Test zasilacza be quiet! SFX L Power 600 W - moc w formacie SFX-L

Test zasilacza be quiet! SFX L Power 600 W - moc w formacie SFX-L

be quiet! to bardzo znana i renomowana marka, zajmująca się głównie produkcją  zasilaczy komputerowych, układów chłodzenia CPU oraz (od kilku lat) także obudów, które cechuje wysoka jakość wykonania, piękny design oraz cicha praca. W ostatnim czasie zaczęło się pojawiać coraz więcej małych komputerów, często w rozmiarze konsol. Idąc tym trendem, widzimy więcej konstrukcji gotowców od MSI czy Asus. Ciągnie to za sobą popularyzację miniaturowych, wydajnych komputerów do formatu mini PC. O ile wybór płyt głównych w formacie mITX od kilku lat jest bardzo duży, o tyle w zasilaczach był mały zastój, jeśli chodzi o mocne jednostki. Zasilacze w formacie SFX L charakteryzują się nieco większym rozmiarem względem SFX, dokładnie o 30 mm. Różnica sprowadza się do możliwości zainstalowania wentylatora 120 mm zamiast 92 mm dla SFX. be quiet! posiada już dwie jednostki SFX z certyfikatem sprawności 80 PLUS Bronze. Tym razem niemieccy inżynierowie postanowili zaserwować nam niewielki, cichy, a zarazem mocny zasilacz w formacie SFX L. Mówimy oczywiście o modelu be quiet! SFX L Power 600 W. Został on zaprojektowany z myślą o entuzjastach i graczach budujących komputer o niewielkich rozmiarach, nie rezygnując z wysokiej kultury pracy oraz wysokiej wydajności. Ale czy zasilacz SFX L o mocy 600 W może być naprawdę cichy? Zapraszam na wnikliwe testy, również w komorze termicznej.

be quiet! SFX L Power 600 W został zaprojektowany z myślą o entuzjastach i graczach budujących komputer o niewielkich rozmiarach, nie rezygnując z wysokiej kultury pracy oraz wysokiej wydajności

Seria SFX L Power składa się obecnie z dwóch jednostek o mocy: 500 W i 600 W. Wszystkie z oficjalnym certyfikatem 80 PLUS Gold oraz całkowicie modularnym okablowaniem, które wykonano z płaskich wiązek kablowych. Ponadto SFX L cechuje jedna mocna szyna +12 V, solidna elektronika z japońskimi kondensatorami oraz mimo niewielkich rozmiarów i dużej mocy, cichym wentylatorem 120 mm. Po tak dużej mocy, a zarazem niewielkich gabarytach, można by się spodziewać nie najlepszej kultury pracy. Producent jednak obiecuje, że utrata słuchu nam nie grozi, mało tego to przecież be quiet!. Ceny na sklepowych półkach zaczynają się od 425 zł za 500 W model i ok. 500 zł za 600-watową jednostkę.

 

Specyfikacja be quiet! SFX L Power 600 W:

 • Kompatybilność ze standardami SFX12V V3,3 oraz PSU DG 1.31,
 • Moc ciągła 600 W dostępna przy temperaturze 40 °C,
 • Typowa sprawność przekraczająca 90% (potwierdzona certyfikatem 80 PLUS Gold),
 • Jedna linia +12 V (50 A),
 • Zastosowanie wyłącznie japońskich kondensatorów,
 • Cichy 120-milimetrowy z łożyskiem FDB,
 • Całkowicie modularne okablowanie,
 • Czarne płaskie okablowanie,
 • 4 złącza PCI-E (6+2) pin,
 • Aktywny system PFC (0,99),
 • Zgodność z procesorami opartymi na jądrze Haswell (wsparcie stanów energetycznych C6/C7),
 • Topologia “half bridge” LLC oraz konwertery DC-DC,
 • Trzyletnia gwarancja producenta,
 • Cena ok. 500 zł

be quiet! SFX L Power 600 W jest chroniony przez sześć zabezpieczeń:

 • SCP - zabezpieczenie zwarciowe; w części wtórnej zasilacza zapobiega uszkodzeniu zasilacza oraz komponentów systemu komputerowego.
 • OCP - zabezpieczenie uaktywnia się, gdy prąd na danej linii jest większy niż ustalone wartości progowe (zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe).
 • OVP - zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe; uaktywnia się przy zbyt wysokim napięciu przewodowym i powoduje wyłączenie zasilacza.
 • OPP - zabezpieczenie uaktywnia się, gdy całkowita wydajność jest wyższa niż podane w specyfikacji obciążenie maksymalne (zabezpieczenie przeciążeniowe).
 • UVP - zasilacz wyłącza się automatycznie, gdy na którymkolwiek z wyjść napięcie spadnie poniżej wartości progowej (zabezpieczenie podnapięciowe).
 • OTP - zabezpieczenie temperaturowe; uaktywnia się, gdy temperatura we wnętrzu zasilacza przekroczy wartość progową.

Dystrybucja napięć

Zasilacz korzysta z jednej, mocnej 50-amperowej szyny +12 V i jest to dokładnie tyle, ile wynosi moc całkowita. Nie będzie zatem problemów z prądożernymi kartami graficznymi pokroju AMD Radeon R9 390/390X, która za pośrednictwem kabla PCI-E pobiera ponad 21 A. Łączna obciążalność linii +3,3 V oraz +5 V ustalona jest tylko na 105 W mimo sporych limitów na obie linie, który wynosi po 22 A. Jest to w zupełności wystarczające. Natomiast dla szyny 5 Vsb przewidziano 3 A dając 15 W, które pozwoli nam na pełne wykorzystanie najnowszych standardów portów USB.

Nie wiesz jaki zasilacz wybrać? Czym się kierować? Jak moc będzie odpowiednia dla Twojego komputera? Wszystkiego dowiesz się z poradnika: Jaki wybrać zasilacz do komputera? Co warto wiedzieć i czego się wystrzegać

Jaki wybrać zasilacz do komputera? Co warto wiedzieć i czego się wystrzegać.

 

 

Weź udział w zabawie be quiet! i ITHardware.pl i zdobądź cenne nagrody rzeczowe marki be quiet! Szczegóły TUTAJ

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test zasilacza be quiet! SFX L Power 600 W - moc w formacie SFX-L

 0