Test wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

Test wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

Budowa i specyfikacja Arctic BioniX P140

Wentylator, tak samo jak BioniX F, został zapakowany w lakierowane, kartonowe opakowanie wysokiej jakości, które wygląda bardzo solidnie i przyciąga wzrok kolorystyką, a zarazem jest bardzo minimalistyczne. Wokoło znajduje się opis i specyfikacja produktu. Wyposażenie jest podstawowe i wraz z wentylatorem otrzymujemy cztery śrubki montażowe oraz karteczkę z kodem QR, przekierowującym do manuala.

Arctic BioniX P140 - Opakowanie

Arctic BioniX P140

Arctic BioniX P140

Arctic BioniX P140

Wentylator korzysta z zaokrąglonej, plastikowej ramki w kolorze czarnym, a wewnętrzną stronę wykonano z gumowanego tworzywa, w tym wypadku czerwonego, które znajdziemy również w miejscach otworów montażowych, mając na celu zminimalizowanie wibracji. Tworzywo jest sprężyste i występuje w dwóch wariantach kolorystycznych: czerwonym i białym (takie widnieją na stronie producenta). Możemy więc wybrać model pasujący do wyglądu naszego zestawu. BioniX P oparto o 5-łopatkowy wirnik o zoptymalizowanej konstrukcji łopatek, zwiększającej statyczne ciśnienie powietrza oraz obniżającej poziom hałasu. Całość osadzono na łożysku FDB, które wykonano ze specjalnie opracowanej kombinacji stopów i smarów, redukując tarcie oraz wydzielanie ciepła, co zwiększa trwałość. Na środku wirnika umieszczono logo producenta - szczerze powiem, świetnie to wygląda.

Arctic BioniX P140 - Wygląd

Arctic BioniX P140

Arctic BioniX P140

Arctic BioniX P140

Kabel zasilania wykonano z 4-żyłowego przewodu o długości 40 cm, w czarnym oplocie z opaską termokurczliwą. Kabel zakończony jest złączem z równolegle zainstalowaną kolejną męską końcówką, do której możemy podłączyć następny wentylator, który będzie kontrolowany tym samym sygnałem PWM - marketingowa nazywa się to PST (PWM Sharing Technology). Producent zaleca nie łączyć więcej niż pięciu wentylatorów. Dzięki sterowaniu sygnałem PWM, wentylator może pracować w zakresie od 200 do 1950 obr./min.

Arctic BioniX P140

Specyfikacja Arctic BioniX P140

Model

Arctic BioniX P140

Wymiary

140x140x28 mm

Napięcie zasilania

12 V, sterowanie sygnałem PWM

Ilość łopatek

Obroty

1950 obr./min

Wtyczka zasilania

4-pin PWM

Podświetlanie

brak

Przepływ powietrza

77,6 CFM

Ciśnienie statyczne

Brak danych

Rodzaj łożyska

FDB

Gwarancja

10 lat

Wentylator napędzany jest przez nowy silnik - nie ten sam co w BioniX F, gdyż mamy do czynienia z modyfikacją. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zastosowanie nowego pierścienia, do budowy którego wykorzystano neodym-żelazo-boron-magnez. Jak więc widać, nie jest to zwykły pierścień z magnesu neodymowego. Poprawiono dzięki temu przełączanie pola magnetycznego i stały moment obrotowy, co przekłada się bezpośrednio na niskie wibracje i jeszcze płynniejszą pracę. W rezultacie osiągnięto mniejsze zużycie energii elektrycznej (spadek z 3 W - dla BioniX F - do 1,8 W), a także niższy poziom hałasu. Ale najciekawszą funkcją wydaje się być 0 dB, która poniżej 5% sygnału PWM zatrzymuje pracę wentylatora, dając nam tryb półpasywny.  Dzięki zastosowanym rozwiązaniom Arctic objął serię wentylatorów BioniX 10-letnim okresem gwarancyjnym. Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie, zaczynając od opakowania, a kończąc na ramce, wirniku czy najważniejszych komponentach, jak łożysko i silnik. Całości dopełnia naprawdę fajny design. Trochę słabe jest za to wyposażenie, ale z drugiej strony nie podnosi nam ceny produktu.

Arctic BioniX P140

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

 0