Aura, jest tutaj dość mocno rozbudowana, i można uzyskać naprawdę przyjemne efekty wizualne.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test komputera Asus GR8 II - wysoka wydajność w rozmiarach konsoli