Analiza elektroniki MSI MEG Ai1300P PCIE5 (strona pierwotna)
Etap filtrowania zaczyna się na wtyku zasilania, gdzie bezpośrednio do niego przylutowano dodatkową PCB, na której znajdziemy dwa kondensatory ceramiczne typu Y (niebieskie) i jeden X.
Kolejny etap filtrowania znajduje się na głównym laminacie oraz pionowej płytce przy krawędzi PSU, gdzie mamy:
- kolejne cztery kondensatory ceramiczne Cy,
- dwie cewki z rdzeniem ferrytowym,
- warystor,
- bezpiecznik rurkowy,
- kondensator poliestrowo-metalizowany typu X (pomarańczowy).
Etap filtracji napięcia wejściowego jest bardzo dobry. Za tą sekcją znajduje się aluminiowy radiator, do którego przylegają dwa 25 A mostki prostownicze HY GBJ2506P, połączone równolegle.
W układzie APFC mamy dwa wysokonapięciowe kondensatory filtrujące japońskiej produkcji Rubycon serii MXE o łącznej pojemności 1360 µF na 420 V, certyfikowane do pracy przy maksymalnej temperaturze 105 °C. Ich żywotność wynosi 2000 godzin.
W układzie aktywnego PFC znajdziemy dwa MOSFETy Infineon IPW60R099P6. Cechują się one parametrem RDS(on) na poziomie 99 mΩ i mogą dostarczyć do 37,9 A w trybie ciągłym przy 25 °C. Ponadto mamy dwie 10-amperowe diody Schottky’ego Infineon IDH10G65C6.
Za radiatorem APFC mamy kolejny radiator z czterema tranzystorami kluczującymi działającymi w topologii pełnego mostu, a dokładnie Lonten LSD55R140GT. Cechują się one parametrem RDS(on) na poziomie 140 mΩ i mogą dostarczyć do 23 A w trybie ciągłym przy 25 °C. Obok znajdziemy elementy układu rezonansowego LLC. Przy kondensatorach widać termistor NTC oraz przekaźnik, które realizują zabezpieczenie przed dużymi prądami rozruchowymi.
Z uwagi, iż jest to półcyfrowy zasilacz, mamy tutaj dwa pionowe laminaty zawierające układy UCD 3138A. Są to cyfrowe kontrolery zasilania firmy Texas Instruments. Wiele urządzeń peryferyjnych wewnątrz urządzenia zostało specjalnie zoptymalizowanych w celu zwiększenia wydajności AC-DC i izolowanego DC-DC zasilacza, by zmniejszyć liczbę komponentów, aczkolwiek elementów elektronicznych i tak jest bardzo wiele. Układy odpowiadają za kontrolę PFC i PWM oraz synchroniczny prostownik i układ rezonansowy. Na stronie wtórnej obok jednego cyfrowego układu mamy dwa kontrolery MOSFET-ów SR Novosense NSi6602
Za nią mamy kolejne PCB z sekcją obwodu 5 Vsb, gdzie znajdziemy 10-amperową diodę PS1045L. Do tego znajdziemy kontroler Standby PWM On-Bright OB2365T.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test MSI MEG Ai1300P PCIE5 - cyfrowy zasilacz ATX 3.0