Test pamięci Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16

Test pamięci Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16

Po przeprowadzonych testach nie ulega chyba wątpliwości, że Ballistix ze swoją rodziną Tactical Tracer RGB, w szeroko pojęty rynek modderski. Interesujący wygląd jest tutaj głównym czynnikiem wyróżniającym testowane moduły. Radiatory są proste i eleganckie, do tego łatwo demontowalne, a całość okraszona jest podświetleniem LED z pełnym RGB. To właśnie wielobarwna iluminacja jest tym czynnikiem, na którym, w głównej mierze, skupił się producent. Każdy moduł podświetlany jest przez szesnaście diod LED, zgrupowanych w osiem stref, czyli po dwie w każdej z nich. Oprogramowanie producenta, DDR4 Ballistix M.O.D., zapewnia pełną kontrolę nad zakupionymi pamięciami - oczywiście od strony wizualnej. Użytkownik może do woli manipulować kolorystyką iluminacji, ustawiając jasność oraz wybierając jeden z predefiniowanych wzorów lub wprowadzając swoją własną konfigurację barwną. Moduły mogą być albo zsynchronizowane, albo kontrolowane indywidualnie, także jeśli ktoś chce stworzyć swoistą mieszankę wybuchową, to nie ma z tym najmniejszych problemów. Przegląd dostępnych możliwości znajdziecie tutaj. Dodatkową atrakcją jest możliwość wymiany fabrycznego plastiku na szczycie modułów, bądź też jego całkowity demontaż. Jeżeli zdecydujecie się na pierwszą opcję i macie dostęp do drukarki 3D, to producent udostępnia kilka ciekawych, gotowych do użytku projektów.

Ballistix Tactical Tracer RGB to interesująca rodzina pamięci dla zwolenników wielobarwnej iluminacji. Niestety, producent każe sobie słono płacić za oferowany produkt, co przyczynia się do niezbyt atrakcyjnego stosunku ceny do możliwości.

Od strony wydajnościowej fajerwerków natomiast nie ma, co bezpośrednio wynika z tego, że fabrycznie opisywany zestaw pracuje z parametrami 3000 MHz CL 16-18-18-38, a więc niezbyt agresywnymi. Osiągi przy ustawieniach domyślnych są zgodne z oczekiwaniami, czyli porównywalne do konkurencji spod znaku Team Group, charakteryzującej się zbliżonym taktowaniem oraz timingami - zarówno w benchmarkach, jak i grach. Trudno więc mówić o jakimkolwiek zaskoczeniu, po prostu dostajemy to, co firma Ballistix przedstawia w oficjalnej specyfikacji technicznej. Parametry fabryczne to jednak dopiero połowa układanki, bowiem istotne są również możliwości podkręcania. Jak wiadomo, na rynku mamy trzech istotnych dostawców kości DDR4 - Samsunga, Hynixa oraz Microna. Wyroby tej ostatniej firmy rzadko kiedy pojawiają się w gotowych modułach, w zasadzie będąc obecne wyłącznie w ofercie  Ballistix, co nie powinno dziwić, mając na uwadze mocne powiązania między tymi podmiotami. Przechodząc do meritum, Ballistix Tactical Tracer RGB okazały się być dość oporne na próby polepszenia fabrycznych parametrów. Maksymalny uzyskany zegar to zaledwie 3333 MHz, zaś przy timingach zbliżonych do domyślnych zestaw udało się przyspieszyć do 3200 MHz. Niewątpliwie trudno nazwać uzyskane rezultaty satysfakcjonującymi, ale zasadniczo trudno się im dziwić. Chipy Microna, podobnie jak Hynixa, nie słyną z wysokiego potencjału OC - w przypadku DDR4 to domena Samsunga.

Test pamięci Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16

Pozostaje jeszcze kwestia ceny, a tutaj wesoło, niestety, już nie będzie. Jeżeli popatrzymy na moduły 2x8 GB o taktowaniu zbliżonym do 3000 MHz i wyposażone w podświetlenie RGB, to okaże się, że zestawy droższe od Ballistix Tactical Tracer RGB po prostu ciężko znaleźć. Idąc w porządku alfabetycznym, taniej dostaniemy m.in. ADATA XPG SPECTRIX D40 (około 180 zł różnicy), Corsair Vengeance RGB (~170 zł), Kingston HyperX Predator (circa 50 zł) z metodą synchronizacji wykorzystującą podczerwień, G.Skill Trident Z RGB (około 160 zł), Patriot Viper RGB (~80 zł), czy też Team Group Night Hawk RGB (circa 100 zł). Krótko i na temat,  Ballistix jest w tym segmencie po prostu najdroższym produktem, przynajmniej w polskich warunkach. Tak więc, chociaż jest to niewątpliwie interesujący zestaw pamięci, niekoniecznie dla maniaków podkręcania, ale dla modderów już zdecydowanie tak, to jednak na chwilę obecną niezbyt przystępny cenowo. Ostatecznie wystawiam więc cztery gwiazdki i wyrażam nadzieję, że w najbliższej przyszłości sytuacja ulegnie poprawie. Testowane Ballistix Tactical Tracer RGB mają kilka naprawdę ciekawych rozwiązań, jak chociażby wymienne plastikowe panele, ale konkurencja wcale nie odstaje jakoś specjalnie, a w znacząco mniejszym stopniu opróżni Wasze portfele, co - przy wciąż naprawdę wysokich cenach pamięci RAM - ma jednak spore znaczenie.

 

Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16

Test pamięci Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16Test pamięci Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16

Klasyczny, stonowany wygląd, łatwy demontaż radiatorów, podświetlenie LED z pełnym RGB, wymienne plastikowe panele górne, oprogramowanie DDR4 Ballistix M.O.D.

Przeciętne osiągi fabryczne, potencjał OC mógłby być wyższy, cena na tle konkurencji

Cena (na dzień 19.07.2018) : ~990 zł

Gwarancja: wieczysta

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test pamięci Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test pamięci Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16

 0