Test płyty głównej ASUS PRIME X470-PRO

Test płyty głównej ASUS PRIME X470-PRO

ASUS PRIME X470-PRO to płyta która nieco różni się od swojego solidnego poprzednika, czyli PRIME X370-PRO. Dodano jednak drugi slot M.2, całkowicie zmieniono chłodzenie aktywnych elementów na płycie, sekcję zasilania procesora zbudowano z układów nowszej generacji. Płyta należy do takiego segmentu cenowego w którym każdy ma już prawo wymagać naprawdę dużo. Musi mieć solidne podświetlenie RGB, możliwość dołączenia dodatkowych pasków, solidny układ audio i musi pozwalać na maksymalne podkręcanie procesorów Ryzen 7. Te wymagania ASUS PRIME X470-PRO spełnia, podobnie z resztą jak poprzednik. UEFI jest już na takim etapie rozwoju, że ustawienie pamięci w wysokie tryby przebiega praktycznie bezproblemowo. Pewne wątpliwości może budzić jednak wyposażenie pudełka z płytą - tylko dwa kabelki SATA w tej cenie? Producent niestety chyba nieco przesadził. Płyta mogła by też mieć dwie kości UEFI i jakiekolwiek LEDy diagnostyczne.

ASUS PRIME X470-PRO to bardzo solidna konstrukcja dla wymagających użytkowników zamierzających składać komputer z ośmiordzeniowym procesorem Ryzen 7, i go podkręcać. Największym jej konkurentem jest jednak... jej poprzednik, model PRIME X370-PRO który jest znacznie tańszy.

ASUS PRIME X470-PRO

Pozostaje jednak kwestia opłacalności zakupu. Nowość jest droższa o poprzednika o blisko 150 zł, a chyba jedyną wartą odnotowania zmianą konstrukcyjną jest drugi slot M.2 - który przecież nie jest każdemu potrzebny. Tym samym paradoksalnie to poprzednik może być bardziej opłacalny, a jedyną istotną przewagą będzie tutaj drugi slot M.2 oraz to, że płyty z układem X470 od razu po wyjęciu z pudełka włączą się z Ryzenami serii 2000 i jest to gwarantowane. Bo w przypadku płyt z układem X370 konieczna jest aktualizacja UEFI, którą sklep zrobi za odpowiednią opłatą lub sami będziemy musieli szukać serwisu. Sytuacja jest więc bliźniaczo podobna do płyt dla procesorów Intela z chipsetami serii 100 po wprowadzeniu Core siódmej generacji - tam także była konieczna aktualizacja żeby płyta w ogóle działała. Ponadto naprawdę ciężko znaleźć jakąś odczuwalną przewagę odświeżonego ASUSa. Chociaż trzeba przyznać że ten chociaż zmienił radiatory na inne co w przypadku innych producentów wcale nie musi być takie oczywiste. Reasumując - ASUS PRIME X470-PRO to bardzo dobra konstrukcja dla wymagających użytkowników, ale królem opłacalności raczej nie zostanie. Jej największym jej konkurentem wciąż pozostaje... poprzednik. Oczywiście nim zniknie z rynku.

 

ASUS PRIME X470-PRO

Bardzo dobre wyniki podkręcania CPU i pamięci RAM, bardzo dobrze dopracowane UEFI, bardzo dobry układ zasilania procesora, bardzo dobry układ audio, podświetlenie RGB i możliwość podłączenia dodatkowych pasków LED, chipset X470 gwarantuje poprawne działanie Ryzenów 2000 od razu po wyjęciu z pudełka

Tylko jedna kość BIOS-u, brak wyświetlacza kodów POST oraz LEDów diagnostycznych, średnie wyposażenie (tylko dwa kabelki SATA)

Cena (na dzień publikacji): 800 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej ASUS PRIME X470-PRO

 0