Test TP-Link Archer AX72 Pro. Superwydajny router w dobrej cenie

Test TP-Link Archer AX72 Pro. Superwydajny router w dobrej cenie

Test TP-Link Archer AX72 Pro. Superwydajny router w dobrej cenie

Routery oferujące najwyższą wydajność to przeważnie high-endowe modele, których ceny wynoszą wyraźnie powyżej 1000 zł (dochodząc nawet do 2000 zł!). Do tego są one przeładowane funkcjami niezrozumiałymi dla większości użytkowników, co oznacza, że mało kto z nich korzysta. Ale z racji tego, że promowane są jako „gamingowe”, producenci kasują za nie więcej, bo jak wiadomo gracze są grupą odbiorców podatną na takie bajery. Tymczasem TP-Link rozszerzył właśnie swoją ofertę o nowy router o nazwie Archer AX72 Pro, który pochwalić może się świetną specyfikacją, a jednocześnie pozbawiony jest tych wszystkich wodotrysków, przez co jego cena zdaje się znacznie bardziej zjadliwa dla przeciętnego użytkownika, który szuka wydajnego sprzętu sieciowego, ale jednocześnie chce zapomnieć o nim zaraz po podłączeniu i wstępnej konfiguracji. 

Znajdziemy tu więc praktycznie wszystko, czego można się spodziewać po wysokiej klasy routerze, a cena wciąż nie odstrasza.

TP-Link Archer AX72 Pro

TP-Link Archer AX72 Pro to dwupasmowy router z obsługą Wi-Fi IEEE 802.11 a/n/ac/ax klasy AX5400. Oznacza to, że łącznie dla obu pasm oferuje on transfery rzędu 5400 Mb/s, a dokładniej 5378 Mb/s, co przekłada się na prędkości do 574 Mb/s dla 2,4 GHz oraz 4804 Mb/s i 1200 MB/s dla pasm 5 GHz. Sprzęt wspiera także technologię MU-MIMO 4x4, zapewniając wsparcie czterech jednoczesnych strumieni danych, co powinno skutecznie optymalizować efektywność pracy urządzeń. Nie zabrakło też Smart Connect, które w dużym skrócie polega na doborze parametrów połączenia dla danego urządzenia (automatyczny wybór częstotliwości, kanału i jego szerokości), aby było jak najlepszej jakości czy Beamformingu, czyli kształtowania wiązki, co umożliwia zlokalizowanie łączących się z routerem urządzeń, a następnie zwiększenie siły sygnału nadawanego w ich kierunku. Do tego dochodzą 6 wydajnych (zdaniem producenta) anten, moduł front-end o dużej mocy, który poprawiać ma moc transmisji w celu wzmocnienia zasięgu nadawania sygnału i technologia 4T4R (wiele strumieni w ramach jednego pasma wzmacnia jego odporność na zakłócenia transmisji danych).

TP-Link Archer AX72 Pro

Nie zabrakło także obsługi pasma o szerokości 160 MHz dla 5 GHz w ramach Wi-Fi 6, techniki OneMesh, co pozwala na utworzenie z wykorzystaniem Archera AX72 Pro sieci Mesh, a funkcja Airtime Fairness sprawia, że podłączone do sieci starsze urządzenia nie powodują spadku jej prędkości. W routerze zastosowano również mechanizm Target Wake Time, pozwalający na wydłużenie czasu uśpienia urządzeń i pracy baterii, szczególnie w przypadku urządzeń mobilnych i IoT. Do tego dochodzi wsparcie dla OFDMA, szyfrowanie WPA3 czy dynamiczny wybór częstotliwości (DFS). Router otrzymał też pakiet HomeShield z wbudowanym ochroną i rozszerzonymi funkcjami, ale za część z nich trzeba dopłacić (wersja Pro), systemem kontroli rodzicielskiej i QoS. Generalnie znajdziemy tu więc praktycznie wszystko, czego można się spodziewać po wysokiej klasy routerze, a cena wciąż nie odstrasza, bo w sklepach ten produkt znajdziemy od 619 zł. To wciąż znacznie więcej niż przeciętny Kowalski wydaje na sprzęt sieciowy, ale w porównaniu z modelami o zbliżonej specyfikacji, TP-Link Archer AX72 Pro wygląda naprawdę korzystnie, przynajmniej na papierze. Sprawdźmy zatem, czy warto zainwestować w ten produkt. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test TP-Link Archer AX72 Pro. Superwydajny router w dobrej cenie

 0