Test wentylatorów 120 mm Noctua i LC-Power

Test wentylatorów 120 mm Noctua i LC-Power

LC-Power LC-CF-120-PRO

AiRazor LC-CF-120-PRO charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i przystępną ceną. Zastosowano w nim trwałe łożysko FDB (Fluid Dynamic Bearing), które cechuje się długą żywotnością, konstrukcja jest wyciszona dzięki zastosowaniu antywibracyjnej nakładki silikonowej na ramkę wentylatora. Jeżeli ktoś ma ochotę jeszcze bardziej zniwelować drgania wentylatora, producent dodaje zestaw silikonowych kołków montażowych. Seria AiRazor zasilana jest 4-pinową wtyczką. Oznacza to, że możemy sterować prędkością obrotową sygnałem PWM.

Budowa

Wentylator występuje w trzech rozmiarach: 80, 92, 120 mm. Jak już wspomniałem, ramka posiada czarną nakładkę silikonową, która poza względami estetycznymi ma za zadanie niwelować drgania generowane przez wentylator. Znajdują się na niej logotyp producenta oraz biały napis AiRazor. Ramka wentylatora jest koloru białego i ładnie kontrastuje z czarnymi elementami. Producent dodaje śrubki oraz silikonowe kołki montażowe. Kabel zasilający mierzy 45 cm i znajduje się w czarnym oplocie, jest zakończony białą 4-pinową wtyczką. Oznacza to, że możemy sterować prędkością obrotową sygnałem PWM. Nominalna prędkość obrotowa ustalona została na 1200 obr./min przy 12 V. Maksymalny przepływ powietrza podany w dokumentacji technicznej to 68,4 CFM (stopy sześcienne), czyli sporo więcej względem wcześniej opisywanego modelu Tube. Najbardziej zastanawia  niewiarygodnie wysokie napięcie startu  poniżej 9,6 V - zweryfikuję to podczas testów.


LC-Power LC-CF-120-PRO dobrze się prezentuje, wyciszająca silikonowa ramka dodaje uroku. Oczywiście mamy możliwość zdemontowania nakładki, która niestety lubi kurz. Wentylator posiada 11 ciemnych, częściowo transparentnych łopatek. W tym modelu nie zastosowano podświetlania LED, co dla niektórych może to być zaletą. LC-Power, tak jak w wersji Tube, zastosował nową konstrukcję łopatek wentylatora - AiRazor Blades, które poprawiają przepływ powietrza, redukując przy tym do minimum generowany hałas.

Wymiary 120x120x25 mm
Napięcie zasilania 12 V
Ilość łopatek 11- AiRazor Blades
Obroty 1200 obr./min
Wtyczka zasilania 4 pin PWM
Podświetlanie brak
Przepływ powietrza 51,5 CFM
Ciśnienie statyczne 2,44 mm/H2O
Rodzaj łożyska FDB
Gwarancja  3 lata

Wentylator LC-Power LC-CF-120-PRO wypada w testach niemal identycznie jak droższa konstrukcja Noctua NF-S12B Redux 1200.

Podsumowanie

Wentylator LC-Power LC-CF-120-PRO wypada w testach niemal identycznie jak droższy Noctua NF-S12B Redux 1200. Testowany model jest trochę głośniejszy od wersji Tube, aczkolwiek wydajniejszy. Przy napięciu 7 V natężenie dźwięku jest do zaakceptowania, w całym zakresie testów produkt jest na podobnym poziomie co wspomniany model Redux od Noctua - tak w kontekście pomiarów głośności, jak i pod kątem wydajności. Szkoda, że producent nie dodaje adaptera low noise. Niskie napięcie pracy na poziomie 3,6 V jest bardzo dobrym wynikiem, napięcie startu rotora wynosi 4,3 V. Możemy więc być spokojni o start wentylatora przy 5 V, np. stosując adapter Molex. Jest to wentylator z przeznaczeniem do wentylacji obudowy, tudzież testy na radiatorze potwierdzają, że równie dobrze nadaje się do chodzenia coolera CPU, wypadając lepiej niż droższe modele.  Zakup tego wentylatora wydaje się być opłacalny, tym bardziej, że kultura pracy oraz wydajność jest na poziomie droższego renomowanego modelu Noctua, oferując unikalny wygląd, silikonową ramkę antywibracyjną, trwałe łożysko FDB. Wszystko w cenie 45 zł.

 

 Dobra jakość wykonania, wygląd może się podobać, dobra kultura pracy poniżej napięcia 7 V, łożysko FDB, cena, silikonowe elementy antywibracyjne, dobra wydajność, niskie napięcie pracy.

 Brak znaczących

Cena (na dzień 26.03.2017): około 45 zł

Ten produkt zakupisz w:   https://proline.pl/?p=YD170XBCAEWOF

 


Sprzęt do testów dostarczył:

Galeria produktu 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test wentylatorów 120 mm Noctua i LC-Power

 0