Test MSI MEG Ai1300P PCIE5 - cyfrowy zasilacz ATX 3.0

Test MSI MEG Ai1300P PCIE5 - cyfrowy zasilacz ATX 3.0

Analiza elektroniki MSI MEG Ai1300P PCIE5 (strona pierwotna)

Etap filtrowania zaczyna się na wtyku zasilania, gdzie bezpośrednio do niego przylutowano dodatkową PCB, na której znajdziemy dwa kondensatory ceramiczne typu Y (niebieskie) i jeden X.

Kolejny etap filtrowania znajduje się na głównym laminacie oraz pionowej płytce przy krawędzi PSU, gdzie mamy:

  • kolejne cztery kondensatory ceramiczne Cy,
  • dwie cewki z rdzeniem ferrytowym,
  • warystor,
  • bezpiecznik rurkowy,
  • kondensator poliestrowo-metalizowany typu X (pomarańczowy).

Etap filtracji napięcia wejściowego jest bardzo dobry. Za tą sekcją znajduje się aluminiowy radiator, do którego przylegają dwa 25 A mostki prostownicze HY GBJ2506P, połączone równolegle.

W układzie APFC mamy dwa wysokonapięciowe kondensatory filtrujące japońskiej produkcji Rubycon serii MXE o łącznej pojemności 1360 µF na 420 V, certyfikowane do pracy przy maksymalnej temperaturze 105 °C. Ich żywotność wynosi 2000 godzin.

W układzie aktywnego PFC znajdziemy dwa MOSFETy Infineon IPW60R099P6. Cechują się one parametrem RDS(on) na poziomie 99 mΩ i mogą dostarczyć do 37,9 A w trybie ciągłym przy 25 °C. Ponadto mamy dwie 10-amperowe diody Schottky’ego Infineon IDH10G65C6.

Za radiatorem APFC mamy kolejny radiator z czterema tranzystorami kluczującymi działającymi w topologii pełnego mostu, a dokładnie Lonten LSD55R140GT. Cechują się one parametrem RDS(on) na poziomie 140 mΩ i mogą dostarczyć do 23 A w trybie ciągłym przy 25 °C.  Obok znajdziemy elementy układu rezonansowego LLC. Przy kondensatorach widać termistor NTC oraz przekaźnik, które realizują zabezpieczenie przed dużymi prądami rozruchowymi.

Z uwagi, iż jest to półcyfrowy zasilacz, mamy tutaj dwa pionowe laminaty zawierające układy UCD 3138A. Są to cyfrowe kontrolery zasilania firmy Texas Instruments. Wiele urządzeń peryferyjnych wewnątrz urządzenia zostało specjalnie zoptymalizowanych w celu zwiększenia wydajności AC-DC i izolowanego DC-DC zasilacza, by zmniejszyć liczbę komponentów, aczkolwiek elementów elektronicznych i tak jest bardzo wiele. Układy odpowiadają za kontrolę PFC i PWM oraz synchroniczny prostownik i układ rezonansowy. Na stronie wtórnej obok jednego cyfrowego układu mamy dwa kontrolery MOSFET-ów SR Novosense NSi6602

Za nią mamy kolejne PCB z sekcją obwodu 5 Vsb, gdzie znajdziemy 10-amperową diodę  PS1045L. Do tego znajdziemy kontroler Standby PWM On-Bright OB2365T. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test MSI MEG Ai1300P PCIE5 - cyfrowy zasilacz ATX 3.0

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł