Test wentylatorów 120 mm Noctua i LC-Power

Test wentylatorów 120 mm Noctua i LC-Power

LC-Power LC-CF-120-TUBE

Niemiecka firma LC-Power ma w swojej ofercie cztery modele wentylatorów: od budżetowego LC-CF po serię AiRazor, na którą składają się trzy konstrukcje: LC-CF-PRO, iluminowany na trzy kolory (czerwony, niebieski oraz biały), LC-CF-PRO-Blue/Red/White oraz najciekawszą, przeznaczoną dla entuzjastów i modderów, odmianę Tube. W tej pilotażowej odsłonie przyjrzę się ostatnim trzem modelom. Seria AiRazor charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i przystępną ceną. Zastosowano bardzo dobre łożysko FDB (Fluid Dynamic Bearing), które cechuje się długą żywotnością, konstrukcja jest wyciszona przez antywibracyjne podkładki gumowe. Jeżeli ktoś ma ochotę jeszcze bardziej zniwelować drgania wentylatora, producent dodaje zestaw silikonowych kołków montażowych. Seria AiRazor zasilana jest 4-pinową wtyczką. Oznacza to, że możemy sterować prędkością obrotową sygnałem PWM.

Budowa

Na początek najciekawszy model serii AiRazor - LC-CF-120-TUBE. Wentylator występuje wyłącznie w rozmiarze 120 mm i czterech kolorach podświetlania: czerwony, niebieski, zielony oraz biały. Nie jest to jednak zwykłe podświetlenie łopatek, iluminowana jest rurka okalająca wewnętrzną stronę ramki, gdzie protoplastą takiego rozwiązania był Thermaltake Riing. Na korzyść LC-Power, Tube posiada lepsze łożysko (FDB VS ślizgowe w Tt) oraz ładniejszy wygląd, 11 transparentnych kolorowych łopatek, które po podświetleniu dają naprawdę niezły efekt. W miejscach montażowych dodano niewielkie gumowe podkładki antywibracyjne. Jeżeli chodzi o wyposażenie, to otrzymujemy śrubki oraz dodatkowe silikonowe kołki montażowe, czyli nieco więcej niż standardowo.  Co do jakości wykonania wentylatora, nie mam jakichkolwiek zastrzeżeń. Kabel zasilający mierzy 45 cm i wykonano go w postaci czarnej taśmy.  Na koniec muszę powiedzieć, że wentylator robi wrażenie dopiero po podłączeniu zasilania.  

Producent zastosował nową konstrukcję łopatek wentylatora AiRazor Blades, które poprawiają przepływ powietrza, redukując przy tym do minimum generowany hałas. LC-Power jako przeznaczenie wentylatora sugeruje obudowę, czyżby recenzowany produkt słabo sobie radził z coolerem powietrznym lub chłodnicą AIO/układu chłodzenia cieczą? Nominalna prędkość obrotowa ustalona została na 1200 obr./min przy 12 V. Maksymalny przepływ powietrza podany w dokumentacji technicznej to 51,5 CFM (stopy sześcienne). Najbardziej martwi mnie wysokie napięcie startu - 6,5 V. Zobaczymy, jak wypadną testy.

Wymiary 120x120x25 mm
Napięcie zasilania 12 V
Ilość łopatek 11- AiRazor Blades
Obroty 1200 obr./min
Wtyczka zasilania 4 pin PWM
Podświetlanie LED - rurka w około ramki
Przepływ powietrza 51,5 CFM
Ciśnienie statyczne 2,44 mm/H2O
Rodzaj łożyska FDB
Gwarancja  3 lata

 

LC-Power LC-CF-120-TUBE - AiRazor Black Series największe wrażenie robi po podłączeniu zasilania. Montując go w obudowie bądź na chłodzeniu, w obu przypadkach wygląda rewelacyjnie.

Podsumowanie

Wydajność nie należy może do najwyższych, do Noctua NF12 PWM trochę brakuje, ale pamiętajmy, że to klasa premium i cena niemal dwa razy większa. Aczkolwiek po zamontowaniu na coolerze Thermaltake, Tube wypada lepiej od NF-12 PWM z adapterem low noise, gdzie obroty wentylatora, jak i generowany hałas jest na bardzo podobnym poziomie. Testowany model LC-Power jest stosunkowo cichy, w zakresie napięć zasilających 9,5-10 V jest praktycznie niesłyszalny. Szkoda, że producent nie pomyślał o adapterze low noise. Jest to wentylator z przeznaczeniem do wentylacji obudowy, jednak testy na radiatorze pokazują, że równie dobrze można go użyć do chodzenia coolera CPU, wypadając podobnie jak droższa Noctua NF-12B Redux 1200 i robiąc przy tym naprawdę niezły efekt podświetlaniem. LC-Power LC-CF-120-TUBE - AiRazor Black Series największe wrażenie robi po podłączeniu zasilania. Montując go w obudowie bądź na chłodzeniu, w obu przypadkach wygląda rewelacyjnie. Największymi wadami są wysokie minimalne napięcia pracy oraz startu, które wynoszą odpowiednio 6 V i 6,8 V. Uważam zakup tego wentylatora za bardzo opłacalny, tym bardziej, że jest tańszy od swojego protoplasty Tt Riing. Oferuje jeszcze lepszy wygląd, dobrą kulturę pracy i trwalsze łożysko FDB w atrakcyjniejszej cenie.

 



 Dobra jakość wykonania, rewelacyjny wygląd, dobra kultura pracy, łożysko FDB, cena konstrukcji, silikonowe kołki montażowe, podkładki antywibracyjne, akceptowalna wydajność.

 Ubogie wyposażenie, brak adaptera low noise, wysokie napięcie startu i minimalne napięcie pracy, niska wydajność przy 7 V.

Cena (na dzień 26.03.2017): około 49 zł

Ten produkt zakupisz w:   https://proline.pl/?p=YD170XBCAEWOF

 

Sprzęt do testów dostarczył:

 

Galeria produktu

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test wentylatorów 120 mm Noctua i LC-Power

 0