Analiza elektroniki Seasonic Core GC-650 (strona pierwotna)
Etap filtrowania zaczyna się na wtyku zasilania, gdzie bezpośrednio do niego przylutowano dodatkową PCB, na której znajdziemy dwa kondensatory ceramiczne typu Y (niebieskie) i kondensator poliestrowo-metalizowany typu X. Na przewodach AC mamy ferrytowy filtr EMI.
Kolejny etap filtrowania znajduje się na głównym laminacie oraz pionowej płytce przy krawędzi PSU:
-
dwie cewki z rdzeniem ferrytowym,
-
warystor,
-
bezpiecznik rurkowy,
-
jeden kondensator poliestrowo-metalizowany typu X (szary),
-
kolejne dwa kondensatory ceramiczne typu Y (niebieskie dyskowe).
Etap filtracji napięcia wejściowego jest bardzo dobry. Za tą sekcją znajduje się aluminiowy radiator, do którego przylegają dwa 10 A mostki prostownicze GBU1006, połączone równolegle.
W układzie APFC mamy jeden wysokonapięciowy kondensator filtrujący japońskiej produkcji Nippon Chemi-Con - serii KMR o pojemności 390 µF na 400 V i certyfikowany do pracy przy maksymalnej temperaturze 105 °C. Jego żywotność wynosi 2000 godzin.
W układzie aktywnego PFC znajdziemy dwa MOSFETy Infineon IPA60R180P7S. Cechują się one parametrem RDS(on) na poziomie 180 mΩ i mogą dostarczyć do 18 A w trybie ciągłym przy 25 °C. Ponadto mamy 8-amperową diodę Schottky’ego STMicroelectronics STTH8S06. Przy kondensatorach widać termistor NTC oraz przekaźnik, które realizują zabezpieczenie przed dużymi prądami rozruchowymi.
Za radiatorami mostów prostowniczych mamy kolejne dwa niewielkie radiatory z czterema tranzystorami kluczującymi Infineon IPP50R250CP (13 A, RDS(on)=250 mΩ), działającymi w topologii pół mostu. Obok znajdziemy elementy układu rezonansowego LLC.
Kontroler rezonansowy CM9601T6X znajduje się na stronie lutowania, a cały układ mamy w centralnej części zasilacza przed samym transformatorem głównym.
Obok radiatora znajduje się kontroler PWM układu 5 Vsb EM8596C.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Seasonic Core GC-650 - jakość przystępna cenowo