Test SilentiumPC Fluctus 120 PWM - wydajny wentylator, który robi różnicę

Test SilentiumPC Fluctus 120 PWM - wydajny wentylator, który robi różnicę

Podsumowanie i ocena SilentiumPC Fluctus 120 PWM

Wentylator SilentiumPC Fluctus 120 PWM to obecnie najwydajniejszy model w ofercie polskiej marki. Fluctus 120 PWM to w rzeczy samej spora rewolucja i rozwinięcie technologii poprzednich modeli (Sigma HP 120 PWM), jednakże poczynione zmiany zauważalnie poprawiają wydajność zmniejszając jednocześnie emisję generowanego hałasu, a zastosowanie łożyska FDB pozwoliło na wydłużenie okresu gwarancyjnego do sześciu lat. Współpraca z Synergy Cooling zaowocowała zmianami m.in. w konstrukcji łopatek wirnika. Poza typowym kształtem dla wentylatorów z dużym ciśnieniem statycznym powietrza, łopatek na wzór sierpa, widzimy specjalne nacięcia. Mają one za zadanie poprawić nasze odczucia psychoakustyczne, czyli w ogólnym rozrachunku mają być cichsze. Z ciekawostek dodam, że SPC postanowił opatentować tę technologię. Fluctus 120 PWM bardzo dobrze zaprezentował się już podczas premiery coolera Fera 5, gdzie w połączeniu z gęsto upakowanymi finami zdeklasował konkurencję. Przejdźmy do testów, które przy okazji zaktualizowaliśmy o zacną konkurencję - na przykład najnowsze modele wentylatorów Noctua A12, Arctic BioniX P120m be quiet! Silent Wings 3 czy Noiseblocker eLoop i TT Toughfan 12. Tutaj najnowszy wentylator SilentiumPC wykazuje się parametrami porównywalnymi z Arctic BioniX P120, czyli bezpośrednią konkurencją cenową i wydajnościową, ale jest również na równi, a czasem lepszy od ponad dwukrotnie droższej Noctua NF-A12-25 PWM. Na koniec warto wspomnieć o trybie półpasywnej pracy, który działa jak najbardziej prawidłowo i poniżej 5% wentylator się zatrzymuje.

SilentiumPC Fluctus 120 PWM to bardzo wydajny i cichszy od konkurencji wentylator. Idealny na cooler CPU, AIO i obudowy.

SilentiumPC Fluctus 120 PWM

Fluctus 120 PWM pokazuje swoje możliwości szczególnie po obniżeniu obrotów do 1000 RPM, co znakomicie widzimy po przepływie i prędkości powietrza. Jest to cenna informacja dla osób ceniących sobie ciszę i dobrą wydajność. Wentylatory dobrze sprawdzą się nie tylko na coolerze powietrznym czy AIO, ale także na obudowie. Oczywiście wentylator nie jest idealny i jak każdy produkt posiada wady. W tym przypadku co prawda poprawiono gumki antywibracyjne (wzorowane na Noctua NF-A12) i już nie wypadają tak łatwo z ramki, ale minimalnie nad nią wystają i możemy mieć  z nimi problem podczas montowania na radiatorze AIO 240-360 mm. Do tego dochodzą krawędzie, które mogłyby być lepiej wykończone w procesie produkcji.  

Porozmawiamy o cenie.

Za najnowszy  model wentylatora SilentiumpC Fluctus 120 PWM, przyjdzie nam zapłacić ok. 55 zł, co na polską markę jest kwotą dość wysoką - to więcej niż niektórzy mogliby się spodziewać. Z drugiej strony wentylator poniekąd broni się bardzo wysoką wydajnością i dobrą kulturą pracy. Co na to konkurencja? Bezpośredni rywal wydajnościowy Arctic BiuoniX P120 jest tańszy o ok. 5 zł, a Noctua NF-A12-25 PWM to koszt aż 130 zł. Myślę, że to całkiem uczciwa cena, ale jednak szkoda, że kosztuje więcej niż BioniX P120. Za 55 zł otrzymujemy jednak wysoką wydajność, kulturę pracy, dobrą jakość wykonania i długi okres gwarancyjny. Reasumując, SilentiumPpC Fluctus 120 PWM zapracował na 4,5 gwiazdki oraz wyróżnienia rekomendacja, wydajność i kultura pracy. To naprawdę świetny i bardzo wydajny wentylator, który dzięki generowaniu wysokiego ciśnienia statycznego, dobrze nada się do wszelkich zastosowań.

SilentiumpC Fluctus 120 PWM

SilentiumpC Fluctus 120 PWM - opinia

 SilentiumpC Fluctus 120 PWM - plusy

 • Wysoka wydajność
 • Cichy
 • Wydajność przy niskich obrotach
 • Łożysko FDB
 • Półpasywna praca
 • Rozdzielacz Y do podłączenia kolejnego wentylatora
 • Podkładki antywibracyjne
 • Sterowanie sygnałem PWM
 • Szeroki zakres obrotów
 • Długa gwarancja 6 lat

 SilentiumpC Fluctus 120 PWM - minusy 

 • Mogło być nieco taniej
 • Jakość mogłaby być lepsza

SilentiumpC Fluctus 120 PWM

Cena na dzień publikacji: od 55 zł 

Gwarancja: 6 lat

 Sprawdź oferty na Ceneo.pl

Sprzęt do testów dostarczył:

SilentiumPC

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test SilentiumPC Fluctus 120 PWM - wydajny wentylator, który robi różnicę

 0