Test MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G. Mały Turing w wersji premium

Test MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G. Mały Turing w wersji premium

Test MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G: podsumowanie

Tak jak pisałem we wstępie, MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G to karta graficzna na papierze bardzo zbliżona do wcześniej testowanych konstrukcji ASUS ROG STRIX O6G GAMING oraz GIGABYTE GAMING OC 6G. Nie powinno być zatem zaskoczeniem, że cała trójka bardzo podobnie wypadła w pomiarach wydajnościowych. Konstrukcja MSI zaprezentowała osiągi minimalnie wyższe od produktu firmy GIGABYTE, adekwatnie do skromnej różnicy w zegarach Boost, wynoszącej 15 MHz na jej korzyść. Jedynie przedstawiciel rodziny ROG STRIX, ze swoim huraganowym chłodzeniem, pozostał niepokonany, aczkolwiek tutaj należy dodać, że - poza bardzo wydajnym coolerem - wiele wskazuje na to, że trafiłem sztukę z naprawdę dobrym jakościowo jądrem krzemowym, co również ma znaczenie w temacie wydajności, bezpośrednio wpływając na rzeczywiste taktowanie pod obciążeniem. Pamiętajcie więc, że między poszczególnymi egzemplarzami tego samego modelu najczęściej i tak pojawią się drobne rozbieżności w tym aspekcie. Przechodząc do fabrycznego systemu chłodzenia testowanej GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G, nie mogę o nim powiedzieć złego słowa. Rozwiązanie zaprojektowane przez MSI zapewnia niskie temperatury rdzenia oraz wysoką kulturę pracy. Z uwagi na zależności opisane na stronie poświęconej tej grupie pomiarów, jest to kolejny aspekt, w którym można postawić znak równości między głównym bohaterem dzisiejszego testu a modelem od GIGABYTE, czyli bezpośrednimi rywalami cenowymi. Nie inaczej jest w przypadku możliwości podkręcania, gdzie cała trójka prezentuje podobny, całkiem wysoki potencjał. Jedyną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że posiadacze GeForce GTX 1660 Ti na pewno nie wykręcą kości GDDR6 tak wysoko jak nabywcy droższych GPU z rodziny Turing, z uwagi na zastosowane kości 12 Gb/s (w przypadku GeForce RTX są to 14 Gb/s).

MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G to doskonały niereferencyjny projekt, świetnie spisujący się w praktyce i o nienagannej linii stylistycznej.

 Test GIGABYTE GeForce GTX 1660 GAMING OC 6G. Turing tani jak nigdy

Ocena karty graficznej MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G

Tyle o podobieństwach, teraz pora na to, co wyróżnia MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G. W stosunku do alternatywy oferowanej przez GIGABYTE, na plus testowanego produktu należy zapisać bardzo wysoką jakość wykonania. Jak zapewne dobrze pamiętacie, firma GIGABYTE postanowiła nieco przyoszczędzić, stosując w turingowej rodzinie GeForce GTX plastikowy backplate. Rzecz jasna nie ma to negatywnego wpływu na funkcjonowanie karty, ale kłuje w oczy. Tutaj takiego niedociągnięcia nie uświadczymy, bowiem firma MSI zainstalowała stylową płytkę usztywniającą, wykonaną ze szczotkowanego aluminium anodowanego na kolor szary. Muszę przyznać, że wygląda to naprawdę rewelacyjnie. Do tego, skoro już jesteśmy przy walorach wizualnych, niektórym bez wątpienia przypadnie do gustu liczniejsza armada diod LED z pełnym RGB, które zostały rozlokowane nie tylko na szczycie akceleratora, lecz także w okolicach wentylatorów, pod i nad nimi. Innymi słowy, nabywcy przykładający szczególną uwagę do wyglądu posiadanego sprzętu bez wątpienia będą usatysfakcjonowani. Drobnym minusem jest za to dość niski maksymalny limit mocy (ang. power limit), wynoszący zaledwie 140 W. Co prawda układ TU116, nawet w pełni odblokowanej wersji, nie ma dużych wymagań energetycznych, przez co parametr ten nie ma większego znaczenia, ale jednak GIGABYTE GAMING OC 6G zyskuje dzięki temu dziesiąte części procenta po podbiciu rozdzielczości z 1080p do 1440p. Oczywiście ponownie są to dysproporcje nie do zauważenia, więc może to trochę czepianie się na siłę, ale po prostu uważam, że dopuszczalny limit mocy powinien być wyższy, tak jak u konkurentów. Reasumując, MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G to doskonały niereferencyjny projekt, świetnie spisujący się w praktyce i o nienagannej linii stylistycznej. Dlatego też przyznaję cztery i pół gwiazdki, a także dorzucam wyróżnienia jakość, kultura pracy i rekomendacja. To naprawdę świetna rzemieślnicza robota.

Test MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G. Mały Turing w wersji premium

 

MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G

Ocena karty graficznej MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6GOcena karty graficznej MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6GOcena karty graficznej MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6GOcena karty graficznej MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G

Wysoka wydajność na ustawieniach domyślnych (fabrycznie podkręcone zegary), doskonała jakość wykonania i elegancki wygląd, bardzo dobry układ chłodzenia (świetna kultura pracy i niskie temperatury), solidne możliwości podkręcania, rozsądny pobór prądu, podświetlenie LED z RGB

Cena GeForce GTX 1660 Ti w obecnej sytuacji rynkowej nie jest przesadnie atrakcyjna

Cena MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G (na dzień publikacji) : od 1408 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G. Mały Turing w wersji premium

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G. Mały Turing w wersji premium

 0