Test Zotac GeForce GTX 1080 Mini. Najlepsza karta graficzna do ITX?

Test Zotac GeForce GTX 1080 Mini. Najlepsza karta graficzna do ITX?

Temperatury

Wszystkie odczyty były dokonywane przy wykorzystaniu niezmienionej platformy testowej, obudowa była zamknięta i postawiona obok biurka, podobnie jak u większości użytkowników. Temperatura w pomieszczeniu wahała się w zakresie 21-23°C. Do wykonania pomiarów posłużyło oprogramowanie HWiNFO64 w wersji 5.23-2830. Test w spoczynku polega na uruchomieniu wychłodzonego komputera i 15-minutowym okresie wyświetlenia pulpitu, przy minimalnym zużyciu zasobów. Z kolei test pod obciążeniem to półgodzinna rozgrywka w Battlefield 1. Wartości widniejące na wykresach są najwyższymi spośród zarejestrowanych.

Jeśli ITX, to zapewne gorący niczym samo piekło? Nie tym razem. Chłodzenie od Zotac, choć rozmiarowo niewielkie, radzi sobie ze 180-watowym układem Pascal GP104-400 bardzo dobrze, zapewniając osiągi lepsze nawet od wielgachnego WINDFORCE Stack na AORUS GeForce GTX 1080 Xtreme Edition 8G. Wiadomym jest, iż test w dobrze wentylowanej obudowie wieżowej nie oddaje dokładnie docelowego scenariusza, aczkolwiek wniosek jest jasny - kiedy Zotac GeForce GTX 1080 Mini zacznie się przegrzewać, to nie z uwagi na niedoskonały radiator, tylko jakość wentylacji komputera jako ogółu. 

Kultura pracy

Natężenie hałasu jest mierzone podczas sprawdzania temperatur roboczych, mniej więcej w połowie każdej z prób. Sonometr Bestone BE-824 o zakresie pomiarowym 30-130 dBA i dokładności na poziomie ±1,5 dBA spoczywa na stabilnym statywie, w odległości 20 centymetrów od pracującego komputera. Na czas przeprowadzenia pomiaru, wyłączam wentylatory zamontowane na obudowie. Jedynymi źródłami dźwięku są zatem: schładzacz procesora, zasilacz i właśnie karta graficzna. Wynik obejmuje wszystkie te komponenty, jednakowoż każdy akcelerator ma zapewnione identyczne warunki.

Skąd tak dobra efektywność niewielkiego de facto radiatora, zapytacie? Ano, w dużej mierze z wysokich prędkości obrotowych. Sam projekt jest bardzo wysokiej klasy, o czym świadczy przewaga nad gabarytowym potworkiem spod szyldu Gigabyte / AORUS, ale to tylko połowa drogi do sukcesu. Zotac GeForce GTX 1080 Mini nie jest kartą półpasywną, a zatem kręci wentylatorami od samego startu. I robi to bardzo agresywnie, bowiem już w spoczynku licznik wskazuje 1100 obr./min, a to wartość niezaprzeczalnie wybijająca się ponad tło pozostałych komponentów platformy. Podczas intensywnego grania jest odrobinę lepiej, lecz wciąż daleko do perfekcji. Jednostki błyskawicznie osiągają 1750 - 1800 obr./min, co samo w sobie nie byłoby może aż tak krytyczne, gdyby nie lekko świszcząca charakterystyka generowanego hałasu. Niestety miernik nie jest w stanie tego oddać.

Zużycie energii

Do sprawdzenia zużycia energii posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz przetwornikiem True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające 1 W. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Pomiar dokonywany jest podczas rozgrywki, a nie w aplikacjach syntetycznych typu Furmark. Wynik reprezentuje realne użytkowanie karty. Zużycie energii wzrośnie w najbardziej wymagających syntetykach, dlatego dobierając zasilacz na podstawie poniższych wykresów, warto dodać 100-150 W.

Zużycie energii tytułem limitu mocy ustawionego ledwie na 180 W i bardzo zachowawczego OC plasuje się tutaj na relatywnie niskim, typowym dla modelu GeForce GTX 1080 poziomie. Co oczywiste, Zotac GeForce GTX 1080 Mini ląduje na wykresie znacznie wyżej od AORUS GeForce GTX 1080 Xtreme Edition, który to charakteryzuje się 250-watowym targetem. Nie jest to bynajmniej błąd pomiarowy. Zwróćcie uwagę, jak niewiele dzieli testowany akcelerator od Radeona RX 480, a następnie przełóżcie to na dysproporcje wydajnościowe. Pascal to naprawdę energooszczędny kawałek sprzętu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Zotac GeForce GTX 1080 Mini. Najlepsza karta graficzna do ITX?

 0