Test MSI MPG B560I GAMING EDGE WIFI: konkluzje
Jeżeli chodzi o część praktyczną, MSI MPG B560I GAMING EDGE WIFI wypadła bez zarzutu. Wyniki w testach kontrolerów, jak i grach oraz aplikacjach są na równi z MAG Z590 TOMAHAWK WIFI na droższym chipsecie, co dla konstrukcji na B560 wcale nie jest takie oczywiste. Podkręcanie RAM również wypadło doskonale - w trybie Gear 1, od strony osiągów optymalnym, wszystkie płyty uzyskały identyczne rezultaty, a Gear 2 padł łupem dzisiejszej bohaterki, najpewniej z uwagi na tylko dwa sloty dla pamięci, gdyż taka konfiguracja sprzyja wysokim zegarom. Zużycie energii w spoczynku jest bardzo niskie, a czas uruchamiania peceta krótki, zatem i w tej grupie pomiarów nie mam zastrzeżeń. Z kolei odnośnie limitów mocy warto dodać, że poza tymi widocznymi w BIOS-ie omawiany sprzęt ma dodatkowo ukryte, ustawione na sztywno ograniczenie natężenia prądu, które jest tak skonfigurowane, że pozwala wykorzystać pełnię możliwości Core i9-11900K(F) na ustawieniach fabrycznych (przy obciążeniu z AVX zegary rdzeni trzymały 4,8 GHz). Niemniej po włączeniu ABT taktowanie 5,0-5,1 GHz będziemy widzieć wyłącznie w grach i programach bez wsparcia AVX, a w przypadku użycia tych instrukcji pozostaniemy na poziomie 4,8 GHz. Patrząc na temperatury sekcji zasilania, to mniej więcej maksimum, jakie VRM potrafi udźwignąć bez nawiewu, tj. zabezpieczenie jest ustawione rozsądnie - tym bardziej, że w niewielkich maszynach 300+ W grzałka jest zbędna (skromny wzrost osiągów kosztem degradacji efektywności).
MPG B560I GAMING EDGE WIFI to dobrze wyposażona płyta z mocnym VRM, na co dzień spisująca się bez zarzutu. To solidna podstawa dla kompaktowego peceta.
Wielki test płyt głównych Z590 - ASRock, ASUS, GIGABYTE oraz MSI
Ocena końcowa testowanej płyty
Przechodząc do wyposażenia, w pudełku są dwa ciekawe dodatki: śrubokręty i szczotki do czyszczenia sprzętu. To rzadko spotykane i przydatne akcesoria, ergo ich obecność cieszy. Jak pisałem we wstępie, specyfikacja obejmuje praktycznie wszystkie przydatne rzeczy, aczkolwiek trochę szkoda, że zabrakło USB 3.2 Gen 2x2. Ponadto portów USB na tylnym panelu jest wg mnie za mało - tylko sześć, z czego 2/3 to wolne 2.0. Co do audio, Realtek ALC897 spisał się zaskakująco dobrze (to poziom ~ALC1200), ale mimo wszystko uważam, że ALC1220 by nie zaszkodził, tym bardziej, że dla płyty Mini-ITX w grę wchodzi zewnętrzna karta dźwiękowa tylko na USB. W temacie BIOS-u mogę za to powiedzieć, że jest dobrze dopracowany, ale i tak udało się znaleźć dwie rzeczy do poprawy. Spośród wbudowanych profili regulujących limity mocy dwa wyższe mają maksymalne natężenie równe 210 A, przez co w wariancie krótkotrwałym przegrywają z podstawowym (245 A), który w kwestii PL1 trzyma się wytycznych Intela, i trzeba to skorygować we własnym zakresie. Poza tym regulacja napięcia CPU jest uboga, gdyż do dyspozycji jest tylko offset wynoszący maksymalnie 0,05 V - to trochę za mało na skuteczny undervolting, który w komputerach SFF jak najbardziej by się przydał. Reasumując, MPG B560I GAMING EDGE WIFI to płyta może nie idealna (mało która taka jest), ale wciąż naprawdę solidna - to dobra podstawa dla Rocket Lake w kompaktowym wydaniu. Moja ocena to cztery i pół gwiazdki, plus wyróżnienia jakość i rekomendacja.
MSI MPG B560I GAMING EDGE WIFI
Dwie karty sieciowe (LAN klasy 2,5 Gb/s i Wi-Fi 802.11 ax), dwa złącza M.2 (także na Comet Lake!), poprawne wyniki testów rzeczywistych, świetne prowadzenie pamięci, wystarczająco mocna i odpowiednio chłodzona sekcja zasilania, bardzo niski pobór prądu i szybki czas uruchamiania, elegancki wygląd, szybsze połączenie między CPU a chipsetem, ciekawe i przydatne akcesoria, diagnostyczne diody LED, nienaganna kontrola nad wentylatorami
Skromny pakiet wyjść audio, tylko jedna kość BIOS, brak USB 3.2 Gen 2x2 i ogólnie mało USB na panelu I/O, ograniczone możliwości sterowania napięciem CPU, drobny błąd w profilach regulujących limity mocy
Cena MSI MPG B560I GAMING EDGE WIFI (na dzień publikacji) : od 799 zł
Gwarancja: 36 miesięcy
Sprzęt do testów dostarczyło:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej MSI MPG B560I GAMING EDGE WIFI. B560 w kompaktowym wydaniu