Lenovo Legion Slim 7i (16IAH7) - specyfikacja
Procesor
Laptop napędzany jest przez procesor Core i7-12700H, czyli 14-rdzeniowy model z 12. generacji Intela, znanej pod nazwą Alder Lake, która produkowana jest w litografii Intel 7 (10 nm). Mówmy tu o innowacyjnej architekturze Niebieskich, wykorzystującej hybrydową konfigurację rdzeni, gdzie otrzymujemy 6 wysokowydajnych rdzeni Performance (Golden Cove) i 8 energooszczędnych Efficient (Gracemont). Te pierwsze w przypadku Core i7-12700H rozpędzają się w trybie Turbo Boost 3.0 do 4,7 GHz (bazowa prędkość to 2,3 GHz), a te drugie uzyskują maksymalną prędkość 3,5 GHz (bazowa prędkość 1,7 GHz). TDP pozostało praktycznie niezmienione względem poprzedniej generacji i domyślnie wynosi 45 W, ale wskaźnik Maximum Turbo Power to 115 W (PL2), a PL1 to 70 W. Na pokładzie znajdziemy także 24 MB pamięci podręcznej Intel Smart Cache. Poza tym nowa generacja giganta z Santa Clara wprowadza także wsparcie dla interfejsu PCIe 4.0 (co warto podkreślić, desktopowy Alder Lake obsługuje PCIe 5.0) i standard pamięci RAM DDR5.
Karta graficzna
W przypadku dedykowanej laptopowej wersji karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 3060 otrzymujemy w pełni odblokowane GPU Ampere GA106 z 3840 rdzeniami CUDA oraz 6 GB pamięci VRAM GDDR6 obsługiwanymi przez 192-bitową magistralę. Legion Slim 7i posiada wysokonapięciowy wariant tej grafiki z TGP sięgającym maksymalnie 100 W (najsłabsze wersje oferują zaledwie 60 W, a najmocniejsze 115 W). Oficjalne bazowe taktowanie GPU wynosi 1267 MHz, a w trybie boost podnosi się do 1605 MHz. Jesteśmy ciekawi jak ten wariant wypadnie w testach, bo dotychczas mieliśmy okazję sprawdzić jedynie niskonapięciowy wariant RTX 3060 dla laptopów, który nie zaprezentował się z najlepszej strony. Nowa karta z rodziny Ampere wspiera także technologię Ray Tracingu (30 rdzeni RT drugiej generacji) oraz DLSS 2.0 (120 rdzeni Tensor trzeciej generacji) i technika ta może okazać się tu kluczowa, gdyż powinna pozwolić na znaczącą poprawę osiągów w grach, które ją obsługują. Całości dopełniają 48 jednostki ROP i 120 TMU.
Pamięć operacyjna
Żadnych kompromisów nie poczyniono w zakresie pamięci operacyjnej, gdyż na pokładzie znajdziemy moduły w standardzie DDR5. Laptop wyposażono w 16 GB pamięci w dwukanałowej konfiguracji. Są to kości 1Rx8 o prędkości 4800 MHz, czyli dokładnie 50% szybsze niż poprzednia generacja (3200 MHz) stosowana w gamingowych laptopach. Wysokie prędkości są jednak okupione wysokimi opóźnieniami CL40, ale wydaje się, że ich taktowania powinny nadrabiać ten aspekt z nawiązką. Szkoda również, że jeden z modułów jest wlutowany na stałe i do naszej dyspozycji otrzymujemy jedynie jeden slot SODIMM na RAM. To ogranicza możliwość upgrade'u do 24 GB (8 GB + 16 GB).
Pamięć masowa
W przypadku nośnika danych producent również zdecydował się wykorzystać potencjał platformy Alder Lake, czyli obsługę interfejsu PCIe 4.0 i zainstalował topowy nośnik SK Hynix (HFS001TEJ9X115N), który korzysta z tego standardu, co pokazują testy wydajności w popularnym benchmarku. Ten bazuje na 176-warstwowych kościach tego samego producenta i autorskim kontrolerze Aries z pamięcią DRAM (LPDDR4) na pokładzie. Dysk o pojemności 1 TB oferuje sekwencyjny odczyt na poziomie 7000 MB/s i zapis 6500 MB/s. Otrzymujemy więc nośnik z górnej półki, który sprawdzi się nie tylko na potrzeby systemowego dysku i wydajnego magazynu danych, ale powinien usatysfakcjonować także profesjonalistów zajmujących się renderowaniem czy obróbką danych w wysokich rozdzielczościach. Laptop sprzedawany jest z SSD 512 GB i 1 TB (my testujemy ten drugi wariant), ale płyta główna oferuje drugi slot ze wsparciem dla PCIe 4.0 x4, więc teoretycznie mamy możliwość upgrade'u w tym aspekcie, choć może być to bardzo problematyczne, do czego jeszcze wrócimy.
Łączność bezprzewodowa
Za łączność bezprzewodową odpowiada karta sieciowa Intel Killer AX1675i od Intela (a konkretniej Rivet Networks, które zostało wykupione przez giganta z Santa Clara dwa lata temu), która zapewnia wsparcie zarówno dla Bluetooth 5.2, jak i Wi-Fi 6E 2×2. Szybki test potwierdził rewelacyjne prędkości Wi-Fi, transfery sięgały w naszym przypadku nawet 1341 Mb/s i to bez wykorzystania pasma 6 GHz. Nie odnotowaliśmy też żadnych problemów ze stabilnością połączenia czy siłą sygnału.
Oprogramowanie
Laptop działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11 Home, a Lenovo preinstaluje także nieco aplikacji od siebie, a konkretniej:
- Lenovo Antivirus
- Lenovo Arena
- Lenovo Smart Noise Cancellation
- Lenovo Vantage
- McAfee LiveSafe™
- Microsoft Office (wersja próbna)
- Power2Go
- Tobii Aware
- Tobii Horizon
- Xbox Game Pass (3-miesięczna wersja próbna)
Jak widać nie brakuje tu typowego bloatware'u, choćby w postaci oprogramowania antywirusowego McAfee. Najciekawszym programem jest Lenovo Vantage, czyli swoiste centrum dowodzenia laptopem. Jest to kompleksowy hub z funkcjami monitorowania sprzętu, wydajności (możliwość podkręcenia GPU, zmiana trybu pracy wentylatorów, overdrive), aktualizacjami, ustawieniami kamery, klawiatury (makr), wyświetlacza (predefiniowane profile, w tym sRGB w ramach X-rite Color Assistant) czy zasilania. Sama aplikacja jest intuicyjna w obsłudze i oferuje naprawdę sporo możliwości, więc zaliczamy ją na plus.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Lenovo Legion Slim 7i (16IAH7). Jeden z najlepszych gamingowych laptopów na rynku