Test MSI GeForce GTX 1070 Ti Gaming

Test MSI GeForce GTX 1070 Ti Gaming

Temperatury
Pomiary temperatur, głośności oraz poboru energii elektrycznej przeprowadzane są w standardowej, zamkniętej, odpowiednio wentylowanej obudowie umieszczonej pod biurkiem. Temperatura pokojowa typowa dla pomieszczenia, w którym odbywają się testy to około 23-24 stopnie Celsjusza, a same wartości spisywane są z programu HWiNFO. 

Pomiar temperatury pod obciążeniem polega na 30-minutowym wygrzewaniu karty graficznej w grze Wiedźmin 3, po czym rejestrowana jest najwyższa zanotowana temperatura rdzenia graficznego. 
Pomiar temperatury w spoczynku odbywa się 15 minut po wyłączeniu gry Wiedźmin 3, podczas wyświetlania pulpitu systemu Windows.

Temperatury pracy modelu MSI GeForce GTX 1070 Ti da się z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć - w końcu ten sam układ chłodzenia montowany jest na innych kartach graficznych firmy MSI, ochładzając rdzenie, które niejednokrotnie mają bardzo podobny apetyt na energię elektryczną. I tak pod obciążeniem, w naszej platformie testowej, karta nie rozgrzewała się nawet podczas najbardziej intensywnej rozgrywki do więcej niż 69 stopni Celsjusza przy zachowaniu bardzo przyzwoitej kultury pracy, o której trochę napiszemy w kolejnych akapitach. W spoczynku, tradycyjnie już, sprawdzamy możliwości radiatora, jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła bez udziału wentylatorów - testowany produkt w spoczynku działa pasywnie, nie rozpędzając wentylatorów jeśli nie ma takiej potrzeby, a temperatura rzędu 50 stopni Celsjusza to zdecydowanie nie jest próg przy którym trzeba byłoby się martwić.

Kultura pracy
Używany do tego celu decybelomierz to Voltcraft SL-100 z zakresem pomiarowym 30-130 dBA i dokładności ±2 dBA, który montowany jest na statywie w odległości 30 centymetrów od komputera. Podczas pomiarów temperaturowych spisywane są wartości procentowe/obrotowe dla wentylatorów, a właściwe pomiary głośności przeprowadzane są już po wyłączeniu wszelkich źródeł dźwięku w komputerze (wentylatorów obudowy, schładzacza procesora). Jedynym źródłem dźwięku jest zasilacz pracujący w spoczynku oraz sama testowana karta graficzna. 

Rdzeń GP104-300 chłodzony, w przypadku testowanej karty graficznej, przez dość masywny radiator z dwoma wentylatorami osiąga jak widać powyżej bardzo przyzwoite temperatury i co ciekawe, wentylatory wcale nie muszą do tego celu kręcić jak szalone. Wręcz przeciwnie - pod obciążeniem pracują "na pół gwizdka" osiągając ok. 54% prędkości maksymalnej i ostatecznie obracają się z szybkością nieco ponad 1300 obr./min. To sprawia, że produkt MSI jest najcichszym z zamieszczonych na wykresach, testowanych przez nas do tej pory kart graficznych. W spoczynku kultura pracy jest oczywiście wzorowa - jeśli wentylatory się nie obracają (a tak w modelu 1070 Ti Gaming oczywiście jest) to karta nie generuje żadnych dźwięków.

Pobór energii elektrycznej
Zużycie energii sprawdzamy przy pomocy watomierza Voltcraft Energy Logger 4000F, do którego podłączona jest jednostka testowa - innymi słowy: mierzymy pobór energii całej platformy, a nie tylko karty graficznej. W poszczególnych trybach (obciążenie, spoczynek) jako pobór energii traktujemy najwyższą, często pojawiającą się na wyświetlaczu wartość, pokazaną przez miernik w czasie testu. Pomiary pod obciążeniem dokonywane są w grze Wiedźmin 3, w statycznej scenie, co gwarantuje równomierne, statyczne obciążenie testowanej jednostki. 

Rdzeń GP104-300 został, na życzenie Nvidii zresztą, skonfigurowany tak, aby uzyskać jak największą efektywność energetyczną i to widać. GTX-owi 1070 Ti pod względem liczby aktywnych jednostek obliczeniowych oraz taktowań bliżej do GTX-a 1080, a jednak w konkurencji poboru energii bliżej mu z kolei do "zwykłej" 1070-tki. Model MSI GeForce GTX 1070 Ti pod względem poboru energii plasuje się nawet poniżej Radeona RX 580, jednocześnie wciąż zachowując przewagę wydajnościową, która jest, co zresztą widać na wykresach, bardzo duża. Radeon RX Vega 64 dysponujący bardzo podobną wydajnością potrzebuje do osiągnięcia tego celu aż 100 W więcej energii z gniazdka.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test MSI GeForce GTX 1070 Ti Gaming

 0