Test wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

Test wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

Budowa i specyfikacja Arctic P12 PWM PST

Wentylator został zapakowany w lakierowane (w niebieskiej tonacji kolorystycznej), kartonowe opakowanie wysokiej jakości, które wygląda bardzo solidnie i przyciąga wzrok, a zarazem jest bardzo minimalistyczne. Wokoło znajduje się opis i specyfikacja produktu. Wyposażenie jest podstawowe i wraz z wentylatorem otrzymujemy cztery śrubki montażowe oraz karteczkę z kodem QR, przekierowującym do manuala.

Arctic P12 PWM PST - Opakowanie

Arctic P12 PWM PST

Arctic P12 PWM PST

Arctic P12 PWM PST

Wentylator został wykonany w standardowy sposób, nie budzący większych emocji. Do budowy wykorzystano standardową czarną ramkę, natomiast kabel zasilania wykonano z 4-żyłowego przewodu o długości 40 cm, w formie taśmy bez oplotu. Kabel zakończony jest złączem z równolegle zainstalowaną kolejną męską końcówką, do której możemy podłączyć następny wentylator, który będzie kontrolowany tym samym sygnałem PWM - jest to wspomniana już wcześniej funkcja PST (PWM Sharing Technology). Producent zaleca nie łączyć więcej niż pięciu wentylatorów. Dzięki sterowaniu sygnałem PWM, wentylator może pracować w zakresie od 200 do 1800 obr./min. P12 PWM PST oparto, analogicznie do BioniX P, o 5-łopatkowy wirnik o zoptymalizowanej konstrukcji łopatek, zwiększającej statyczne ciśnienie powietrza oraz obniżającej poziom hałasu. Całość osadzono na łożysku FDB, które wykonano ze specjalnie opracowanej kombinacji stopów i smarów, redukującej tarcie oraz wydzielanie ciepła, co zwiększa trwałość. Na środku wirnika umieszczono logo producenta.

Arctic P12 PWM PST - Wygląd

Arctic P12 PWM PST

Arctic P12 PWM PST

Arctic P12 PWM PST

Kabel zasilania wykonano z 4-żyłowego przewodu o długości 40 cm, w formie czarnej taśmy. Kabel zakończony jest złączem z równolegle zainstalowaną kolejną męską końcówką, do której możemy podłączyć następny wentylator, który będzie kontrolowany tym samym sygnałem PWM, czyli funkcja PST (PWM Sharing Technology). Dzięki sterowaniu sygnałem PWM, wentylator może pracować w zakresie od 200 do 1880 obr./min.

Arctic P12 PWM PST

Specyfikacja Arctic P12 PWM PST

Model

Arctic P12 PWM PST

Wymiary

120x120x25 mm

Napięcie zasilania

12 V, sterowanie sygnałem PWM

Ilość łopatek

Obroty

1800 obr./min

Wtyczka zasilania

4-pin PWM

Podświetlanie

brak

Przepływ powietrza

56,3 CFM

Ciśnienie statyczne

2,2 mm H2O

Rodzaj łożyska

FDB

Gwarancja

10 lat

Wentylator napędzany jest przez nowy silnik, ten sam co w BioniX P, więc po więcej informacji odsyłam do jego opisu. Dzięki niemu osiągnięto mniejsze zużycie energii elektrycznej (spadek z 2,88 W - dla modeli F12 - do 0,96 W, czyli prawie trzykrotny) oraz niższy poziom hałasu. Oczywiście nie zabrakło funkcji 0 dB, która poniżej 5% sygnału PWM zatrzymuje pracę wentylatora, dając nam tryb półpasywną. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom Arctic objął serię wentylatorów P12 PWM PST 10-letnim okresem gwarancyjnym. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, zaczynając od opakowania, a kończąc na ramce, wirniku czy najważniejszych komponentach, jak łożysko i silnik. Zaś standardowy design, w połączeniu z dobrą wydajnością i atrakcyjną ceną (ok. 30 zł), może stanowić ciekawą propozycję dla cichych a zarazem wydajnych komputerów PC.

Arctic P12 PWM PST test

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

 0