Test płyty głównej ASUS PRIME X470-PRO

Test płyty głównej ASUS PRIME X470-PRO

Zużycie energii elektrycznej

Do sprawdzenia zużycia energii posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz pracą w trybie True RMS. Zapewnia ona pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Obciążenie generowane było przez 15-minutowy przebieg testu LinX w wersji 0.6.4, natomiast w spoczynku przez 10 minut wyświetlany był jedynie pulpit. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające 1 W. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Spoczynek

Obciążenie

Pobór energii elektrycznej jest jednym z wyższych jakie do tej pory odnotowaliśmy testując kolejne płyty główne AM4, ale nie są to jakieś duże różnice - choć trzeba przyznać, że w spoczynku płyta MSI z układem X470 pobierała niemalże 10 W energii mniej.

Czas bootowania

Test polega na zmierzeniu czasu od uruchomienia komputera do pojawienia się ekranu logowania Windows 10. System w wersji Pro zainstalowany był na dysku SSD ADATA Premier SP550 o pojemności 120 GB.

Czas bootowania w przypadku płyt głównych ASUSa jest nieco dłuższy niż w przypadku produktów MSI. Nowa seria tego nie zmieniła.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej ASUS PRIME X470-PRO

 0