Test płyty głównej ASUS PRIME X470-PRO

Test płyty głównej ASUS PRIME X470-PRO

Chłodzenie sekcji zasilania procesora stanowią dwa aluminiowe radiatory. Ich powierzchnia nie jest szczególnie duża, ale są solidnie przykręcone śrubkami od spodu laminatu. 

ASUS PRIME X470-PRO radiatory

Sloty kart rozszerzeń i inne detale

Płyta nie ma żadnych dodatkowych układów wirtualnie zwiększających ilość linii PCI-Express, więc rozkład slotów jest typowy dla płyt głównych z układem X470. Są dwa sloty PCI-Express 3.0 których linie są podłączone bezpośrednio do procesora. Te sloty są oczywiście przeznaczone dla kart graficznych, jednej lub konfiguracji SLI/CrossFire (dolny może oczywiście pracować maksymalnie w trybie PCI-Express 3.0 x8). Pozostałe trzy sloty PCI-Express 2.0 x1 oraz jeden PCI-Express 2.0 x4 są podłączone do mostka AMD X470. Płyta ma dwa gniazda M.2 - ten nad slotem karty graficznej ma nawet radiator który może rozpraszać ciepło z nośnika SSD. Jest to oczywiście złącze PCI-Express 3.0 x4. Ten na dole natomiast może pracować zarówno w trybie PCI-Express (2.0, x4) jak i SATA3. Oczywiście jeśli obsadzimy tam nośnik SSD M.2 PCI-Express tracimy tradycyjny slot x4 znajdujący się na dole laminatu.

ASUS PRIME X470-PRO sloty

Gniazda pamięci RAM są domykane jednostronnie, zapinkę znajdziemy tylko na górze. Są one jednak i tak znacząco powyżej slotu na kartę graficzną, więc z podmianką modułów bez wyjmowania karty graficznej nie będzie problemu. Każdy z sześciu portów Serial-ATA ma złącze kątowe, i znajduje się poniżej karty graficznej. Dołączenie dodatkowych kabli powinno być wygodne i bezproblemowe. Warto zwrócić również uwagę na header USB 3.1 wyprowadzający porty na przedni panel obudowy. Na razie jest to jeszcze nowość, ale coraz więcej producentów ma już tego typu wyprowadzenie, i dobrze że ASUS jest w tej grupie.

ASUS PRIME X470-PRO

Na laminacie znajdziemy jedną kość UEFI, wlutowaną na stałe. W razie awarii przy aktualizacji będziemy musieli skorzystać z serwisu producenta. Płyta nie ma wyświetlacza kodów POST, ani żadnych diod diagnostycznych. Tutaj producent powinien się bardziej postarać.

Tylny panel

Na tylnym panelu znajdziemy następujące porty:

  • 1 x DP oraz 1 x HDMI,
  • 6 x USB 3.0 (w tym jeden typu C), a także 2 x USB 3.1, uzyskane poprzez chip ASMedia ASM1143,
  • 1 x LAN, układ sieciowy Intel I211-AT,
  • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z cyfrowym S/PDIF (Toslink).

ASUS PRIME X470-PRO

Układ audio

Układ dźwiękowy jest oparty o wysokiej klasy kodek Realtek S1220A, któremu towarzyszą złote kondensatory Nichocon. Wzmacniacz tym razem jest zintegrowany w metalowej puszce Crystal Sound. Wyniki w teście RightMark Audio Analyzer są doskonałe. Układ audio z pewnością jest tutaj adekwatny do klasy cenowej płyty.

ASUS PRIME X470-PRO

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej ASUS PRIME X470-PRO

 0