Test pamięci Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16

Test pamięci Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16

W dzisiejszym artykule powracam do tematyki związanej z pamięciami RAM, a ujmując rzecz precyzyjniej, bliżej przyjrzę się modelowi Ballistix Tactical Tracer RGB. Jeśli chodzi o tematy czysto sprzętowe, to w ostatnim czasie przygotowywałem dla Was głównie materiały dotyczące procesorów oraz płyt głównych. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że zapomniałem o innych grupach produktowych, czego owocem jest niniejszy tekst. Wracając do Ballistix, firma ta bardzo blisko współpracuje z Micronem, czyli amerykańskim producentem kości RAM. Chociaż, w tym przypadku, wspomnienie o współpracy nie do końca oddaje istotę rzeczy, w pewnym sensie nawet mydląc oczy, gdyż Micron to, po prostu, właściciel marki Ballistix. W ofercie tego ostatniego podmiotu znajdziemy kilka linii produktowych poświęconych pamięci operacyjnej, zaś ta, którą będę się zajmował w niniejszym teście, jest niewątpliwie najbardziej efekciarska. Myślę, że ostatni człon jej nazwy, przytoczonej na samym początku akapitu, bez cienia wątpliwości wskazuje na to, jaki rodzaj efekciarstwa mam na myśli. Niewątpliwie trzeba przyznać, że modding ukierunkowany na zapewnienie możliwie popisowej iluminacji przeszedł długą drogę ewolucji. Kiedyś w obudowach montowało się zimne katody, często do spółki z podświetlanymi wentylatorami, zaś obecnie praktycznie wszędzie mamy wielobarwne efekty już w pakiecie, od razu po wyjęciu z pudełka. Mowa oczywiście o płytach głównych, kartach graficznych, zasilaczach, czy też właśnie pamięciach RAM.

Ballistix Tactical Tracer RGB to mocno efekciarska seria pamięci RAM. Czy praktyczne aspekty dorównają tutaj sferze wizualnej? Przekonajmy się!

Nie myślcie jednak, że obecność diod LED w podzespołach komputerowych jest czymś nowym, wcześniej niespotykanym. Naturalnie nijak nie można tutaj mówić o rozmachu i sile ekspresji, z którymi stykamy się obecnie, ale pierwsze przypadki tego typu pojawiły się już dość dawno temu. Za przykład niech posłuży chociażby Abit AW9D-MAX, gdzie producent zamontował kilka diod na rewersie laminatu. Mowa więc o modelu, któremu za kilka miesięcy stuknie dwanaście lat. Żeby nie było niedomówień, o żadnym RGB nawet nie śmiem w tym przypadku wspomnieć, gdyż kolor był niezmiennie niebieski, ale i tak można było ustawić tryb podświetlenia, np. ciągłe, zapalanie LED-ów na zmianę, itd. Co do tego, czy istnieją przykłady jeszcze starsze, pewności nie mam, więc jeśli takowe przyjdą Wam do głowy, to dajcie znać (siostrzaną IN9 32X-MAX pomijam). Jeśli natomiast o cel moddingu chodzi, to jest on chyba dość jasny - komputer ma po prostu wyglądać efektownie i pamięci RAM z dodatkową iluminacją zdecydowanie mogą być elementem tej układanki. Chwila moment, powiecie, ale przecież główne zadane pamięci operacyjnej jest nieco inne niż świecenie. Owszem, szybszy RAM kupujemy przede wszystkim po to, żeby komputer działał szybciej. Największe zyski z wysokotaktowanych modułów co prawda odnotowują głównie gry, ale aplikacje również nie pozostają na nie obojętne - mowa chociażby o kompresji plików czy pracy z grafiką 3D (viewporty).

Przechodząc, po tym być może nieco przynudzającym wstępie, stricte do głównego bohatera dzisiejszego artykułu, mamy do czynienia z zestawem o pojemności 16 GB (dwa moduły po 8 GB) i taktowaniu fabrycznym wynoszącym 3000 MHz (1,35 V), przy opóźnieniach na poziomie CL 16-18-18-38. Rodzina Ballistix Tactical Tracer RGB nie ogranicza się jednak tylko do takiej konfiguracji. Dostępny jest także wariant o szybkości 2666 MHz (identyczne timingi, ale przy niższym woltażu - 1,2 V), zaś obie wersje możemy dostać również w modułach o pojemności 16 GB sztuka. Warto tutaj dodać, że te pojemniejsze są dwustronne, podczas gdy 8-gigabajtowe jednostronne. Choć moduły dwustronne z natury charakteryzują się gorszymi możliwościami podkręcania, to niedogodność ta jest, w dużej mierze, rekompensowana wyższą wydajnością przy tych samych parametrach zegar/opóźnienia. Pamięci możemy kupować pojedynczo, a także w pakietach po dwie lub cztery sztuki. Tak więc niewątpliwie każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. No może za wyjątkiem entuzjastów naprawdę wysokich taktowań, grubo ponad 3000 MHz, gdyż wykorzystane kości Microna zdecydowanie nie sprzyjają takim scenariuszom, ale o tym szerzej będzie później. Tyle tytułem wstępu, czas przejść do bliższych oględzin testowanego zestawu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test pamięci Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 16

 0