Test pamięci Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16

Test pamięci Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16

Podkręcanie modułów to niewątpliwie jedna z ciekawszych części testów, gdzie mamy okazję przekonać się, jaki jest rzeczywisty potencjał kości wykorzystanych w procesie produkcji. Nie ulega wątpliwości, że w tym aspekcie król jest obecnie jeden i mowa o Samsungu, który dostarcza zdecydowanie najlepsze układy dla overclockerów. W związku z tym, moduły oparte na kościach B-Die (najnowsza generacja koreańskiej firmy) poszukiwane są także przez entuzjastów, którym zależy na możliwie wysokich zegarach w warunkach domowych. Starsze wydania chipów Samsunga, E-Die (druga generacja), a nawet D-Die, również nierzadko prezentują solidne możliwości OC. Za przykład niech posłuży redakcyjny zestaw G.Skill, właśnie na D-Die, który bez większych problemów jest w stanie pracować z parametrami 3200 MHz CL 12-15-15-28-1T, przy tRFC na poziomie 224 (140 ns). Jak na pierwszą generację, całkiem nieźle, trzeba przyznać. Na drugim biegunie mamy kości Hynixa, a konkretniej MFR oraz nowsze AFR. W warunkach domowych oba warianty charakteryzują się podobnymi możliwościami, nie mając większych problemów z uzyskiwaniem agresywnych timingów, rzędu CL 12, przy zegarach na poziomie mniej więcej 2800 MHz. Problemem Hynixów są jednak wysokie taktowania, bowiem chipy te mają tendencję do nagłej ściany, którą bez uciekania się do metod ekstremalnych ciężko przebić.

Testowane Cruciale osiągają przeciętne wyniki podkręcania, pozwalając na niewielkie przyspieszenie względem parametrów fabrycznych.

Pozostaje więc kwestia, jak na tle tej dwójki radzą sobie chipy Microna, na których bazuje cała oferta Cruciala. Patrząc na uzyskane rezultaty, można by rzec, że co najwyżej przeciętnie. Maksymalny uzyskany w testach zegar to 3333 MHz, przy opóźnieniach na poziomie CL 17. Natomiast w przypadku przyspieszenia samego taktowania, przy zachowaniu timingów zbliżonych do fabrycznych, testowany zestaw zdołał rozpędzić się do 3200 MHz (lekko poluzowane tRAS), czyli ~6,7% wyżej niż prosto po wyciągnięciu z pudełka. Ostatnią próbą było ustawienie bardziej agresywnych timingów, rzędu CL 14, gdzie osiągnięty rezultat to 2666 MHz. Reasumując, wyniki dalekie są od rewelacyjnych, chociaż trzeba zwrócić uwagę na subtelną, aczkolwiek istotną różnicę w metodologii mojej oraz Krzyśka. Cały pierwszy akapit opierał się na założeniu, że podczas OC woltaż podniesiemy przynajmniej do 1,5-1,55 V. Z doświadczenia wiem, że są to zupełnie bezpieczne wartości, ale tak samo zdaję sobie sprawę, że wielu użytkowników będzie patrzeć na nie z przerażeniem. Krzysiek ograniczył się więc do 1,45 V, co naturalnie nieco zmniejsza potencjał kości. Dlatego też najlepszym odniesieniem będzie test Patriotów na Hynixach jego autorstwa. Jak widać, nawet przy tej samej metodologii Microny nieco odstają od Hynixów, także porównanie do Samsungów po prostu przemilczę. Poniżej macie jeszcze pełne zestawienie wyników oraz krótki test wydajności po podkręceniu.

Zestawienie osiągniętych rezultatów:

Częstotliwość taktowania pamięci RAM Timigi: CL-tRCD-tRP-tRAS
2666 MHz 14-14-14-30
3200 MHz 16-18-18-40
3333 MHz 17-19-19-42

Battlefield 1

Deus Ex: Mankind Divided

F1 2016

Fallout 4

GTA V

Watch Dogs 2

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test pamięci Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16

 0