Test płyty głównej GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER. Nieco tańsza odmiana sTRX4

Test płyty głównej GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER. Nieco tańsza odmiana sTRX4

Test płyty GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER: konkluzje

Przeglądając rezultaty przeprowadzonych pomiarów, nietrudno dojść do wniosku, że w codziennym użytkowaniu nie ma istotnych różnic pomiędzy płytami głównymi sTRX4, które miałem okazję sprawdzić w boju. Zaczynając od wydajności, zarówno osiągi w aplikacjach, jak i wyniki kontrolerów są bardzo zbliżone i w zasadzie wypadałoby podkreślić wyłącznie to, o czym w kontekście portów SATA wspominałem już kilkukrotnie. Mianowicie akurat ten aspekt chipsetów TRX40 i X570 niespecjalnie wyszedł AMD, skutkiem czego są one wolniejsze niż w przypadku starszych mostków południowych AMD. Podkręcanie CPU oraz pamięci RAM na wszystkich trzech konstrukcjach wygląda dokładnie tak samo, a i w temacie poboru prądu nie zanotowałem rozbieżności, które można by uznać za znaczące. Odrobinę inaczej sytuacja prezentuje się natomiast dla czasu bootowania, który na recenzowanej GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER co prawda jest nieco krótszy niż na MSI Creator TRX40, ale nie da się zaprzeczyć, że ASUS Zenith II Extreme po prostu pozamiatał na tym polu resztę stawki. Na deser zostawiłem zaś temat niewątpliwie ciekawy, czyli warunki termiczne sekcji zasilania. Nie jest żadną tajemnicą, że procesory Ryzen Threadripper 3. generacji potrafią bardzo mocno przycisnąć VRM, ale na szczęście uniknęliśmy przykrych niespodzianek. Dzisiejsza bohaterka okazała się osiągać nieco wyższe temperatury od konkurencji, ale nadal są to wartości jak najbardziej w normie - tym bardziej, że nie było dodatkowego nawiewu.

GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER to płyta nieco tańsza od najbardziej topowych konstrukcji, a przy tym wciąż oferująca duże możliwości i wysoką jakość.

Test płyty głównej GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER. Nieco tańsza odmiana sTRX4

 Test płyty głównej MSI Creator TRX40. Pierwsze spojrzenie na sTRX4

Oferowane możliwości, dopracowanie BIOS-u oraz cena końcowa

Przechodząc do specyfikacji testowanej płyty, jest ona naprawdę bogata. I chociaż, jak to zdążyłem odnotować jeszcze we wstępie, nie jest to model aż tak bezkompromisowy jak MSI Creator TRX40, to zdecydowanie nie ma na co narzekać, gdyż na laminacie znajdziemy szeroką paletę wszelkiego rodzaju interfejsów. Do dyspozycji mamy trzy złącza M.2, osiem portów SATA, cztery sloty PCI-Express x16, a także Ethernet o szybkości 5 Gb/s, Wi-Fi 802.11 ax oraz wysokiej klasy zintegrowane audio z dodatkowym DAC ESS. Wyposażenie fabryczne również stoi na odpowiednim poziomie i w pudełku znalazło się wszystko to, co może być potrzebne lub przydatne podczas użytkowania komputera zbudowanego na bazie GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER. Odnośnie rozplanowania laminatu nie mam uwag, ponieważ rozmieszczenie elementów jest bardzo poprawne, a niektórych bez wątpienia ucieszy rzadko spotykane kątowe gniazdo ATX 24-pin. W sumie podobnie jak dopracowanie BIOS-u, gdzie warto podkreślić, że GIGABYTE naprawdę sprawnie wydaje kolejne wersje z aktualizacjami mikrokodu AGESA i nie ma problemów z brakującymi, bądź niepoprawnie działającymi opcjami. Reasumując, przyznaję ocenę końcową w wysokości czterech i pół gwiazdki, do spółki z wyróżnieniami jakość oraz rekomendacja. To solidny sprzęt na dobrej klasy komponentach, z porządnym chłodzeniem oraz dobrze dopracowany od strony użytkowej, a przy tym nieco tańszy od najbardziej topowych konstrukcji i wciąż oferujący duże możliwości.

 

GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER

Ocena płyty głównej GIGABYTE TRX40 AORUS MASTEROcena płyty głównej GIGABYTE TRX40 AORUS MASTEROcena płyty głównej GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER

Bardzo dobre zintegrowane audio z dodatkowym DAC, trzy złącza M.2 i osiem portów SATA, trzy karty sieciowe (w tym Wi-Fi 802.11 ax oraz Ethernet 5 Gb/s), pełna kompatybilność z PCI-Express 4.0, bogate wyposażenie fabryczne, nienagannie rozplanowany laminat, mocarna i dobrze chłodzona sekcja zasilania, dwie kości BIOS-u z fizycznym przełącznikiem, kątowe gniazdo ATX 24-pin, fizyczne przyciski Power/Reset, wyświetlacz kodów POST, dobre dopracowanie UEFI, solidne możliwości podkręcania procesora oraz pamięci, dość niskie temperatury pracy, podświetlenie LED z RGB

Relatywnie długi czas bootowania, cena wciąż jest bardzo wysoka

Cena GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER (na dzień publikacji) : od 2594 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Płyty główne na chipsecie AMD TRX40 nabędziecie w sklepie x-kom

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

Test płyty głównej GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER. Nieco tańsza odmiana sTRX4

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER. Nieco tańsza odmiana sTRX4

 0