Test wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

Test wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

Podsumowanie i ocena 

Arctic BioniX P140

Zacznę od Arctic BioniX P140, czyli najwydajniejszego modelu w ofercie niemieckiego producenta. P140 zachowuje swój gamingowy charakter znany z BioniX F120, jednakże poczynione zmiany poprawiają wydajność i, co rzadko się zdarza, zmniejszają emisję generowanego hałasu o ponad 6 dBA (wg moich testów). Ulepszony silnik pozwolił na obniżenie minimalnego napięcia pracy, niższe napięcie startu oraz redukcję poboru energii elektrycznej. A wisienką na torcie jest nowa funkcjonalność BioniX P140 - tryb półpasywnej pracy, tzw. 0 dB, który działa jak najbardziej prawidłowo i poniżej 5% wentylator się zatrzymuje. Co prawda należało go oczywiście wygrzać i skalibrować przy pomocy aplikacji od płyty głównej ASRock, ale to chyba oczywiste.  BioniX P140 to w zasadzie (pomijam Noctuę NF12 Industrial PPC-3000) najwydajnijszy wentylator w dotychczasowym zestawieniu. Łożysko jest praktycznie niesłyszalne i jedyne, co zauważyłem podczas sterowania sygnałem PWM, przy bardzo niskich obrotach i z bardzo bliskiej odległości, to słyszalny dźwięk, jak zasilane są cewki silnika. Ponadto praca podczas bardzo niskich obrotów, poniżej 10% sygnału PWM, nie była idealnie płynna.

Test wydajnych wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

 

Arctic P12 PWM PST

Jeśli chodzi o drugi z testowanych wentylatorów, Arctic P12 PWM PST, to jest to BioniX serii P, ale w zwykłej ramce. Nie znajdziemy tutaj żadnych gamingowych akcentów, dzięki czemu cena jest bardzo atrakcyjna, a wentylator wciąż dziedziczy to co najlepsze z flagowego modelu. Na wykresach można zauważyć mocną walkę z Thermaltake Riing Plus 12 RGB, który również posiada wirnik z łopatkami zoptymalizowanymi na większe ciśnienie statyczne powietrza. Arctic P12 PWM PST cechuje się niemal taką samą wydajnością co Tt Riing 12 Plus RGB. Jedyna znacząca przewaga Riinga pojawia się w teście 1000 RPM, ale cena Arctica mocno to rekompensuje. Tak jak w przypadku BioniX P140, nie mam uwag do łożyskowania, które niesłyszalne. Przyczepić się mogę za to niezbyt płynnej pracy silnika podczas bardzo niskich obrotów, poniżej 10% sygnału PWM.

Test wydajnych wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

 

Reasumując

Zbierając to wszystko w jedną całość, trzeba powiedzieć, że oba przetestowane wentylatory, Arctic BioniX P140 oraz P12 PWM PST, to bardzo wydajne konstrukcje, oparte na cenionym łożysku FDB, gwarantującym długą żywotność. Wysoka jakość wykonania oraz wykorzystanych materiałów gwarantuje długą i bezawaryjną pracę, potwierdzoną 10-letnim okresem gwarancyjnym. Ponadto, dzięki sterowaniu sygnałem PWM i funkcji 0 dB, mogą pracować w trybie półpasywnym, pozwalając na zbudowanie naprawdę cichych komputerów. Co więcej, za sprawą dzielenia się sterowaniem PWM (marketingowo funkcjonalność ta nazywa się PST) nie ma problemów, aby połączyć kilka sztuk jedną do drugiej, oszczędzając złącza na płycie głównej. I właśnie w tym momencie przyszedł czas, by porozmawiać o pieniądzach. Arctic słynie z solidnych jakościowo produktów, które są bardzo dobrze wycenione. W zasadzie jest to jeden z niewielu producentów, którzy wyceniają swoje produkty adekwatnie do jakości i oferowanej wydajności. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Za wentylator BioniX P140 (140 mm) przyjdzie nam zapłacić ok. 66 zł, a za wersję P12 PWM PST ok. 33 zł. Jak widać, ceny są nader atrakcyjne, szczególnie jak na produkt tej klasy. Obie propozycje Arctica świetnie sprawdzą się na chłodnicach LC oraz dużych coolerach powietrznych pokroju Thermalright HR-02 Macho. Reasumując, oba testowane produkty oceniam na 4,5 gwiazdki oraz dorzucam wyróżnienie wydajność dla Bionix P140, natomiast dla P12 PWM PST wydajność oraz opłacalność.

 

 

Arctic BioniX P140

 

 

 Wysoka jakość wykonania, wysoka wydajność, wytrzymałe łożysko FDB, sterowanie sygnałem PWM kilku wentylatorów, design, 10 lat gwarancji, półpasywna praca (0 dB).

 Głośny przy wysokich obrotach, przekłamania w odczycie prędkości.

Cena (na dzień publikacji): około 66 zł.

 

Arctic P12 PWM PST


 Dobra jakość wykonania, bardzo dobra wydajność, wytrzymałe łożysko FDB, sterowanie sygnałem PWM kilku wentylatorów, 10 lat gwarancji, półpasywna praca (0 dB), świetny stosunek wydajności do ceny.

 Głośny przy wysokich obrotach, przekłamania w odczycie prędkości.

Cena (na dzień publikacji): około 33 zł.

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Arctic

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

 0