Test płyty głównej MSI Creator TRX40. Pierwsze spojrzenie na nową podstawkę

Test płyty głównej MSI Creator TRX40. Pierwsze spojrzenie na nową podstawkę

Test płyty głównej MSI Creator TRX40: konkluzje

Myślę, że czytelnicy zgodzą się ze mną odnośnie tego, że MSI Creator TRX40 to płyta główna o niesamowitej wręcz specyfikacji i ogromnych możliwościach. Na słowa uznania zasługują wszystkie wymienione we wstępie cechy i w tym miejscu pozwolę sobie przypomnieć chociażby o aż siedmiu złączach M.2, dzięki czemu raczej nigdy nie zabraknie Wam odpowiednio wydajnej przestrzeni dyskowej, czy też wsparciu standardów PCI-Express 4.0, Ethernet 10 Gb/s, Wi-Fi 802.11 ax oraz USB 3.2 Gen 2x2, co z kolei zapewnia bardzo szybką komunikację ze światem zewnętrznym. Także wyposażenie fabryczne jest bogate, z kartą M.2 XPANDER-AERO GEN4 na czele, gdyż właśnie ten dodatek powiększa pulę slotów dla kompaktowych nośników danych o cztery sztuki. Ponadto nie sposób przemilczeć nienagannie rozplanowanego laminatu, mocarnej i dobrze chłodzonej sekcji zasilania oraz szeregu dodatków przydatnych overclockerom. Przechodząc zaś do przeprowadzonych testów, zarówno wydajność kontrolerów, jak i w zastosowaniach rzeczywistych jest w normie, nie odbiegając od tego, co zaprezentował konkurent spod znaku GIGABYTE - to dokładnie ten sam poziom. Bardzo dobrze wypadło podkręcanie procesora oraz pamięci RAM, pomiary temperatur po OC również należy zapisać na duży plus, szczególnie w obliczu w pełni pasywnego chłodzenia VRM, gdzie rywal wspomagał się dodatkowym wentylatorem. Co do poboru prądu, niewątpliwie jest on wysoki, ale w sumie właśnie tego należało się spodziewać.

MSI Creator TRX40 to płyta nieprzyzwoicie droga, ale o ogromnych możliwościach i wykorzystująca świetne komponenty. Niemniej BIOS wciąż wymaga usprawnień.

Test płyty głównej MSI Creator TRX40. Pierwsze spojrzenie na nową podstawkę

 Test płyty głównej MSI B450 TOMAHAWK MAX. Nowe wcielenie mistrza

Dopracowanie BIOS-u oraz cena końcowa testowanej płyty

Choć wydźwięk powyższego akapitu jest mocno pozytywny, nie oznacza to, że wszystko jest idealne. Przede wszystkim MSI nieco ociąga się z wypuszczaniem kolejnych wersji BIOS-u, przez co w momencie powstawania niniejszego artykułu najnowsze wydanie było jeszcze z listopada, z zaszytym mikrokodem AGESA w wersji 1.0.0.2. Co prawda nie odnotowałem problemów z funkcjonowaniem Turbo, instrukcja RDRAND działała w pełni poprawnie, ani nie widziałem błędów WHEA, ale i tak pojawiło się kilka zgrzytów. Wystarczy popatrzeć chociażby na czas bootowania, który jest naprawdę długi, a w przypadku alternatywy od GIGABYTE już nieco krótszy. Bolą też brakujące opcje, gdyż zakładek AMD CBS/Overclocking próżno szukać w UEFI i warto przypomnieć, że ta sama niedogodność dotyczyła produktów tego producenta w początkowym okresie życia zwykłych Ryzenów 3000. Na deser został niedziałający safe boot po wprowadzeniu do BIOS-u parametrów, które nie przechodzą procedury POST. W tym przypadku pecet albo zawiesi się na dobre, albo wpadnie w nieskończoną pętlę i będzie cały czas próbował uruchomić się z niedziałającymi ustawieniami. Bynajmniej nie są to więc przypadłości dyskwalifikujące, ale jednak uciążliwe. Reasumując, Creator TRX40 otrzymuje notę w wysokości czterech gwiazdek oraz wyróżnienia jakość i overclocking. To płyta nieprzyzwoicie droga, ale o ogromnych możliwościach i wykorzystująca świetne komponenty. Jak tylko UEFI zostanie dopracowane, jej jedyną wadą będzie zabójcza cena.

 

MSI Creator TRX40

Ocena płyty głównej MSI Creator TRX40Ocena płyty głównej MSI Creator TRX40Ocena płyty głównej MSI Creator TRX40

Aż siedem złącz M.2 (z kartą M.2 XPANDER-AERO GEN4), trzy karty sieciowe (w tym po sztuce Wi-Fi 802.11 ax i Ethernet 10 Gb/s), wsparcie  USB 3.2 Gen 2x2  o szybkości 20 Gb/s, pełna kompatybilność z PCI-Express 4.0, bogate wyposażenie fabryczne, nienagannie rozplanowany laminat, mocarna oraz dobrze chłodzona sekcja zasilania, BIOS Flashback+, kątowe wyprowadzenia USB 3.0, fizyczne przyciski Power/Reset, wyświetlacz kodów POST, dodatki przydatne overclockerom, bardzo dobre możliwości podkręcania procesora oraz pamięci, niskie temperatury pracy, podświetlenie LED z RGB, bardzo dobre zintegrowane audio...

... ale bez dodatkowego DAC, BIOS wciąż wymaga dopracowania (długi czas bootowania i brakujące opcje), cena potrafi przyprawić o zawał

Cena MSI Creator TRX40 (na dzień publikacji) : od 3239 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

Test płyty głównej MSI Creator TRX40. Pierwsze spojrzenie na nową podstawkę

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej MSI Creator TRX40. Pierwsze spojrzenie na nową podstawkę

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł