Test Zotac GeForce GTX 1080 Mini. Najlepsza karta graficzna do ITX?

Test Zotac GeForce GTX 1080 Mini. Najlepsza karta graficzna do ITX?

Zotac GeForce GTX 1080 Mini jest sprzętem, którego ocena jak nigdy zależy od punktu widzenia - to prawdopodobnie najpotężniejszy akcelerator dla platform miniaturowych, ale zarazem dość przeciętny GeForce GTX 1080. Konkurencji na polskim rynku właściwie nie ma. Wprawdzie Gigabyte oraz MSI także oferują spory wybór konstrukcji ITXowych, ale ich katalogi kończą się na modelu GeForce GTX 1070, często wolniejszym o nawet 20%. Tutaj mamy coś więcej, tyle tylko, że akurat ta konkretna implementacja chipu Pascal GP104-400 do najlepszych nie należy. Taktowaniem rzuca wte i wewte, osiągi są niesamowicie zależne od konkretnej gry i miejsca testowego, trudno zbudować uniwersalny profil wydajności. Przykładowo - Battlefield 1 wyciąga GPU Boost do poziomu 1823 MHz, ale już w Metro: Last Light Redux oraz Wiedźmin 3 spadki do 1721 MHz nie są niczym niecodziennym. Jaki z tego wniosek, zapytacie? Cóż, Zotac GeForce GTX 1080 Mini charakteryzuje się pewną nieprzewidywalnością, która utrudnia ostateczną ocenę jego potencjału. Oczywiście, jak przystało na GeForce GTX 1080, karta wciąż radzi sobie świetnie z wymagającymi grami, także w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, jednakowoż jest przy tym odczuwalnie wolniejsza od pełnowymiarowych wersji, których to jednak nie zamkniemy w filigranowym pudełeczku pod telewizorem. Powyższe spostrzeżenia potwierdzają próby manualnego overclockingu. Sampel bez trudu przyjmuje 210 MHz ekstra, szybując momentami do 2068 MHz(!), ale ponownie brakuje jakiejkolwiek powtarzalności - raz mamy 2068 MHz, innym razem 1898 MHz.

Zotac GeForce GTX 1080 Mini to najwydajniejsza karta w formacie ITX spośród modeli dostępnych na polskim rynku. Czy coś jeszcze trzeba dodawać?

Co szczególnie zaskakujące, Zotac GeForce GTX 1080 Mini wcale nie rozgrzewa się do czerwoności, cechując się temperaturami na pułapie znacznie większych konstrukcji. Niestety tylko częściowo wynika to z przemyślanego projektu radiatora. Dalej inżynieryjną magię wypierają wysokie prędkości obrotowe, dające się we znaki szczególnie w spoczynku, a ponadto ciasny limit mocy (180 - 216 W). Dysponując dobrze wentylowaną obudową, warto spróbować nieco obniżyć krzywą, bo uzyskane w spoczynku 33°C znaczą niewiele wobec ponad 1100 obr./min na liczniku. To samo zresztą tyczy się sytuacji pod obciążeniem, kiedy wartości te wynoszą kolejno 71°C oraz 1800 obr./min. Ogólnie rzecz biorąc, jak już zdążyłem zasugerować, końcowa kalkulacja jest mocno uwarunkowana personalnymi potrzebami. Jeśli poszukujecie możliwie najwydajniejszej karty graficznej do miniaturowego zestawu, to nie widzę żadnych przeciwwskazań do tego, żeby tytułowy akcelerator polecić. Po pierwsze, przynajmniej w Polsce nie znajdziecie nic mocniejszego, po drugie zaś - cenę ustalono na rozsądnym poziomie 2349 złotych, a dodatkowo Zotac dorzuca 5-letnią gwarancję po rejestracji na oficjalnej witrynie. Jeśli jednak możecie porzucić wizję skompletowania zestawu w obudowie typu ITX, zdecydowanie lepiej będzie rozejrzeć się chociażby za Zotac GeForce GTX 1080 AMP! Edition, który w zbliżonej cenie zapewnia wyższe osiągi, jak również lepszą kulturę pracy. W skali wyłącznie ITXowej widzę tutaj uczciwą czwórkę z dodatkowym wyróżnieniem Wydajność, ale przed zakupem radzę dokładnie przeczytać cały tekst raz jeszcze.

 

Zotac GeForce GTX 1080 Mini

4 wydajność

 Najpotężniejszy model do ITX na polskim rynku, niezłe możliwości OC sampla, niskie temperatury robocze, 8 GB pamięci graficznej, DP 1.4 HDR i HDMI 2.0b, wygląd oraz wykonanie, 5-letnia gwarancja producenta 

 Słyszalna w spoczynku i nie tylko, (dla niektórych) tylko jedno złącze HDMI 2.0b, pełnowymiarowe wersje są jednak wyżej taktowane i lepiej trzymają GPU Boost po OC

Cena (na dzień 26.04.2017): 2349 zł

Gwarancja: 24+36 miesięcy (po rejestracji na stronie producenta)

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Zotac GeForce GTX 1080 Mini. Najlepsza karta graficzna do ITX?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł