Test płyty głównej ASUS ROG STRIX X370-F GAMING

Test płyty głównej ASUS ROG STRIX X370-F GAMING

ASUS ROG STRIX X370-F GAMING, która będzie bohaterem tej recenzji, kosztuje około 800 zł. To w obecnych realiach naprawdę high-endowa propozycja dla klientów koniecznie chcących nabyć procesor AMD Ryzen. I trzeba to otwarcie powiedzieć - raczej model Ryzen 7, ponieważ zakup płyty głównej tego typu do serii 5 czy 3 wydaje się nie mieć ekonomicznego uzasadnienia. A przecież na rynku jest już wiele konstrukcji z układem Z370 przeznaczonych dla procesorów Intela 8. generacji, które wcale nie są gorzej wyposażone niż prezentowany model. Ostatnio testowaną przez nas płytą ASUSa dla gniazda AM4, opartą o chipset X370, była ASUS PRIME X370-PRO - konstrukcja bardzo poprawna, szeroko rekomendowana do zestawów z AMD Ryzen - także w naszych polecanych zestawach komputerowych. Były to jednak kompletnie inne czasy, kiedy platforma AM4 jeszcze raczkowała na rynku i sprawiała wrażenie wypuszczonej na rynek w pośpiechu, w wersji BETA. Uruchomienie pamięci RAM w trybach wyższych niż DDR4-2666 było stosunkowo trudne i wymagało posiadania modułów z określonymi, najdroższymi chipami - Samsung B-Die. Od tego czasu wiele się zmieniło, wydajność całej platformy poszła znacząco w górę. Znacznie łatwiej zmusić do pracy w wysokich trybach różne typy pamięci RAM, gdyż po aplikacji kodu AGESA 1.0.0.6 do UEFI sytuacja mocno się odmieniła. Dziś platforma jest już dojrzała i stabilna. Płyta, którą przedstawimy, to jednak propozycja o szczebel wyższa niż PRIME X370-PRO - należąca już do serii ROG STRIX.  

ASUS ROG STRIX X370-F GAMING to w obecnych realiach high-endowa płyta AM4 dla procesorów AMD Ryzen. Oczekiwania nabywcy będą spore, wymagania odnośnie podkręcania i możliwości konfiguracji platformy także...

Specyfikacja ASUS ROG STRIX X370-F GAMING:

 • Socket: AM4
 • Chipset: AMD X370
 • Pamięć: 4 x DDR4-3200(OC), Max. 64 GB
 • Wyjście obrazu: DP, HDMI
 • Gniazda rozszerzeń: 3 x PCIe x16 (x16/x8/x4), 3 x PCIe x1
 • Obsługa Multi-GPU: NVIDIA SLI, AMD CrossFireX
 • Magazyn danych: 8 x SATA 6Gb/s, 1 x M.2
 • Sieć: Intel I211AT
 • Dźwięk: Realtek ALC1220
 • Porty USB (panel I/O): 2 x USB 3.1, 6 x USB 3.0, 2 x USB 2.0
 • Wymiary: ATX

Choć specyfikacja płyty na to nie wskazuje bezpośrednio, jest to model dla wymagających użytkowników. Jednak biorąc pod uwagę brak takich detali jak dodatkowego złącza M.2 czy karty WiFi, to cena może nieco dziwić. Układ audio przypuszczalnie jest z najwyższej półki, ale to w cenie około 800 zł dziwić nie powinno. Stosunkowo niewiele jest także samego podświetlenia - bo tylko jeden pasek na osłonie portów I/O. Być może jednak prawdziwe walory testowanej płyty kryją się gdzieś poza specyfikacją, a omawiany model jest po prostu bardzo udany? Przekonajmy się po dogłębnej analizie całości konstrukcji oraz samych testach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej ASUS ROG STRIX X370-F GAMING

 0