Test płyty głównej MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

Test płyty głównej MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

Dzisiejszy artykuł to kolejny z cyklu testów płyt głównych dla platformy LGA 2066. Dotychczas na warsztacie miałem trzy modele dwóch producentów (ASUS oraz GIGABYTE), co pozwoliło na dokonanie pewnych obserwacji i wyciągnięcie wniosków. Generalnie w ofercie poszczególnych firm mamy trzy rodzaje produktów. Pierwszy z nich to płyty relatywnie budżetowe (przynajmniej w odniesieniu do podstawki HEDT), oferujące podstawowy, aczkolwiek wciąż wystarczający dla większości nabywców zestaw funkcjonalności. Mówimy tutaj o rzeczach takich jak dobra karta sieciowa, rozsądne zintegrowane audio, obsługa wszelkich najnowszych standardów (przykładowo USB 3.1) oraz sporej liczbie portów PCI-Express i złącz podsystemu dyskowego. Na drugim końcu przysłowiowego kija znajdują się z kolei konstrukcje maksymalnie doposażone, posiadające więcej kart sieciowych (także bezprzewodowych), bardziej rozbudowany podsystem dźwiękowy, liczne dodatkowe kontrolery oraz jeszcze więcej portów wszelkiego rodzaju. Gdzieś pośrodku mamy produkty starające się połączyć i pogodzić te dwa podejścia, oferując ponadprzeciętną funkcjonalność, ale w zauważalnie niższej cenie niż płyty topowe. Jest więc w czym wybierać, ale nie należy zapominać o innych istotnych rzeczach. Wśród nich mogę wymienić chociażby wydajność, możliwości podkręcania CPU oraz RAM, pobór prądu, dopracowanie BIOS-ów i dodatkowego oprogramowania, a także drugorzędne parametry jak czas bootowania.

MSI X299 GAMING PRO CARBON to płyta dla platformy LGA 2066 z segmentu średniego. W teorii powinna więc oferować rozsądny balans między funkcjonalnością a ceną.

Tym razem bliżej przyjrzę się płycie głównej MSI X299 GAMING PRO CARBON AC. Jest to kolejny przedstawiciel licznej karbonowej rodziny, której głównym założeniem jest maksymalne dopieszczenie aspektów czysto wizualnych. Czytelnicy zapewne domyślają się, że chodzi mi przede wszystkim o oświetlenie wnętrza komputera za pomocą licznych diod LED z opcją zmiany koloru iluminacji. Kiedyś, w czasach LGA 775, producenci płyt walczyli przede wszystkim za pomocą rozbudowanych radiatorów z czystej miedzi, które nierzadko były grubą przesadą. Obecnie zmieniła się amunicja, ale wciąż wszyscy chcą jej dostarczyć nabywcom jak najwięcej, w możliwie efektownym i spektakularnym stylu. Natomiast w sferze specyfikacji mamy do czynienia z produktem z segmentu średniego w ramach podstawki LGA 2066. Nie jest to więc iście topowa propozycja, ale i tak wygląda to bardzo interesująco. Na pokładzie mamy dwie karty sieciowe, zarówno przewodową, jak i bezprzewodową produkcji firmy Intel, zintegrowane audio oparte na kodeku Realtek ALC1220, tym razem z dodatkowym wzmacniaczem słuchawkowym TI OPA1652, a także komplet portów PCI-Express oraz sporo złącz magazynu danych. Poza tym dodatkowy kontroler USB 3.1, którym jest najnowszy model od ASMedia, czyli ASM3142 zastępujący ASM2142. Jest więc naprawdę solidnie, taki zestaw powinien wystarczyć praktycznie każdemu nabywcy, który zdecyduje się na najnowszą platformę HEDT od Intela.

Specyfikacja MSI X299 GAMING PRO CARBON AC:

 • Socket: LGA 2066
 • Chipset: Intel X299
 • Pamięć: 8 x DDR4-4500(OC), Max. 128 GB
 • Wyjście obrazu: brak
 • Gniazda rozszerzeń: 4 x PCIe x16 (x16/x4/x16/x8), 2 x PCIe x1
 • Obsługa Multi-GPU: NVIDIA SLI, AMD CrossFireX
 • Magazyn danych: 8 x SATA 6Gb/s, 2 x M.2, 1 x U.2
 • Sieć: Intel I219-V, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Dźwięk: Realtek ALC1220, TI OPA1652
 • Porty USB: 3 x USB 3.1, 8 x USB 3.0, 7 x USB 2.0
 • Wymiary: ATX

Zacznę od zaprezentowania najważniejszych elementów specyfikacji testowanej płyty głównej. Nie ma co ukrywać, dla większość nabywców lektura informacji technicznych to jeden z pierwszych kroków na drodze do wyboru odpowiedniego produktu. Podana ilość złączy USB uwzględnia zarówno gniazda znajdujące się na panelu wejścia/wyjścia, jak i te wyprowadzane na przód obudowy. Z kolei do portów SATA wliczane są natywne oraz wymienne z SATA Express. Wśród dotychczas testowanych płyt propozycji MSI najbliżej do ASUS PRIME X299-DELUXE. W większości aspektów obie konstrukcje są bardzo podobne, najbardziej istotne różnice to nieco lepsze zintegrowane audio w X299 GAMING PRO CARBON AC oraz dwie karty sieciowe i dwa porty USB 3.1 więcej w konkurencyjnym produkcie. Tym ciekawiej zapowiada się dalsza część niniejszej publikacji.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

 0