Test TP-Link Archer AX72 Pro. Superwydajny router w dobrej cenie

Test TP-Link Archer AX72 Pro. Superwydajny router w dobrej cenie

TP-Link Archer AX72 Pro - podsumowanie

TP-Link Archer AX72 Pro nie zawiódł naszych oczekiwań. Router zapewnia bardzo wysoką wydajność, przynajmniej w zakresie pasma 5 GHz i pod względem uzyskiwanych prędkości potrafi zawstydzić nawet dwukrotnie droższe modele. Wśród plusów wspomnieć trzeba też o sile sygnału dystrybuowanego przez anteny, która powinna być wystarczająca nawet dla mniejszych i średnich jednokondygnacyjnych domów. Do tego otrzymujemy 2,5-gigabitowe złącze ethernetowe, które może robić za WAN, jeśli posiadamy wyjątkowo szybki światłowód lub też LAN na potrzeby naszej sieci. Na pokładzie znalazło się też miejsce port USB 3.0, dzięki któremu Archer AX72 Pro może robić za swoisty NAS, a zastosowany przez TP-Linka dwurdzeniowy procesor dobrze radzi sobie z zarządzaniem nawet większym ruchem. Pochwalić trzeba też intuicyjne i przemyślane oprogramowanie, zarówno w postaci przeglądarkowego GUI, jak i aplikacji mobilnej, a na szczególne pochwały zasługuje funkcja kontroli rodzicielskiej. Jakość wykonania również nie budzi zastrzeżeń, a design routera jest nowoczesny i może się podobać. 

Router zapewnia bardzo wysoką wydajność, przynajmniej w zakresie pasma 5 GHz i pod względem uzyskiwanych prędkości potrafi zawstydzić nawet dwukrotnie droższe modele.

TP-Link Archer AX72 Pro

Nowość od TP-Link ma też jednak słabsze strony, jak np. wydajność w ramach pasma 2,4 GHz, która wypada poniżej oczekiwań. Archer AX72 Pro nie jest też przesadnie rozbudowany, jeśli chodzi o dostępne funkcje (brakuje choćby Dual WAN czy agregacji łączy), ale z drugiej strony cena uzasadnia pewne braki, tym bardziej że wydaje się, iż ten model nie jest skierowany do zaawansowanych użytkowników, ale raczej osób, które oczekują od routera po prostu wysokiej wydajności. Dochodzi jeszcze kwestia pakietu HomeShield, gdzie część funkcji -  w tym dość podstawowych, jak ochrona przed atakami DDoS czy blokowanie dostępu - ukryta jest za paywallem. Koniec końców TP-Link Archer AX72 Pro to jednak naprawdę udany produkt, szczególnie pod kątem wspomnianej grupy docelowej, dlatego otrzymuje od nas ocenę 4,5/5 gwiazdek, odznaczenie wydajności i rekomendację. 

TP-Link Archer AX72 Pro

TP-Link Archer AX72 Pro - opinia

 TP-Link Archer AX72 Pro - plusy:

 • Rewelacyjna wydajność w 5 GHz
 • Obecność WAN/LAN 2,5 Gb
 • Moc sygnału
 • Przemyślane oprogramowanie i przydatna aplikacja mobilna
 • Bardzo dobrze zrealizowana kontrola rodzicielska
 • USB 3.0
 • Nada się jako NAS
 • Wykonanie
 • Dobra cena

 TP-Link Archer AX72 Pro - minusy:

 • Spodziewaliśmy się nieco lepszych wyników po paśmie 2,4 GHz
 • Brak kilku funkcji
 • HomeShield Pro za paywallem

Cena (nadzień publikacji): 619 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

Produkt kupisz w sklepie 

Sprzęt do testu dostarczył:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test TP-Link Archer AX72 Pro. Superwydajny router w dobrej cenie

 0